poniedziałek, 23 sierpnia 2021

Morskie opowieści - tańcząca meduza

 Witam Was w kolejnym, przedostatnim odcinku wakacyjnych Morskich opowieści. Dziś zrobimy tańczącą meduzę.

Do jej wykonania potrzebne będą: papierowy talerzyk, patyczek, granatowa farba + pędzel, kolorowy brystol (u nas różowy), kolorowe kawałki wełny, ruchome oczka, taśma klejąca, nożyczki
Środek talerzyka i połowę patyczka malujemy granatową farbą:
Wycinany kształt meduzy:
Przygotowujemy kawałki wełny w różnych kolorach:
Wełnę przyklejamy taśmą z tyłu meduzy:
Następnie przyklejamy patyczek kolorową stroną do meduzy:
Naklejamy oczka. Talerzyk nacinamy na 2/3 wysokości:

Przekładamy patyczek przez otwór, włączamy muzykę i zapraszamy do zabawy!


Meduzy to bardzo ciekawe stworzenie. Zarówno piękne, jak i niebezpieczne. Przygotowałam dla Was kilka ciekawostek:

1. Niektóre z nich mogą być nieśmiertelne. Co najmniej jeden unikalny gatunek meduzy, Turritopsis nutricula, może nigdy nie umrzeć. W razie zagrożenia gatunek ten jest zdolny do przejścia „komórkowej transdyferencjacji”, czyli procesu, w którym komórki organizmu stają się zasadniczo nowe. Innymi słowy, meduza ta ma wbudowaną fontannę młodości. Teoretycznie jest nieśmiertelna.

2. Niektóre z nich mogą być bardzo trudne do zobaczenia, prawie niewidoczne dla ludzkiego oka.

3. Te niesamowite bezkręgowce używają swoich żądlących macek, aby ogłuszyć lub sparaliżować ofiarę przed jej zjedzeniem.

4. Często mogą być przezroczyste lub półprzezroczyste.

5. Niektóre meduzy są większe od człowieka, a inne są tak małe jak główka igły.

6. Nawet martwa meduza może użądlić.

7. Pysk meduzy znajduje się w środku jej ciała. Z tego małego otworu zarówno zjada, jak i wyrzuca odpady. Służy to również innemu celowi – wyrzucając z pyska strumień wody, meduza może poruszać się do przodu.

8. Meduzy, nie są tak naprawdę rodzajem ryby. Ryby są kręgowcami, które żyją w wodzie i oddychają przez skrzela. Meduzy natomiast są bezkręgowcami, co oznacza, że nie mają kręgosłupa i pochłaniają tlen z wody przez błony.

9. Meduza może być duża i jaskrawo kolorowa.

10. Meduzy znajdują się w każdym oceanie świata. Występują one nawet w niektórych jeziorach i stawach słodkowodnych.

11. Robią kupę tam, gdzie jedzą. Może to nie brzmi zbyt apetycznie, ale meduzy nie potrzebują osobnych otworów do jedzenia i robienia kupy.

12. Meduzy bardzo szybko trawią swój pokarm, który składa się z ryb, krewetek, krabów i malutkich roślinek. Gdyby tego nie zrobiły, nie byłyby w stanie pływać.

13. Najlepszym sposobem postępowania jest delikatne usunięcie wszelkich macek pęsetą i namoczenie żądła w gorącej wodzie. W przypadku wystąpienia poważnej reakcji lub utraty przytomności po użądleniu, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

14. Meduzy nie mają mózgów.

15. Istnieje ponad 25 jadalnych rodzajów meduz. Zazwyczaj występują w sałatkach lub są piklowane, a niektórzy mówią, że mają słony smak i konsystencję podobną do makaronu.

16. Meduzy żyją w morzu i znajdują się we wszystkich oceanach.

17. Meduzy mają kilka drapieżników, w tym inne meduzy, rekiny, tuńczyki, mieczniki, żółwie morskie i jeden gatunek łososia pacyficznego.

18. Niektóre meduzy mają miliony malutkich komórek żądlących w swoich mackach. Komórki te są używane do przechwytywania zdobyczy poprzez wstrzykiwanie w nie trucizny. Gdy jesteśmy użądleni, to boli, bo toksyna przechodzi przez naszą skórę.

19. Są one jednymi z najbardziej morderczych stworzeń na Ziemi. Wszystkie meduzy mają nematocysty, czyli struktury żądłowe, ale moc ich żądleń może się znacznie różnić w zależności od gatunku. Najbardziej jadowitą meduzą na świecie jest prawdopodobnie Osa morska, która jest w stanie zabić dorosłego człowieka użądleniem w ciągu zaledwie kilku minut.

20. Sama meduza stanowi smaczny posiłek dla innych stworzeń oceanicznych, zwłaszcza dla żółwi morskich, które lubią je regularnie jeść.

21. Meduza ma krótką rurkę, która zwisa z jej ciała. Rurka ta działa zarówno jako usta, jak i przewód pokarmowy. W niektórych meduzach centralna rurka jest otoczona falistymi kawałkami, które w wodzie wyglądają jak kręcone wstążki. Są one nazywane ramionami ustnymi lub ustami.

22. Pomimo uproszczonej budowy ciała, niektóre meduzy mają zdolność widzenia. W rzeczywistości, dla kilku gatunków ich wizja może być zaskakująco złożona.

23. W niektórych kulturach na całym świecie ludzie również jedzą meduzy. W Chinach są one uważane za przysmak, a także są używane w chińskiej medycynie.

24. Około 5% korpusów meduz składa się z białek strukturalnych, mięśni i komórek nerwowych, a pozostałe 95% to woda. Dla porównania, ciała ludzkie stanowią do 60% wody.

25. Niektóre meduzy żyją w słodkiej wodzie.

26. Meduzy używają swoich macek do użądlenia. Większość z nich jest nieszkodliwa dla ludzi, ale użądlenia niektórych gatunków mogą być bardzo bolesne, a czasami zabójcze.

27. Niektóre gatunki meduz są jednymi z najbardziej jadowitych stworzeń na świecie. Mają też kilka zestawów „oczu”.

28. Większość meduz żyje krócej niż jeden rok, a niektóre z najmniejszych mogą żyć tylko kilka dni.

29. Meduzy jedzą wiele różnych rodzajów rzeczy, takich jak małe rośliny, jaja ryb i inne małe ryby. Niektóre meduzy jedzą nawet inne meduzy.

30. Większość meduz to bierne drapieżniki. Żywią się planktonem, skorupiakami, innymi meduzami, ikrą i drobnymi rybami.

31. Typem meduzy najczęściej spotykanej na wybrzeżach Ameryki Północnej i Europy jest meduza księżycowa. Ten typ meduzy jest typowo niebieski lub różowy i występuje w wodach o głębokości 6 metrów. Jej ukłucie jest zwykle łagodne, ale może pozostawić swędzącą, czerwoną wysypkę.

32. Każda Osa morska zawiera wystarczającą ilość jadu, aby zabić ponad 60 osób. Co gorsza, ich użądlenia są strasznie bolesne – mówi się, że ból może cię zabić, zanim zrobi to jad. Z jasnej strony wiedza ta pomogła australijskim naukowcom w opracowaniu potencjalnego antidotum na użądlenia Os morskich.

33. Chociaż meduzy nie mają mózgu, mają elementarny układ nerwowy z receptorami, które wykrywają światło, wibracje i substancje chemiczne w wodzie. Te zdolności, wraz z poczuciem grawitacji, pozwalają meduzom na orientację i prowadzenie się w wodzie.

34. Są dwie fazy życia meduz – stacjonarna faza polipowa i faza mobilnej meduzy. Jest to faza meduzy, do której zwykle odnosimy się, mówiąc o meduzie.

35. Ukąszenia meduz mogą być bolesne dla ludzi, a od niektórych gatunków mogą być nawet śmiertelne.

36. Najmniejszą meduzą na świecie są Jamochłony. Ma ona tarcze dzwonkowe o średnicy od 0,5 mm do kilku mm. Rozmnaża się ona bezpłciowo, rozszczepiając się na pół.

37. Chociaż te wspaniałe morskie stworzenia nie atakują celowo ludzi, większość użądleń pojawia się, gdy ludzie przypadkowo dotykają meduzy.

38. Powszechnym mitem jest, że jeśli ktoś jest użądlony przez meduzę, to inna osoba powinna oddać mocz na to użądlenie, aby złagodzić ból.

39. Zazwyczaj meduzy zaczynają się jako polipy i rozwijają się w meduzy, ale Turritopsis nutriculahas zyskał przydomek „nieśmiertelnej meduzy” za zdolność do podróżowania do tyłu do etapu polipa w czasach stresu.

40. Meduzy żywią się planktonem. Niektóre żółwie morskie żywią się meduzami.

41. W 1991 roku, ponad 2000 meduz zostało wyrzuconych w przestrzeń kosmiczną, aby sprawdzić, jak reagują na brak grawitacji. Te meduzy rozmnażały się w kosmosie, tworząc ponad 60000 meduz, ale te wyhodowane w kosmosie nie były w stanie prawidłowo funkcjonować, kiedy wróciły na Ziemię.

42. Meduzy wyglądają trochę jak parasolki.

43. Gigantyczna meduza o nazwie Stygiomedusa gigantea była widziana tylko 17 razy w ciągu ostatnich 110 lat.

44. Meduzy nie mają kości, więc skamieliny są trudne do zdobycia. Mimo to naukowcy mają dowody, że te stworzenia pływają w oceanach od co najmniej 500 milionów lat. W rzeczywistości jest prawdopodobne, że linia meduz sięga jeszcze dalej, może 700 milionów lat. To mniej więcej trzy razy więcej niż czas pierwszych dinozaurów. 

45. Meduzy to plankton. Pochodzi to od greckiego słowa planktos, oznaczającego wędrować lub dryfować. Nie są silnymi pływakami, więc rzucają się i zawracają w prądach oceanicznych.

A tu nasze spotkania z meduzami:
Po dzisiejszych informacjach o meduzach stwierdzam, że rekiny to naprawdę mało groźne stworzenia w porównaniu z meduzami. Choć dotykałam już kilku meduz a rekina jeszcze nie miałam okazji , chyba, że na talerzu - hahaha. 

Pozdrawiam Was serdecznie .

JB

5 komentarzy:

 1. Ciekawe te wszystkie informacje. Dużo można się dowiedzieć. Nie wiedziałam, że aż tyle :) pozdrawiam gorąco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że ciekawostki zaciekawiły - hihihi Sama tez się dużo dowiedziałam szukając informacji o meduzach.

   Usuń
 2. Wow ile ciekawostek.... a my dzisiaj tez robiłyśmy meduzy ale troche inne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa jestem jak wyglądają Wasze meduzy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak morska tematyka to koniecznie też warto puścić muzykę z gatunku szanty :)

  OdpowiedzUsuń