wtorek, 28 czerwca 2022

Domowy zielnik- mięta

 Witajcie!

Dziś w domowym zielniku znane i powszechne zioło jakim jest mięta (łac. Mentha).

Mięta zazwyczaj spożywana jest nas w postaci herbaty czyli wysuszonego ziela i kojarzy nam się jako smak z gumami do żucia, cukierkami miętowymi oraz pastami i płynami do płukania zębów. Ma właściwości odświeżające. Ma ona jednak wiele więcej do zaoferowania. 

Przede wszystkim mięta to ogólna nazwa całej rodziny, na którą składa się kilkadziesiąt różnorakich jej rodzajów różniących się między sobą zapachem, smakiem i intensywnością. Wiąże się to również z różnym wyglądem liści, sposobem rośnięcia i wysokością. Obecnie sporo odmian to odmiany mieszane- wyhodowane przez człowieka. Występuje głównie w Europie, Azji i Afryce.

Spośród wielu odmian warto wspomnieć klasyczną, najbardziej znaną miętę pieprzową, inaczej lekarską, wykorzystywaną w dużej mierze w farmaceutyce i przemyśle kosmetycznym, a także miętę zieloną- częstą w przydomowych zielnikach.

(mięta zielona z mojego ogródka)

Inną znaną odmianą jest mięta cytrynowa, w której smaku i zapachu można wyczuć nuty cytrynowe. Mamy też miętę imbirową a takżę wodną, która lubi rosnąć na mokrym terenie Z mięt o smaku lub zapachu owoców mamy np. miętę bananową, truskawkową, malinową, ananasową.

Ciekawa jest również mięta czekoladowa, którą zasadziłam w ogrodzie i bardzo lubię jej smak- bardziej niż klasycznej mięty.

(mięta czekoladowa z mojego ogródka)

O odmianach możnaby pisać bardzo wiele, ale teraz skoncentrujmy się chwilę na właściwościach mięty.

Miętę często stosuje się przy dolegliwościach ze strony układu trawiennego, zwłaszcza ze strony żołądka. Picie naparu z mięty łagodzi nudności. Ma właściwości przeciwutleniające, bakteriobójcze, rozkurczowe, przeciwzapalne oraz żółciopędne i żółciotwórcze. Samo zdrowie.

Mięta pieprzowa służy do pozyskiwania olejków eterycznych. Ich wdychanie wspomaga inhalacje np. w trakcie uporczywego kaszlu. Smarowanie pomaga w bólach głowy i udrażnia zatoki. Jest też składnikiem preparatów zmieszanych z wielu innych roślinnych substancji. Nie należy czystego olejku miętowego smarować dzieciom i w okolicach oczu czy ust gdyż opary będą się dostawać do błon śluzowych sprawiając wrażenie pieczenia.

Mięta jak już wspomniałam ma m.in. właściwości bakteriobójcze a także dezodoryzujące dlatego wykorzystywana jest przez przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. O tym pierwszym już pisałam wcześniej, a w kosmetyce miętę wykorzystuje się np w szamponach, spreyach do stóp, perfumach, żelach itd.

    Oczywiście jak z każdym ziołem, tak i z miętą należy postępować ostrożnie i uważać aby z nią nie przesadzić bo np. zbyt częste picie mięty może zadziałać w drugą stronę i np. spowodować zgagę. Należy też mieć na uwadze swoje własne predyspozycje zdrowotne.

    Ja używam mięty coraz częściej bo wreszcie mam do świeżej dostęp od wiosny do późnej jesieni a własną zasuszoną wykorzystuję zimą lub jako przyprawa w ciągu roku. Sklepowe jakoś u mnie szybko więdły. Czasami z nią eksperymentuję i do tego też Was zachęcam.

    Dziś np. z uwagi na post, który miałam pisać, z ciekawości dodałam suszonej mięty do panierki do ryby. Po upieczeniu była delikatnie wyczuwalna, a dzieciom bardzo smakowała. Czasami też dodaję mięty do twarożku w bardzo małych ilościach. Pasuje ona również wg mnie bardzo do dżemu truskawkowego. Spróbujcie sobie zjeść chrupiącą bułkę z dżemem truskawkowym i listkiem mięty. Dla mnie pycha!

    Jak ktoś lubi tartę to polecam tartę szpinakową, do której do masy szpinakowej wkrójcie odrobinę mięty lub można wkruszyć wysuszoną. Na prawdę to pasuje.

    Doraźnie gdy w ustach jest nieprzyjemnie a brakuje nam pastylek czy gumy do żucia, można porzuć liście mięty i potem wypluć. Na pewno odświeży to oddech.

    A na upalne dni nie wyobrażam sobie lepszego orzeźwienia niż woda z kranu (mamy bardzo smaczną i dobrej jakości wodę) z cytryną, pomarańczą i liśćmi mięty. Druga wersja to herbata owocowa  (4 torebki na ok 1,5l wody) z dodatkiem cytryny i/lub pomarańczy oraz liśćmi mięty. Żeby zwiększyć intensywność smaku można cytrynę, pomarańczę i miętę zalać odrobiną wrzątku i zostawić do zaparzenia a potem wlać do zimnej wody. Najlepiej od razu kupić kilkulitrowy słój z kurkiem. Dzieci lubią taki napój, a na imprezę rodzinną jest to tani i smaczny pomysł na napój.

    Nie wiem jak Wam, ale mnie przez to wszystko przyszły do głowy jeszcze lody miętowe z kawałkami gorzkiej czekolady. Uwielbiam. Nie mam w interesie, żeby kogokolwiek reklamować, ale znając przepisy z tej strony, to przepis na pewno będzie strzałem w 10. Jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło, żeby mi coś nie wyszło. Przykładowy przepis na lody miętowe tu: KLIK


Dla fanów alkoholowych trunków nie można nie wspomnieć o mohito 😉.

    Na koniec dodam jeszcze, że sadząc miętę w ogrodzie należy mieć na uwadze, że to roślina, kóra zachowuje się jak chwast i mocno się pleni dlatego też warto sobie wkopać wokół niej w ziemię taką folię, która odgrodzi jej korzenie od reszty roślin albo regularnie usuwać odrastające w niewłaściwych miejscach nowe pędy, inaczej szybko będziemy mieć kłopot. Obojętnie czy w ogrodzie czy w doniczce, warto mieć miętę pod ręką.


Pozdrawiam,

Katrin

2 komentarze:

  1. Interesujący wpis, mogę tylko dodać, że warto przy zakupach sprzętu zadbać o zwrot kosztów w postaci cashbacku dlatego polecam się zainteresować tym tematem. zwrot z zakupów online

    OdpowiedzUsuń
  2. Na przepis na lody będzie zerknę bo my lubimy miętę, głównie w napojach latem 😀😃🙂

    OdpowiedzUsuń