sobota, 7 grudnia 2019

Mama czyta- "Anonimowa dziewczyna" Greer Hendricks, Sarah Pekkanen

Witajcie!

"Anonimowa dziewczyna" Greer Hendricks i Sarah Pekkanen to wyjątkowa książka. Na długo przed jej publikacją okrzyknięto ją najbardziej wyczekiwanym thrillerem 2019 roku. Nie ukrywam, że biorąc ją do rąk miałam ogromne oczekiwania. 
Kogoś, kto tak jak ja zaczytuje się w książkach mistrzów gatunku: Harlana Cobena, Stephena Kinga, Alex Kavy czy Tess Gerritsen, ciężko czymkolwiek zaskoczyć. Jednakże lektura "Anonimowej dziewczyny" sprostała moim wymaganiom i dostarczyła mi prawdziwej uczty czytelniczej.


Gdy Jessica Farris zgłasza się do udziału w badaniu psychologicznym 
prowadzonym przez tajemniczą doktor Shields jest przekonana,
 że będzie musiała jedynie odpowiedzieć na kilka pytań,
 po czym odbierze wynagrodzenie i na tym skończy się jej rola.
Jednak gdy pytania stają się coraz bardziej natarczywe i dogłębne, a sesje badawcze przeradzają się w zadania do wykonania, 
podczas których Jessica dostaje wytyczne, jak ma się ubrać i zachowywać, dziewczyna zaczyna mieć odczucie, że doktor Shields zna jej myśli...
 i wie, co Jess ma do ukrycia.
W im większą Jess popada paranoję, tym bardziej jasne staje się dla niej, że nie wie już, co w jej życiu jest realne, a co stanowi jeden z eksperymentów manipulacyjnych doktor Shields. Uwikłana w sieci podstępnych oszustw i zazdrości, dziewczyna szybko się przekonuje, że niektóre obsesje bywają zabójcze...

"Anonimowa dziewczyna" to moja pierwsza książka duetu 
G. Hendricks i S. Pekkanen, ale z pewnością nie ostatnia.
Nie mogłam się wręcz oderwać od lektury. Dawno nie czytałam tak fantastycznej książki. Od pierwszych stron rozbudzana jest nasza ciekawość. Poznajemy młodą wizażystkę - Jess, która spontanicznie decyduje się na udział w badaniu psychologicznym. Jednak już na wstępie dowiadujemy się, że nie powinniśmy zbyt pochopnie oceniać jej zachowania:
"(…) szybko i ostro oceniłbyś kobietę,
która postanowiła wyjawić swe najgłębsze tajemnice obcej osobie
tylko dlatego, że dostanie za to zapłatę.
Jednak powstrzymaj się, przynajmniej na razie, od osądu."

Już od pierwszych stron towarzyszy nam lekki niepokój, który wraz z rozwojem sytuacji przeradza się w strach...
Podobnie, jak główna bohaterka, nie mamy pewności, które wydarzenia są rzeczywistością, a które wynikają z manipulacyjnych działań doktor Shields.
Wszystko staje się niepewne...

Budowaniu specyficznego napięcia emocjonalnego u czytelnika sprzyja również sama konstrukcja książki.
 Każde wydarzenie poznajemy z dwóch różnych stron- 
widziane oczami Jess oraz z perspektywy pani doktor. Psychologiczne podejście dodaje "Anonimowej dziewczynie" głębokiego wyrazu i sprawia,
 że wykreowany świat pochłania nas bez reszty.

 Z całego serca polecam Wam tę książkę. Zapewniam Was, że na długo pozostanie w waszej pamięci! To pozycja literacka idealna na długie, zimowe wieczory.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Zysk.Pozdrawiam
Aga S

2 komentarze:

  1. Dzieki! Pomogło mi to w wyborze prezentu jupi :):):)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się bardzo :) książka jest super, mimo definitywych ilości snu zarwane dwie noce z rzędu... A to chyba najlepsza rekomendacja :)

      Usuń