sobota, 16 października 2021

MAMA CZYTA "Ognie Niebios" Robert Jordan


Książka "Ognie Niebios"- autor Robert Jordan, 
tematyka FANTAZY, Wydawnictwo ZYSK I S-KA

    Książka "Ognie Niebios" jest to piąty tom serii Koło Czasu. Trochę żałuje, że nie rozpoczęłam czytania serii od pierwszego tomu. Autor wprowadza od początku czytelnika w różne miejsca i wydarzenia. Dopiero w dalszej części dowiadujemy, jak wszystko się ze sobą łączy. W pierwszym rozdziale dowiadujemy się co wydarzyło się po przewrocie w Pałacu. Odbywa się narada w Białej Wieży, siedziby sióstr - kobiet, które władają jedną mocą zwanych Aes Sedai. Tylko część z nich złożyło hołd i przysięgło wierność Ameyrlin, nowej przywódczyni. Siostry ścigają poprzez swoje agentki Elayne, córkę królowej Morgase, dziedziczki tronu Andoru. W innym miejscu odbywa się rozmowa między kilkoma Przeklętymi, czyli potężnymi Aes Sedai Wieku Legendy (mężczyznami), którzy przeszli na stronę Czarnego. Po tej dobrej stronie stoją wszyscy zwolennicy Rand alThor, który dzięki dysponowaniu wielką mocą został okrzyknięty Smokiem Odrodzenia. Za wybrańca jest uważany właśnie on. Proroctwo mówi, że to właśnie wybraniec ma zjednoczyć i zniszczyć lud Aielów. Część Aes Sadai jest więc po stronie Czarnego oraz Przeklętych. Druga część jest po stronie Randa.

     Książka jest rozbudowana i wielowątkowa. Bardzo ważną rolę w całej książce odgrywają kobiety. To właśnie im autor poświęca szczególną uwagę. Są pokazane kobiety, władające mocą (Aes Sedai). W otoczeniu Randa są wojowniczki, które zaprzysięgły wierność włóczni (Panny). Pomagają Randowi też Mądre, wyuczone w leczeniu stosowaniu ziół, wśród których niektóre z nich potrafią spacerować we Snach. Od początku z zainteresowaniem śledziłam losy Elayne oraz jej przyjaciółki Naymaeve, które wraz z dwoma pomocnikami ukrywają się przed schwytaniem. Są pokazane w bardzo groteskowy i zabawny sposób. Jest to widoczne zwłaszcza podczas ich potyczek słownych. Obie kobiety potrafią podróżować w snach. Tą zdolność mają tylko niektóre Aes Sedai i Mądre. Mogą podróżować w snach za pomocą specjalnych magicznych przedmiotów. W czasie takiej obecności we śnie można zmieniać wygląd, ubiór, przenosić się w wybrane miejsca i szpiegować. Można też w trakcie poróżowania po śnie zostać wykrytym i zabitym. Naymaeve i Elayne podczas takich podróży, szpiegują. Dowiaduję się również co się dzieje w otoczeniu Randa. Najbardziej ciekawą rolą męską jest postać przywódcy Randa - Smoka Odrodzenia. Jako przywódca, musi się mierzyć, z wieloma trudnymi decyzjami. Staje też przed dylematem uczuciowym. Wcześniej był związany z Elayne. Teraz jest pod opieką jej przyjaciółki Avieldha, która powoli zaczyna dla niego bardzo dużo znaczyć. Cały czas Rand poznaje możliwości swoich niezwykłych umiejętności władania mocą. Dużym zagrożeniem dla niego oraz innych, jest utrata kontroli podczas użycia mocy. Jest on przytłoczony brakiem wyboru w wielu kwestiach. Stale jest wyręczany i obserwowany przez Mądre oraz Panny, które czasem traktują go jak dziecko.

    W książce bardzo mi się podobały ciekawe elementy magiczne. Świat fantazy jest w oryginalny sposób rozbudowany. Jedynym dla mnie minusem jest zbyt duża ilość pobocznych, mniej istotnych wątków i postaci. Nie do końca jestem przekonana, czy nie byłoby prościej trochę ograniczyć ilość tych wszystkich dodatkowych informacji. Czytając książkę, na samym początku trudno było mi się w tym wszystkim odnaleźć. Być może jednak w poprzednich częściach jest to wszystko dokładniej wyjaśnione. Po przeczytaniu potwierdzam, że czuję mały niedosyt i jest bardzo ciekawa dalszych losów bohaterów. Zwłaszcza Elayne i Naymaeve, które bardzo polubiłam. Jeśli więc szukacie ciekawej serii książek fantazy, o licznych intrygach i ciekawych kreacjach kobiecych, to bardzo polecam wam tą serię książek. 

Pozdrawiam i życzę udanej soboty - joasia & art1 komentarz: