niedziela, 21 kwietnia 2024

Mama czyta - "Radość życia razem" David D.Burns

"Radość życia razem" autorstwa Davida D. Burnsa to książka, która z pewnością zagrzeje swoje miejsce na półkach wszystkich osób, które czują, że mają problemy z komunikacją lub szukają sposobów na poprawę swoich relacji z innymi, nieleżnie od tego czy są to nasi bliscy czy na przykład współpracownicy. 

Autor książki David D.Burns to ceniony psychiatra i emerytowany wykładowca Stanford University School od Medicine. Jest autorem kilku znanych i cenionych książek o tematyce psychologii, w tym m.in. "Radość życia. Terapia Zaburzeń Nastroju", "Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję" czy recenzowana "Radość życia razem - jak naprawić burzliwe relacje".

Książka jest napisana w sposób przystępny, co sprawia, że jest dostępna dla szerokiego grona odbiorców. Autor podaje bardzo dużo przykładów z życia codziennego, które ułatwiają zrozumienie przyczyn problemów w relacjach i zastosowanie przedstawionych w książce technik. Książka podzielona jest na krótkie rozdziały pozwalające  zrozumieć konkretne zagadnienia nawet laikowi. Nie znajdziecie w niej skomplikowanych opisów badań naukowych czy terminów psychologicznych, dzięki czemu czyta się ją przyjemnie i można zawarte w niej wskazówki przenieść do swoich relacji, bo "Radość Życia" to nie tylko książka w tematyce psychologii, ale także poradnik z praktycznymi ćwiczeniami, które można zastosować realnie już w trakcie czytania książki.

Burns podkreśla, że zdrowe relacje opierają się na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i umiejętności rozwiązywania konfliktów. Prezentuje praktyczne narzędzia i ćwiczenia, które czytelnicy mogą od razu zastosować w swoim życiu. Ćwiczenia te są oparte na przykładach, co ułatwia ich wykonanie i pozwala na identyfikację mocnych oraz słabych stron własnego zachowania. 
"Radość życia razem" to książka, która może przynieść realną zmianę w życiu czytelnika. Nawet najtrudniejsze relacje można uratować, jeśli obie strony są gotowe do pracy nad sobą i zajrzenia w głąb siebie. To lektura, którą warto polecić każdemu, kto chce budować szczęśliwsze i zdrowsze związki.

W swojej metodzie, Burns wprowadza Interpersonalną Terapię Poznawczą (CIT), która opiera się na założeniu, że mamy większą moc wpływu na nasze relacje, niż nam się wydaje. Kluczowe jest przestanie obwiniania drugiej osoby i skupienie się na zmianie w siebie. Dla mnie odkrywczy był już sam początek poradnika, w którym postawiono tezę, że nie potrafimy komunikować się z ludźmi, nie dlatego, że brak nam umiejętności, ale dlatego, że mamy ciemną stronę naszej natury, która wcale nie chce poprawy relacji. Część z nas po prostu czerpie radość lub siłę z ubliżania czy umniejszania drugiemu człowiekowi. Czytając tę książkę trzeba być gotowym na to, że być może odkryjemy w sobie coś niewygodnego.

Polecam lekturę każdemu, kto chciałby lepiej poprawić swoje zdolności komunikacyjne i żyć w szczęśliwych relacjach z innymi ludźmi. Nastolatkom i rodzicom, małżeństwom z problemami i osobom z trudnościami w pracy. Myślę, że każdy znajdzie w niej wskazówki, które poprawią jego komfort życia. Bo dobre relacje to szczęśliwe  i udane życie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz