niedziela, 19 maja 2024

Mama czyta - "Duchy zimowej nocy"- zbiór opowiadań.


"Duchy zimowej nocy" - zbiór opowiadań

G.K.Chesternton, Henry James, John Buchan, John Berwick Harwood i inni
Wydawnictwo ZYSK i S-KA

   Książka "Duchy zimowej nocy" to zbiór opowiadań autorów z epoki wiktoriańskiej. Moim pierwszym wrażeniem po przeczytaniu kilku opowiadań było przeniesienie się do historii "Ani z Zielonego Wzgórza" Był tam ujęty ten sam świat - ten sam styl życia bohaterów. Mamy pokazane jak żyła klasa średnia - zmienianie, mieszczanie - w Anglii oraz Francji na przełomie XIX i XX wieku. Można przenieść się na chwilę do tamtej epoki, gdzie były całkiem inne życiowe wyzwania. 

    Historię bardzo często pokazują czas utraty bliskiego członka rodziny. Są więc to opowiadania dające refleksje na temat trudnego czasu kiedy bliskie nam osoby odchodzą. Często płynie z nich dodatkowy morał, że to jak człowiek postępuje ma potem wpływ na to, czy będzie na stare lata szczęśliwy. Wyrządzone krzywdy innym ludziom niosą ze sobą karę, której się człowiek nie spodziewa. Bardzo często błędy młodości są nieodwracalne. Poza opowiadaniami o duchach znalazły się też historię o ludziach chorych uważanych za opętanych. W dzisiejszym świeci są to normalne choroby, ale wieki temu nie było takiego postrzegania. Kilka opowiadań przedstawia nieszczęśliwe historię miłosne, kiedy to ukochany już nie wrócił z wojny lub kiedy dziewczyna wybrała innego adoratora, a potem do końca życia nie mogła znieść, że dokonała złego wyboru, co kończy się w ostateczności tragicznie dla bohaterki.


    Podsumowując ta książka jest idealna do poczytania na wieczór. Można na chwilę się zatrzymać. Pomyśleć jakie wartości były kiedyś dla ludzi ważna w porównaniu do czasów obecnych. Osobiście mnie to skłoniło do refleksji na temat przemijania. Czas tak szybko nam ucieka. Puki jest dobrze to człowiek nie martwi co będzie za dwadzieścia lat. Jeśli lubicie poczytać takie krótkie historie o dawnych czasach to myślę, że ten zbiór opowiadań bardzo się wam spodoba. Dziękuje wydawnictwu za możliwość napisania recenzji. 

Pozdrawiam - Joasia 

1 komentarz:

  1. Może być ciekawa. Jak wpadnie mi kiedyś w ręce to na pewno przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń