czwartek, 24 lutego 2022

Tłusty Czwartek

Zapowiedzią nadchodzącego końca okresu karnawałowego (zapustów) jest czwartek, od "tłustych biesiad" zwany TŁUSTYM, niezwykle hucznie i wesoło obchodzony.
Dziś dzień ten nie może się obejść bez tradycyjnych pączków, które niegdyś smażono w każdym polskim domu.

"Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, myśmy uwierzyli, pączków nasmażyli"


Tłustoczwartkowymi potrawami były też bałabuchy (pszenne bułeczki polane roztopioną słoniną ze skwarkami), hreczuszki, oładki, raczuchy (placki wypiekane z mąki gryczanej), plińce, słodkie racuchy. 
Poza pączkami, które są obecnie najpopularniejszym przysmakiem tłustoczwartkowym, innym są faworki, w staropolskiej kuchni zwane "chrustem".

Na przepyszne faworki, które powstały z pomocą córeczki zaprasza Asia- JB tworzy:


u tynki również chrust musi w czwartek być, dzieciaki uwielbiają ten dzień, za te wszystkie słodkie smakołyki:

Tłusty czwartek to początek "mięsopustu", ostatnich dni karnawałowych, nazwanych tak, ponieważ "mięso opuszcza człeka na długie tygodnie". Wyraz "mięsopust" oznacza dokładnie to samo co karnawał, którego pochodzenie wiąże się z włosko-łacińskim "carne vale" i zwrotami "carnem laxare, levare"-czyli rozstawać się z mięsem.


Przed nami jeszcze "zapustny wtorek" przed środą popielcową, zwany często u nas "śledzikiem". Bowiem karnawał tak łatwo nie odpuszczał, stąd porzekadło:

"Powiedzcie wstępnej środzie, niech czeka w ogrodzie"

Jeśli macie ochotę możecie zerknąć na nasz dawny wpis, w którym dzielimy się przepisami na ulubione karnawałowe przysmaki <klik>, karto_flana poleca także przepis na muffiny a'la pączki, dla wszystkich. którzy lubią tłustoczwartkowe smakołyki, ale z czasem są na bakier to idealny przepis! <klik>, z kolei Diars zaprasza Was do swojego domu, który pachnie maminymi pączkami, różami karnawałowymi z konfiturą <klik>

A Wy jak świętujecie dzisiejszy dzień?

Zostawcie nam w komentarzu linki do Waszych wpisów ze świętowania, czy do Waszych ulubionych przepisów, chętnie Was odwiedzimy. 
Zerknijcie również na pasek boczny, gdzie pod banerkami znajdziecie różnego rodzaju zaproszenia do wspólnych kreatywnych wyzwań...jeszcze kilka dni zostało do zakończenia lutowego wyzwania "Zrobione z Mamą"...Zapraszamy do udziału zdolne dzieciaki!

*Oczywiście ciekawostki związane z potrawami tłustoczwartkowymi pochodzą z książki p. Hanny Szymanderskiej "Polskie tradycje świąteczne"

Pozdrawiamy Was dziś słodko!

Zespół KTM

1 komentarz: