czwartek, 27 kwietnia 2023

Chwila dla mamy - Spacer po lesie

Leniwe wiosenne popołudnie, zachęcająca promieniami słońca pogoda, chwila wolnego czasu i dobre chęci – to zestaw idealnych przesłanek na spacer po lesie lub parku. Załóż więc wygodne obuwie, ciepły sweter, zaczerpnij świeżego, leśnego powietrza i skorzystaj z darów jakie dają Ci za darmo lasy.

Bez wątpienia Ziemia bez lasów i drzew byłaby zupełnie innym miejscem. Drzewa odpowiadają za pochłanianie szkodliwego dla nas dwutlenku węgla i produkują tlen. Czy wiesz, że 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia dla 3 osób, a jeden hektar lasu pochłania rocznie nawet 3600 kg węgla, czyli mniej więcej tyle, ile w ciągu godziny wydziela 200 osób (https://www.poznan.lasy.gov.pl/swieto-drzewa)? Nie możemy zapominać też o całym dobrodziejstwie naturalnych składników pozyskiwanych właśnie z drzew - olejek arganowy, miód lipowy czy esencje do perfum. To tylko niektóre zalety i dobroci, które dostajemy od lasów. A co możemy zyskać po prostu przechadzając się po nich? 

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Mówiąc o lasach, nie można zapomnieć o ich walorach przyrodniczych i rekreacyjnych. W końcu nic tak nie relaksuje i nie wprawia w dobry humor, jak spacer na świeżym powietrzu, wśród szumu stuletnich sosen, z trzaskającym pod stopami igliwiem i śpiewem ptaków. Spacer po lesie aktywizuje wszystkie zmysły, wpływa na poprawę nastroju, polepsza naszą kondycję fizyczną, a także ma właściwości lecznicze. W Polsce zdecydowana większość lasów to lasy sosnowe. Dlaczego warto wybrać się na spacer do sosnowego boru? Nie tylko ukoimy nasze zmysły, ale także obniżymy ciśnienie i zaserwujemy swoim płucom naturalną, zdrowotną inhalację. Leczenie lasem to cała odrębna dziedzina nauki, zwana sylwoterapią czy też drzewolecznictwem

Ruch to zdrowie! 

Spacery po lesie to też doskonały sposób na ruch dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Siedzenie uważane jest za pozycje wymuszoną kręgosłupa i na dłuższą metę bardzo mu nie służy. Spacer po leśnych, nierównych ścieżkach, na których czasami musimy się schylić by przejść pod przewróconym drzewem lub przeskoczyć nad nim to świetna, różnorodna forma ruchu. Takie naturalnie zachowane ścieżki znajdziecie m.in. w parkach narodowych w których funkcjonuje zasada jak najmniejszej ingerencji człowieka. 

Rodzina w komplecie 

Leśne przechadzki to także doskonały sposób na wspólne, rodzinne spędzanie czasu. Jest duża szansa, że nie będzie tam Internetu, a jeśli jednak będzie to warto go wyłączyć. Z dala od hałasu i zgiełku miasta mamy idealne warunki by porozmawiać ze sobą o miłych rzeczach, powspominać lub chwycić się za dłonie i po prostu w ciszy iść przed siebie w leśną głuszę, słuchając szumu drzew i śpiewu ptaków. 

Historia i natura wokół nas

Podczas spaceru warto uważnie rozglądać się wokół siebie. W starych lasach dzieje się prawdziwa magia, a drzewa w nich rosnące są milczącymi świadkami historii. Czy wiesz, że różnego rodzaju narośla na starych pniach drzew mogą być zabliźnioną raną na przykład po kuli z drugiej wojny światowej? A może zauważysz miejsce na pniu, gdzie kora została zdjęta i w jej miejsce wykonano jodełkowe, równomierne nacięcia? To tak zwana spała żywiczarska wykonana w celu pozyskania z drzewa żywicy. Duże rozcięcie w pniu, wyglądające jak rana ciągnącą się nieraz przez całą wysokość pnia, często dodatkowo osmolone, powstało prawdopodobnie w wyniku uderzenia pioruna. Idąc po lesie i uważnie się rozglądając możemy znaleźć mnóstwo takich ciekawostek. 

Leśna nauka

Podczas spaceru możemy również spędzać z dziećmi czas, dodatkowo je edukując. Warto wziąć ze sobą niewielki atlas drzew lub wydrukować plansze z Internetu i uczyć się razem z naszymi pociechami rozpoznawania drzewa po korze, liściach czy kwiatach. 

W "ucywilizowanych" leśnych parkach znajdziemy też często tablice informacyjne z umieszczonymi ciekawostkami odnoście zwierząt i roślin, które w danym miejscu występują. Warto zwrócić na nie uwagę, a potem np. szukać tych roślin i zwierząt z dziećmi. 

Myślę, że więcej nie trzeba by każdego z nas zachęcić do spaceru po lesie. Życzę Ci miłego wędrowania. 

Natalia Kiler Inspiruje 

2 komentarze: