środa, 1 kwietnia 2020

Bajki-grajki i słuchowiska dla dzieci


Dziś chciałybyśmy Wam zaproponować wspólne słuchanie :)

Na pewno w obecnej sytuacji, gdy wszyscy musimy ograniczyć wychodzenie na podwórko i spacery,  zaczyna brakować Wam pomysłów na zajęcie uwagi dzieci, choćby po to aby w spokoju napić się kawy czy ... skorzystać z łazienki ;) 


Moim ogromnym odkryciem, już dobrych kilkanaście lat temu, były bajki - grajki. Nie wiem czy pamiętacie z czasów dzieciństwa cudowne słuchowiska nagrywane przez najwspanialszych aktorów. Dla mnie to było zawsze wielkie święto, gdy Mama zabierała mnie do "Składnicy Harcerskiej" albo dobrej księgarni z płytami i kupowała winylową płytę z bajką. Miałam tych płyt kilkanaście, które potem gdzieś się zawieruszyły - ale też prawda jest taka, że słuchałam ich tyle razy, że co chwila przeskakiwały (nie przeszkadzało mi to wtedy za bardzo bo przecież znałam każdą bajkę na pamięć). 


Gdy sama miałam już dwuletnią Julkę (obecnie 18 ;) ) ogromnym zaskoczeniem był magazyn, który wypatrzyłam w Empiku: Bajka-grajka z moją ukochaną Calineczką :) Oczywiście zakupiłam natychmiast na stronie moje wszystkie najukochańsze bajki i słuchałam zafascynowana tak jak kiedyś ... 

Popatrzcie tylko na obsadę aktorską:
Pewnie w dobie audiobooków wydaje się, że te bajki nie są niczym szczególnym, jednak uważam, że naprawdę są wyjątkowe. Cudownie nagrane, napisane pięknym literackim językiem z fantastyczną oprawą muzyczną. Pobudzą wyobraźnię dziecka, przeniosą do troszkę innego, bajkowego świata, mogą stanowić świetne uzupełnienie wspólnie czytanych książek.

Moje dzieci, podobnie jak ja, na tych bajkach wyrosły, a te płyty stanowią mój prywatny skarb ;)
Bajki, chyba wszystkie są dostępne na stronie wydawnictwa: https://bajki-grajki.pl/  Można kupić je z magazynem, w którym znajdziecie dobrane tematycznie zadania, historyjki itp. Z tego co pamiętam na samej płycie również są multimedialne dodatki, jednak już dawno z nich nie korzystałam - nie ma co ukrywać dzieci są coraz starsze ;) 

Dodam jeszcze tylko, że ten post nie jest sponsorowany :)) 

W naszej odsłuchowej biblioteczce znajdują się też dwie pozycje z cyklu "Mistrzowie słowa" Gazety Wyborczej: Baśnie Hansa Christiana Andersena w wykonaniu Jerzego Stuhra i Dzieci z Bullerbyn czytane przez Irenę Kwiatkowską - jeśli macie dostęp to też gorąco polecam, a także Mity greckie dla dzieci Grzegorza Kasdepke czytane przez Krzysztofa Tyńca (do dziś uwielbiane przez Marcina).


Dość często korzystałam z dobrodziejstw tych płyt gdy dzieci były młodsze, bez wyrzutów sumienia - wiedziałam, że to pożytecznie spędzony czas. Czasem kładłam się popołudniu razem z nimi zasłuchana w znane opowieści.
Nie tylko na czas pandemii serdecznie Wam polecam ten sposób spędzenia czasu.
Ania 

P.S. Moimi faworytami wśród Bajek-grajek oprócz tych, które zdjęcia są powyżej są:
1. Baśń o Złotym Ptaku
2. Dar rzeki Fly
3. Tomcio Paluch
4. Stoliczku nakryj się
5. O dwóch takich co ukradli księżyc
6. Przygody Małpki Fiki-Miki
3 komentarze:

  1. Ale ekstra! Bardzo dziekuje za ten post Aniu, bardzo lubimy słuchać bajek takich słuchowisk z myzyka i podziałem na role, mam jeszcze troche na płytach winylowych ale z tymi chetnie sie zapoznam ☺️

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To masz prawdziwe skarby jeśli jeszcze posiadasz płyty winylowe :)) Moje gdzieś zaginęły ale na szczęście zostały wydane ponownie :)

      Usuń