niedziela, 19 czerwca 2022

Mama czyta -"Aszanturi" R.F.K Sosiński


"Aszanturi" Tom 1 : Dziecko Odrodzenia
autorstwa R.F.K. Sosiński -Wydawnictwo Novea Res

     Uwielbiam książki o tematyce fantazy. Dlatego bardzo mnie zaciekawiło wprowadzenie do książki pod tytułem "Aszanturi" - "Czy zaprzedać duszę Diabłu by ratować swój świat?" Historia rozpoczyna chaotycznie. Co chwilę przenosi nas autor w inne miejsce i opisuje historie kolejnych bohaterów. Przy znam się, że to mnie na początku zirytowało, ale z drugiej strony było interesujące. Dopiero po jakimś czasie, wszystko zaczęło się ze sobą łączyć. Na początku są przedstawieni najważniejsi bohaterowie w różnych trudnych sytuacjach. Dowiadujemy się dopiero później, że demony chcą przejąć władzę na Ziemi i w tym celu przebudzają Prasmoki, które są na Ziemi uśpione. Tylko Dzieci Odrodzenia mają magiczne moce, które powstrzymają Prasmoki.

     Wybrańcy zwani Aszanturi nie mają pojęcie o tym, że mają magiczne moce. Jedną z Aszanturi jest młoda dziewczyna o imieniu Salkhada. Zostaje w brutalny sposób porwana. Porywacza zabijają jej całą rodzinę. Pewien stary weteran, mistrz fachtunku o imieniu Olaf jest w niej zakochany. Tajemnicza postać prosi go o ochronę dla Salkahady. Daje Olafowi zaklęcia, które bardzo będą mu przydatne w walce. Wraz ze swoim przyjacielem Zylfem cały czas tropią porywaczy. Jeśli dziewczyna nie zostanie uwolniona trafi w ręce złych demonów.

     Dzieckiem Odrodzenia jest też młody chłopiec o imieniu Klaryk. Chłopcem opiekowali się marynarze z okrętu. Nie znał on swoich rodziców. Podczas sztormu zginęli wszyscy marynarze. Wśród ocalały jest tylko Klaryk oraz więźniowie, którzy byli zamknięci pod pokładem okrętu. Są to najbardziej groźni przestępcy. Teraz chłopiec wraz z więźniami szukają schronienia na lądzie. Są zdani tylko na siebie. Kleryk musi zaufać swoim towarzyszom niedoli. Na lądzie spotykają ich niezwykłe przygody. Jeden z więźniów zostaje przekupiony przez demona. Ich grupa walczy o życie z siłami zła, aby wydostać się w przeklętego miejsca.

   Na Ziemi jest też trzeci Aszanturi. Młody chłopak o imieniu Loki. Jego historia rozpoczyna się od tego, że jest ścigany i ukrywa się w domu przed strażnikami. Musi uciekać ze względu na aferę z pewną szlachcianką. Strażnicy przeszukiwali dom za domem. W końcu pewien czarodziej o imieniu Boid przyłapał go w swoim domu. Nie wydał go jednak strażnikom. Boid opiekuje się Alicją i Ludwikiem i jest czarodziejem. Loki zakochuje się w Alicji. Po tygodniu opuszcza on schronienie. Na swym koniu rusza w dalszą podróż. Od tego momentu przytrafiają się jemu niesamowite przygody. Na drodze spotyka dziwnego stwora jest to smok (Cień). Chce Lokiemu pomóc. Dale mu cenne rady, gdzie ma się ukrywać. Nieumyślnie jednak Loki budzi jednego z uśpionych Prasmoków i staje do walki. Chce uratować miasto przed niebezpieczeństwem.


     Fabuła tej książki jest bardzo zwiła i nieprzewidywalna. Na pewno nie jest to nudna książka, gdyż jest pełno zwrotów akcji. Bardzo lubię jak wydarzenia są nieprzewidywalne. Jest w tej książce bardzo dużo postaci i każda ma duże znaczenie odnośnie walki dobra ze złem. Na końcu książki dowiadujemy się dopiero jakie są konsekwencje obudzenia Prasmoków i do czego są zdolne złe demony by przejąć władze. Cała historia jest dopiero wstępem do tego jak potoczą się dalsze losy trzech bohaterów. W tej części nie jeszcze powiedziane jakie moce mają Dzieci Odrodzenia. Jeśli lubicie więc takie książki, gdzie są ciągłe zwroty akcji, gdzie jest bardzo ciekawie opisany świat fantastyki to bardzo polecam Wam tą książkę. Myślę, że miłośnicy tego gatunku literatury tak jak ja będą również mieli niedosyt po zakończeniu czytania. Osobiście z dużą chęcią przeczytam kolejny tom tej serii książek. Dziękuje wydawnictwu Novae Res za możliwość zrecenzowania tej książki.

Pozdrawiam i życzę Wam miłego dnia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz