poniedziałek, 9 listopada 2020

Muchomor na szydełku - krok po kroku

Dzisiejszy post to taki już przedsmak świątecznej atmosfery, chociaż muchomorek, którego dziś chciałabym Wam zaprezentować może być świetną dekoracją także na inne pory roku :)


Do wykonania tego muchomorka będziemy potrzebowały białą i czerwoną włóczkę, wypełniacz do maskotek, szydełko, nożyczki i igłę. Kropki można zrobić przyszywając białe koraliki - wtedy także koraliki. 

Dlaczego nie używam waty do wypełniania? Pranie maskotek czy takich drobiazgów wypełnionych kulką silikonową jest o wiele łatwiejsze, do tego nie traci ona swoich właściwości i po wysuszeniu nasza robótka zachowuje swój kształt. Wata natomiast się zbija i często trudno jest uzyskać pierwotną formę robótki.


Muchomora wykonujemy od dołu. Zaczynamy od magicznego oczka w którym robimy 6 półsłupków.
Na tym etapie nóżkę będziemy robić ślimakiem czyli bez oczek łączących poszczególne rzędy. 

Poniżej rozpisałam Wam ilość półsłupków w kolejnych rzędach:
1 rząd: 6 półsłupków
2 rząd: 9 półsłupków 
3 rząd: 12 półsłupków
4 rząd: 16 półsłupków
5 rząd: 16 półsłupków

W szóstym rzędzie zaczynamy zwężać naszą nóżkę. 


Zwężanie można zrobić na dwa sposoby: albo po prostu pominąć jeden pósłupek albo przerobić dwa oczka razem. Przerobienie dwóch oczek razem jest bardziej estetyczne, ma dodatkowo tę zaletę, że nie powstają na w robótce dziurki. Dwa oczka przerabiamy razem łapiąc tylko przednie nitki (zaznaczone żółtymi strzałkami na zdjęciu nr 4). Na zdjęciu nr 5, poniżej pokazałam jak te dwie nitki wyglądają na szydełku.
Przerabiamy dalej nóżkę muchomora zwężając ją w każdym rzędzie o dwa oczka


6 rząd: 14 półsłupków
7 rząd: 12 półsłupków
8 rząd: 10 półsłupków
rzędy 9-11: 10 półsłupków

I tu kończymy przerabiać ślimakiem. Kilka kolejnych rzędów zrobimy w tradycyjnych okrążeniach.
W 12 rzędzie zaczynamy robić białą część kapelusza, przerabiamy w każdym z 10 półsłupków dwa półsłupki i w ten sposób mamy 20 półsłupków.
13 rząd: 30 półsłupków (dodajemy półsłupek w co drugim oczku)
14 rząd: tworzymy blaszki pod kapeluszem. W tym celu robimy zwykłe słupki, jednak nie wbijamy się w oczka z poprzedniego rzędu ale w przerwy pomiędzy oczkami poniżej - na zdjęciu 8. zaznaczyłam to strzałkami. W związku z tym, że mieliśmy tam 20 półsłupków co drugi raz wbijamy się dwukrotnie. Mam nadzieję, że widać to na zdjęciu numer 9. Jeśli chcecie wyszywać białe plamki to kończymy rząd 14 oczkiem ścisłym i odcinamy białą nitkę zostawiając dość długi koniec. 

Wypełniamy nóżkę silikonowymi kulkami (wypełniacz do maskotek).

Nie fotografowałam kolejnych rzędów kapelusza, gdyż tak naprawdę jest tutaj całkowita dowolność w ilości rzędów (zwężamy oczywiście łapiąc za dwie nitki, tak jak przy nóżce ;) ) i znowu wracamy do dziergania ślimakiem.

U mnie ilość półsłupków w poszczególnych rzędach wygląda mniej więcej tak:

1 rząd: 30 półsłupków
2 rząd: 27 półsłupków
3 rząd: 27 półsłupków
4 rząd: 24 półsłupki
5 rząd: 20 półsłupków
 6 rząd: 15 półsłupków

Wypełniamy kapelusz kulką silikonową.

7 rząd: 10 półsłupków
8 rząd: 5 półsłupków

Odcinamy nitkę i igłą wykańczamy czubek kapelusza. 

Nasz muchomor jest już właściwie gotowy. Pozostaje tylko wyszyć białe plamki przy pomocy igły i pochować nitki.

Muchomorka do tutorialu wykonałam z włóczki bawełnianej typu Altin Basak Miya i szydełkiem 3 mm, na choinkę polecam Wam czeską snehurkę, która występuje w wielu cudnych kolorach i jest bardzo delikatna. Wtedy wybieramy szydełko  1,5 mm lub mniejsze i wyczarowujemy takie cudeńka:


Kurs na bałwanka znajdziecie tutaj (klik).

Mam nadzieję, że ten kurs Wam się przyda i stworzycie własne "plantacje" tych wdzięcznych grzybów :) Jeśli się Wam uda wydziergać pochwalcie się w komentarzu :) Myślę, że już po pierwszym grzybku wydzierganym według tego tutka zaczniecie tworzyć własne według własnych preferencji. 

Miłej zabawy10 komentarzy:

 1. Świetny grzybek. Chyba spróbuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam :) jakby coś było niezrozumiałe to służę pomocą ❤️

   Usuń
 2. Cudny muchomorek.:) Pogratulować umiejętności.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudny muchomorek i aż żal że nie umię dziergać. U mnie w domu tylko pamiętam że babcia robiła szaliki, skarpety na drutach. Moja mama ma dwie lewe ręce do robótek i nie miałam w domu takich akcesoriów😏

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! <3 Agnieszko, moja mama umiała robić serwetki i sweterki ale mnie nie nauczyła ... cały czas się zastanawiam jak to się stało, no ale tak było. Nauczyłam się dopiero jak już moja dziś osiemnastolatka miała pewnie 8-9 lat i to bez filmików, poprosiłam mamę tylko żeby mi pokazała o co chodzi z tymi słupkami i półsłupkami i jak to łączyć w kółko. Potem metodą prób i błędów zaczęłam tworzyć, a że nie umiałam czytać schematów to musiałam sobie wymyślać swoje metody - i to chyba jest największy plus :))

   Usuń
  2. Nie wiedziałam Ania...że AŻ taki samouk z Ciebie...co mi daje jeszcze większą nadzieję na to, że kiedyś chwycę za szydełko, a Ty mi objaśnisz te słupki i półsłupki :) :) :) filmiki do mnie nie przemawiają ;) ja potrzebuję RELACJI "face to face" :)

   Usuń
 4. A jakiej wloczk iPani użyła i jakiego nr szydelka?

  OdpowiedzUsuń