Zimowy dzień jakieś 20 lat temu i ja w pokoju u babci, siedząca na dywanie i po raz kolejny z oczami wielkimi jak paciorki oglądająca cuda zamknięte w pudełku po butach. Czy wiecie co było tymi cudami? Nie, wcale nie żadne koraliki, biżuteria czy kosmetyki. W tym magicznym pudełku były schowane kartki pocztowe. Cała masa kartek na różne okazje. Od tych najprostszych pojedynczych, przez takie z dodatkiem brokatu, po rozkładane i grające. Uwielbiałam je oglądać, układać tematycznie, czytać życzenia. Bez końca. Skąd wzięła się tradycja wysyłania kartek świątecznych i jak miewa się dziś? Zapraszam do lektury!
Dawno, dawno temu..., czyli historia kartki świątecznej
Prowodyrów wysyłania kartek świątecznych mamy kilku, chociaż większość źródeł mówi o jednym, a mianowicie angielskim biznesmanie Henrym Cole'u. W latach 40. XIX wieku zlecił on znajomemu ilustratorowi Johnowi Callot Hersley'owi zaprojektowanie obrazka na kartkę świąteczną. Miał on bowiem zwyczaj wysyłania życzeń do swoich znajomych i kontrahentów i chciał uczynić je ciekawszymi, niż zwykle pisane na kartce. Na projektowanej ilstracji miała znajdować się wielopokoleniowa, szczęśliwa rodzina, a po bokach sceny związane z działaniami charytatywnymi: karmieniem głodnych i ubieraniem ubogich oraz popularny po dziś dzień napis: Wesołych Świat i szczęśliwego Nowego Roku.
Pierwszy nakład ilustrowanych pocztówek świątecznych obejmował 2000 egzemplarzy, a zwyczaj wysyłania ilustrowanych kartek z życzeniami w szybkim tempie opanował cały świat i już niedługo drukowano je w milionach sztuk.
Oprócz Henrego Cole'a znalazłam jeszcze wzmiankę o Nicolo Monte Mellinim z Włoch, którego kartki z pisanymi życzeniami zainspirowały drukarnie w pierwszej połowie XVIII wieku do masowej produkcji kartek z życzeniami (jednak czy były ilustrowane, tego nie wiem), a także wzmiankę o tym, że zwyczaj wysyłania kart z życzeniami wywodzi się ze Szkocji, gdzie rozpoczął go niejaki Charles Dummond.
Biegiem do skrzynki, czyli krótka historia wysyłania kartek w Polsce
Najstarsze polskie kartki z życzeniami pochodzą z XIX wieku i przedstawiały ilustracje do jasełek krakowskich. Ich ilustratorem był Włodzimierz Przerwa - Tetmajer, brat Kazimierza. W Polsce święta Bożego Narodzenia są niezwykle ważne, a zwyczaj wysyłania kartek z tej okazji był przez lata bardzo rozpowszechniony, stąd często nawiązywały one również do aktualnej sytuacji historycznej i politycznej Polski.
Dziś niestety zwyczaj wybierania kartek, wypisywania życzeń od serca i ich wysyłania został w dużej mierze wyparty przez telefony i Internet... Mimo to, co roku w wielu sklepach i na pocztach znajdziemy stojaki z kartkami bożonarodzeniowymi, a rękodzielnicy tworzą małe cuda, które można wysłać, bądź dorzucić do prezentu. Sprawdź poniżej, jaki masz wybór :)
Kartkowe inspiracje dla każdego!
Zacznę od kartek sklepowych. Jednymi z popularniejszych, dostępnych między innymi w sieci księgarni Empik są kartki marki Kukartka w przedziale cenowym około 10-15 zł.
Kartka marki Kukartka |
Mam nadzieję, że udało mi się chociaż trochę przypomnieć Ci jak fajną tradycją jest wysyłanie kartek świątecznych z życzeniami. Jeśli choć przez chwilę za nią zatęskniłaś/eś to może warto zaskoczyć bliskich i taką kartkę im wysłać? Kupioną lub samodzielnie zrobioną - myślę, że obie dziś pozytywnie zadziwią i wywołają uśmiech na twarzy :)
Pozdrawiam Cię serdecznie, Twórcza Mama
Natalia Kiler Inspiruje
Oj lubię świąteczne kartki, lubię tworzyć 😀😃🙂
OdpowiedzUsuńU nas już też kartki gotowe. Jedne wysłane, inne czekają wciąż na obdarowanie.
OdpowiedzUsuń