czwartek, 22 kwietnia 2021

Cześć Ziemio - aktywne czytanie

 Dziś Dzień Ziemi i między innymi z tej okazji chciałam Wam pokazać książkę, którą bardzo lubi moja córeczka. Mój dzisiejszy post to takie wprowadzenie w Święto Książki, które zamierzamy świętować na naszym bloku przez najbliższy tydzień. Będą ciekawe artykuły i niespodzianki. Zaglądajcie i czytajcie.

Książka "Cześć Ziemio" to właściwie jest to wyszukiwarka, która przedstawia nam zabawne perypetie ludzi w różnych częściach świata w ciągu jednej doby.

Autorką i ilustratorką jest popularna w wielu krajach Anna Fiske - norweska pisarka, ilustratorka i rysowniczka. Jej charakterystyczny styl jest bardzo prosty i komiczny, wygląda jakby rysunki były dziełem dziecka.


Format książki jest duży. Na 36 stronach przedstawionych jest wiele postaci, których dzień pełen jest atrakcji. Na początku  będziemy śledzić losy sześciu bohaterów z różnych stron świata. Dodatkowo, na każdej stronie są pytania i nie dotyczą one jedynie wskazania miejsca danej postaci, przedmiotu, czy zwierzęcia. Dodatkową ciekawostką są godziny jakie aktualnie występują w danym kraju, dlatego dzieci mogą oswoić się z różnicą czasową i ją zobaczyć. Na początku książki widać część postaci w łóżkach i łatwo wytłumaczyć dziecku, że w tej części globu jest noc. Z godziny na godzinę (ze strony na stronę) śpiące postacie się budzą a w innej części Ziemi przygotowują się do spania. Przygody listu w butelce, czy Toma, który pływa po Atlantyku bardzo spodobały się mojej córeczce, później wybierała kolejno inne postacie, której losy śledziła.Książka skierowana jest do dzieci od około 3 lat, choć i dużo starsze pociechy będą doskonale się przy niej bawić. Moja córka ma 7 lat i bardzo ją lubi, ale je dużo starsze rodzeństwo też chętnie z nią śledziło losy bohaterów. Kiedy kolejny raz wracamy do tej lektury odkrywamy coś nowego, na co wcześniej nie zwróciliśmy uwagi. Śmieszne dialogi, absurdalne często ilustracje i duża dawka przygód zapewnią wiele godzin podczas lektury. To zdecydowanie nie jest książka na raz! Co ważne – spodoba się nawet tym dzieciom które trudno przekonać do książek, gdyż tutaj poczują ważną misję do wykonania. Lektura dla całej rodziny. 


Dzień Ziemi to też trochę wiadomości o naszej planecie przekazanych przy kreatywnych zabawach.

Oto nasza planeta z efektem 3d jaki można uzyskać robiąc puchnące farby z wody, soli i mąki (1:1:1) a potem wypiekając je w kuchence mikrofalowej (moc 800 czas ok.45 sekund)

Pomysł i szablon planety zaczerpnęłam z strony Ewy Wojtan Moje Dzieci Kreatywnie 

Koszt mały a dziewczynki były zafascynowane nowymi "farbami" :)

Lila zrobiła też pracę wyklejaną plasteliną, na której chciała pokazać jak przytula (bierze w dłonie) naszą Ziemię. 
Staramy się dbać o naszą planetę nie zaśmiecając jej. Niestety dużo ludzi robi z terenów zielonych śmietnik. Sprzątamy lasy i pola wokół nas nie tylko w Dniu Ziemi. Przyjemnie iść na spacer i zachwycać się przyrodą bez tych wszystkich plastików, butelek, puszek...

Ostatnio na spacerze w lesie zauważyliśmy taki pomysł na śmietnik.

 Ciekawe tylko kto będzie go opróżniał ?

Dzień Ziemi to też eko - edukacja. Strona eduzabawy.com przygotowała dużo darmowych kart pracy do wydruku takich jak kolorowanki, układanki, zagadki, wyklejanki, labirynty, gry, puzzle

Pozdrawiam

JB

3 komentarze:

  1. Super zabawa z puchnącymi farbami. Kiedyś moje dzieci często się nimi bawiły. Wasza ziemia świetna. Śmieci w lesie to okropieństwo.

    OdpowiedzUsuń
  2. Potwierdzam :) Ta książka jest świetna! ❤️ SUPER inspiracja na aktywne czytanie

    OdpowiedzUsuń
  3. A my robilismy plakat na to wyjątkowe święto Ziemi. Do dziennika wpadła 6 i podium 1 miejsce. Miło jak dzieci pamiętają o takich świętach.

    OdpowiedzUsuń