piątek, 17 września 2021

Podróże małe i duże - Podziemny Olkusz

Witajcie.
Dziś chciałam Wam zaproponować atrakcję w województwie małopolskim. Jakoś się tak przyjęło, że małopolska kojarzy się z Krakowem, Wieliczką, Oświęcimiem czy Zakopanem...tymczasem polecam Wam jeszcze jeden kierunek... Oczywiście możecie zrobić sobie z takiego wypadu dłuższy wypoczynek, zaczynając np. od spaceru w Ojcowskim Parku, zwiedzaniu zamku w Pieskowej Skale, czy odwiedzić kościół i pustelnię bł. Salomei w Grodzisku. Ostatecznie kierując się w stronę OLKUSZA... A w nim polecam między innymi podziemne zwiedzanie.
Byłam tam niedawno z moimi dzieciakami (9,8 i 3 lata) i wyprawa na ponad 2,5 godziny ich zupełnie nie znużyła.

Srebrne Miasto-jak często bywa nazywany Olkusz odkrywa przed nami swoje skryte głęboko skarby między innymi dzięki temu miejscu. Ekspozycję "Podziemny Olkusz" (informację na temat samego muzeum, wystawy, godzin zwiedzania oraz cennika znajdziecie tu <KLIK>) zwiedzamy w dwóch miejscach, pierwsza część zlokalizowana jest w podziemiach Rynku, gdzie w XIV wieku wznosił się jeszcze Ratusz, a na wystawę zostały zaadaptowane, odkryte przez archeologów dawne piwnice i korytarze tegoż Ratusza. Druga część ekspozycji znajduje się w budynku starostwa (dawny Kwartał Królewski, w którym siedzibę miały olkuskie władze górnicze).
Cała ekspozycja jest rewelacyjnie przygotowana. Mnóstwo ciekawostek, historycznych faktów, przedstawionych w wyjątkowo atrakcyjny -szczególnie dla dzieci-sposób. Interaktywne rozwiązania przyciągają uwagę najmłodszych zwiedzających. Makieta z podświetlanymi budynkami... "mówiące" postaci, interaktywna "biblioteka". Repliki narzędzi, sprzętów używanych przy wydobyciu surowców a także fantastyczne rekonstrukcje przedstawiające zawody najczęściej wykonywane na ziemi olkuskiej. 
Mnóstwo wiedzy merytorycznej podanej w sposób atrakcyjny dla każdego. 


Jeśli to jedno muzeum w Olkuszu będzie dla Was za mało zachęcam do odwiedzenia Muzeum Afrykanistycznego, poza stałymi ekspozycjami, zawsze można trafić na wyjątkowo ciekawą czasową.
O Muzeum Afrykanistycznym pisałam Wam już kiedyś tu <KLIK> a po więcej informacji i aktualnych wieści odsyłam na stronę muzeum <KLIK>

Pozdrawiam ciepło!

tynka&dzieciaki

1 komentarz:

  1. To mnie zaciekawilas Tynko ze sa w Olkuszu takie podziemia do zwiedzania :) dzieki :)

    OdpowiedzUsuń