czwartek, 21 maja 2020

Domowy zielnik- Rumianek

Witajcie zapraszam dziś Was na herbatkę z rumiankiem w roli głównej.

 
zdjęcie stąd pixabay

 Kwiaty rumianku to jedna z najbardziej znanych i zarazem popularnych roślin wykorzystywanych do lecznictwa. Wysuszony rumianek pospolity stanowi surowiec do naparów i herbat, które wykorzystywane są na wiele sposobów. Rumianek bogaty jest w substancje rzadko występujące w roślinach jak antyalergiczne chamazuleny czy alfa-bisabolole. Można w nim znaleźć też flawonoidy i witaminę C. 

zdjęcie stąd pixabay

Rumianek – właściwości lecznicze

To kwiaty rumianku są najcenniejsze, ponieważ w nich znajduje się duża ilość olejku eterycznego bogatego w witaminy i minerały. W kwiatach oprócz flawonoidów czy substancji przeciwalergicznych można znaleźć też fitosterole, fenolokwasy, spiroeter, garbniki katechinowe, poliacetyleny, cholinę, związki kumarynowe i śluzowe oraz sole mineralne. Dzięki tak bogatemu składowi rumianek ma wiele właściwości leczniczych.

Herbata z rumianku, dzięki zawartości flawonoidów i pochodnych kumaryny, poprawia trawienie i przepływ żółci w przewodach żółciowych. Rumianek wypity po ciężkostrawnym posiłku przyspieszy jego trawienie, ale nie wywoła innych dolegliwości żołądkowych, ponieważ zapobiega nadkwaśności żołądka czy nadmiernemu wydzielaniu soku żołądkowego. Mogą go pić nawet osoby z chorobą wrzodową. Pomoże też na wzdęcia, ponieważ jest skutecznym środkiem wiatropędnym.

     Informacje zaczerpnięte z tej strony <kilk>

 Lekarstwa z rumianku są stosowane od tysięcy lat jako jedna z najpotężniejszych roślin leczniczych. Starożytni Egipcjanie cenili go tak bardzo, że oddawali go Ra, czyli najwyższemu bogu słońca.
Używali go między innymi w leczeniu malarii. W mitologii germańskiej był jednym z 9 świętych ziół zesłanych przez Odyna dla ludzkości, aby chronić ją przed złem i chorobami. Z kolei w Rzymie był stosowany między innymi jako lek na migreny i infekcje dróg moczowych.
Natomiast w średniowiecznej Europie używano rumianku jako środka moczopędnego, a także stosowano go w walce z bólem i zmęczeniem. W Afryce Południowej był tradycyjnie używany w walce z bezsennością, bólem pleców, histerią, reumatyzmem i bólem gardła.
Słowo „rumianek” to w języku hiszpańskim „manzanilla” i wywodzi się od jabłka, ponieważ ich zapachy są bardzo podobne. Olejki eteryczne rumianku powszechnie stosuje się w wielu produktach żywnościowych i kosmetycznych.
 Informację zaczerpnięte z tej strony <klik>

Mam nadzieję, że tek krótki wpis na temat rumianku się Wam spodoba.
Pozdrawiam Sandii. 

6 komentarzy:

  1. Nie przepadam za ziołami ale z chęcią przeczytałam post :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przez dłuższy czas tez nie przepadałam za ziołami, ale musiałam zmienić nastawienie do nich ze względu na zdrowie ;). Prawie rok czasu pije herbaty tylko ziołowe, i mogę powiedzieć że idzie się przyzwyczaić hyhy:).

      Usuń
  2. Nie przepadam za rumiankiem
    Wiem że dostawałam go do picia jak byłam dzieckiem i chyba do dziś mam traume

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam wszelkiego rodzaju zioła, a herbatka rumiankowa jest jedną z moich ulubionych :)

    OdpowiedzUsuń