niedziela, 23 października 2016

Dzień Walki z Otyłością - 24 października

Nie trzeba nikomu tłumaczyć czym jest otyłość, jednak w skrócie mówiąc jest to nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego potrzeby i możliwości wykorzystania. Duże znaczenie ma rozmieszczenie owej tkanki tłuszczowej, mniej niebezpieczne jest jej równomierne rozłożenie niż tzw. otyłość brzuszna. 
 

Dla osób dorosłych o przeciętnych warunkach umięśnienia wskaźnik BMI dobrze odzwierciedla zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie.
 • wartość prawidłowa 19-25
 • nadwaga 25-30
 • otyłość >30
 • skrajna otyłość >40
(BMI liczymy dzieląc wagę przez wzrost do kwadratu)
 

Z otyłością wiąże się wiele chorób. Przede wszystkim zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory, oraz zwiększone ryzyko wystąpienia takich chorób jak zawał, udar, zator, wylew, bezpłodność.

Najczęstszą przyczyną tych problemów jest po prostu przekarmianie się, brak aktywności fizycznej, wpływ mają również niektóre czynniki genetyczne, farmakologiczne, jak również środowiskowe i psychologiczne. A także ewolucja, czyli chociaż by gotowa żywność - pełna chemii, restauracje, bary na każdym kroku...
Według najnowszych badań otyłość wśród dzieci i młodzieży będzie przybierać na sile, młodsze pokolenie będzie żyło niestety o ok. 10 lat krócej niż my...Zjawisko to zajdzie pierwszy raz w naturze, gdyż do tej pory było odwrotnie...Nastolatki będą męczyć takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie, stłuszczenie wątroby, bóle kostno - stawowe... Otyła młodzież coraz częściej będzie zmagać się z problemami emocjonalnymi, psychologicznymi oraz społecznymi.
Otyłość leczy się przede wszystkim przy pomocy zmiany stylu życia - dieta i aktywność fizyczna... W niektórych przypadkach może być zastosowana terapia farmakologiczna bądź bariatryczna. Naukowo jest udowodnione iż osoby posiadające BMI powyżej 35, są w stanie schudnąć nawet do wagi wymarzonej, niestety nie potrafią nowych nawyków żywieniowych utrzymać, ratunkiem dla nich jest chirurgiczne leczenie otyłości. W Polsce w wielu ośrodkach ta metoda jest stosowana i staje się coraz popularniejsza. W zależności od chorób towarzyszących pacjenci mają do wyboru :
Resekcję mankietową, Gastric bypass i Mini gastric bypass...Wkrótce w ten sposób będą leczone również osoby niepełnoletnie.

 Tą niekorzystną tendencję jesteśmy w stanie zahamować, wystarczy od najmłodszych lat zachęcać nasze pociechy do aktywności fizycznej, proponować im warzywa i owoce, a przede wszystkim odseparować od napojów gazowanych i ograniczyć spożywanie słodyczy. Najważniejsze jest jednak byśmy to my - rodzice dawali dzieciom przykład jak zdrowo żyć... 

Kochane Mamy napiszcie w jaki sposób Wy zapobiegacie pojawieniu się tego problemu w Waszych rodzinach..

pozdrawiam 

 
2 komentarze:

 1. Ja staram się maksymalnie ograniczyć cukier. Herbatę i kawę zbożową słodzę miodem. Rzadko piekę ciasta, a jeśli już to wybieram takie mniej słodkie i zamiast cukru białego używam brązowego. Ograniczyłam też olej rzepakowy na rzecz kokosowego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio dowiedziałam się, że brązowy ponoć wcale nie jest zdrowszy, że to właściwie to samo :o

   Usuń