Babka lancetowata to bylina z rodzaju lancetowatych, która występuje pospolicie w całej Europie. Znajdziecie ją także w Polsce. Jej prozdrowotne właściwości znane były ludzkości już od starożytności.
Babka lancetowata zawiera spore ilości polisacharydów, w szczególności śluz. Ponadto bogata jest we flawonoidy, garbniki, fitosterole, kwasy organiczne i związki mineralne. Dzięki temu wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych na ludzki organizm.
Obecność śluzów powoduje, że roślina ta łagodzi dolegliwości żołądkowe, zwłaszcza zaburzenia trawienia i przemiany materii oraz podrażnienia. Wykazuje działanie przeciwzapalne oraz wywołuje efekt rozkurczający. Ze względu na wysoką zawartość związków garbnikowych, działa ściągająco na błonę śluzową żołądka oraz zmniejsza jej przekrwienie.
Roślina ta jest pomocna w łagodzeniu nieżytów górnych dróg oddechowych. Niweluje kaszel i podrażnienie gardła. Dobra jest także przy problemach z odkrztuszaniem. Syrop z babki lancetowatej stanowi skuteczną alternatywę dla konwencjonalnych preparatów na kaszel. Niektóre produkty, które zawierają w składzie wyciąg z babki lancetowatej, mogą być podawane dzieciom już od 1 roku życia.
Roślina ta świetnie sprawdzi się jako okład na zmęczone oczy oraz w celu złagodzenia podrażnień i stanów zapalnych spojówek. Działanie to zawdzięcza aukubinie, która obecna jest m.in. w zielu świetlika, powszechnie stosowanego w stanach zapalnych oczu.
Ponadto babka lancetowata przyda się w przypadku pogryzienia przez owady. Wyciśnięty ze świeżych liści sok, złagodzi obrzęk, świąd oraz odczyn zapalny. Niektóre przeprowadzone badania wykazały, że może działać przeciwwirusowo i poprawiać pracę układu immunologicznego.
Ze względu na właściwości łagodzące świąd, podrażnienie, zaczerwienienie i odczyn zapalny, stosowana jest w produkcji płynów do higieny intymnej.
Babkę lancetowatą można stosować na różne sposoby, np.:
- odwar - należy zalać łyżkę liści rośliny ciepłą wodą i gotować przez 5 minut pod przykryciem; odstawić na około 15 minut i przecedzić; odwar można pić albo stosować zewnętrznie, np. do płukania lub przemywania,
- maść - garść świeżych liści należy zalać szklanką czystej wódki i odstawić w szczelnie zamkniętym słoiku na tydzień; powstałą maścią można smarować np. miejsca po ukąszeniu owadów,
- okład - wcześniej przygotowany odwar należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1 i powstałą miksturą przemywać np. zmęczone oczy.
- syrop - idealny w przypadku przeziębienia albo infekcji dróg oddechowych.
Do jego stworzenia świetnie nadają się liście babki lancetowatej. Raz w roku warto przygotować świeżą porcję, aby mieć skuteczny syrop na zimowe przeziębienia.
Do jego przygotowania potrzebne jest 6 zmielonych liści babki lancetowatej (można je zmielić w maszynce do mięsa). Liście należy gotować z dodatkiem wody i około pół kilograma cukru - syrop powinien być słodki. Miksturę należy gotować dość długo, aż zgęstnieje, mieszając w trakcie. Następnie należy przecedzić mieszankę i rozlać do słoików. Po zapasteryzowaniu można przechować syrop stosunkowo długo, najlepiej w ciemnym i chłodnym miejscu. Z kolei po otwarciu należy przechowywać w lodówce.
Przy opracowaniu wpisu korzystałam z informacji na portalu wapteka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz