poniedziałek, 5 lipca 2021

Cykady

Wakacje na chorwackiej wyspie upływały nam przy dźwiękach cykad. Z dnia na dzień było ich coraz więcej i koncerty stawały się coraz głośniejsze. Zainteresował mnie ten owad i wraz z córeczką postanowiłyśmy zgłębić temat.

Przede wszystkim cykady nie są groźne: nie gryzą, nie kłują i nie przenoszą chorób. Nawet rośliny niszczą tylko w stopniu minimalnym.

Cykady wychodzą z ziemi, w której potrafią żyć kilka do kilkudziesięciu lat ( w Ameryce cykady wieloletnie pojawiają się co 13 i 17 lat). 

Wspinają się na rośliny i przeobrażają w owada. Zostają po nich takie wylinki: 


Ubarwienie owadów jest ciemne i trudno je zauważyć wśród roślin. Długość może dochodzić do 13cm ( ja spotykałam takie 7cm).

 Dźwięki wydają tylko samce, maja one przywabić samice. Ich głośność może przekraczać 100db. Posłuchajcie sami:


Zainspirowałam się tym owadem i razem z Lili wymyśliłyśmy jak zrobić cykadę, która wydaje dźwięki. Do jej zrobienia użyłyśmy tego co miałyśmy na wakacjach: rolka po papierze toaletowym, kartki, klej, ołówek i nici.

W zasadzie to najlepszy byłby cienki sznurek, ale nie miałyśmy takiego i kilka nitek zaplotłyśmy razem.

Jedną stronę roli zaklejamy umieszczając po środku sznurek.

Maskujemy zaklejenie paseczkiem papieru z drugiej rolki. Wycinamy skrzydła, na których malujemy wzorki, przyklejamy oczy i nóżki.

I teraz najlepsza część zabawy: cykada tez wydaje dźwięki! Pocierając o sznurek z naszej cykady wydobywa się dźwięk. Może nie jest to do końca odgłos prawdziwej cykady, ale nasza cykada „śpiewa” po swojemu 😊

Ciekawa jestem czy Was zainspirowałam i czy też spróbujecie zrobić owada, który wydaje dźwięki 😊

Pozdrawiam

JB

1 komentarz:

  1. Swietnie !!!
    Stworzenia znam z nazwy ale z przyjemnoscia sie w nie zagłębimy z dziecmi :) fajne wakacje za Wami :)

    OdpowiedzUsuń