"Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, myśmy uwierzyli, pączków nasmażyli"
Tłustoczwartkowymi potrawami były też bałabuchy (pszenne bułeczki polane roztopioną słoniną ze skwarkami), hreczuszki, oładki, raczuchy (placki wypiekane z mąki gryczanej), plińce, słodkie racuchy.
Poza pączkami, które są obecnie najpopularniejszym przysmakiem tłustoczwartkowym, innym są faworki, w staropolskiej kuchni zwane "chrustem".
Na przepyszne faworki, które powstały z pomocą córeczki zaprasza Asia- JB tworzy:
Tłusty czwartek to początek "mięsopustu", ostatnich dni karnawałowych, nazwanych tak, ponieważ "mięso opuszcza człeka na długie tygodnie". Wyraz "mięsopust" oznacza dokładnie to samo co karnawał, którego pochodzenie wiąże się z włosko-łacińskim "carne vale" i zwrotami "carnem laxare, levare"-czyli rozstawać się z mięsem.
Przed nami jeszcze "zapustny wtorek" przed środą popielcową, zwany często u nas "śledzikiem". Bowiem karnawał tak łatwo nie odpuszczał, stąd porzekadło:
"Powiedzcie wstępnej środzie, niech czeka w ogrodzie"
Jeśli macie ochotę możecie zerknąć na nasz dawny wpis, w którym dzielimy się przepisami na ulubione karnawałowe przysmaki <klik>, karto_flana poleca także przepis na muffiny a'la pączki, dla wszystkich. którzy lubią tłustoczwartkowe smakołyki, ale z czasem są na bakier to idealny przepis! <klik>, z kolei Diars zaprasza Was do swojego domu, który pachnie maminymi pączkami, różami karnawałowymi z konfiturą <klik>
A Wy jak świętujecie dzisiejszy dzień?
Pozdrawiamy Was dziś słodko!
Zespół KTM
Mniam ile smakołyków !!!:):);)
OdpowiedzUsuń