sobota, 29 października 2022

Mama czyta "Potwory i ludzie" - autor Patrick Ness

"Potwory i Ludzie"

 Tom III Trylogii "Na ostrzu noża"

 autor Patrick Ness 

Wydawnictwo ZYSK I S-KA 

    Cała trylogia opowiada o życiu pierwszych kolonistów, którzy jako pierwsi przybyli na tą planetę kilkanaście lat temu. Teraz mają pojawić się nowi koloniści. Przybywa statek zwiadowczy. Okoliczności są jednak trudne. Na tej planecie właśnie zaczyna się wojna między ludźmi, a rdzennymi mieszkańcami zwanymi Szpaklami. Mężczyźni oraz rdzenni mieszkańcy porozumieją się dodatkowo za pomocą szumu. Słyszą oni swoje myśli znajdując się w bliskiej odległości. Szpakle dzięki temu potrafią się komunikować jako grupa, jako jedna Kraina. Ludziom ten szum bardzo utrudnia funkcjonowanie. Myśli nie można przed nikim ukryć. Każdy kto pojawia się na planecie zaraża się szumem.

   Głównym bohaterem książki jest młody chłopak Tod. Zakochuję się nowo przybyłej dziewczynie Violi, która przybyła na planetę z rodzicami. Jej statek się rozbił, rodzice zginęli w tej katastrofie, a ona szukała pomocy. Tod pomógł jej się ukryć przed ludźmi, którzy ją ścigali. Chciałbym zachęcić do przeczytania Was mojej poprzedniej recenzji I Tomu tej trylogii o TU ("Ruchomy Chaos), gdyż będzie Wam łatwiej zrozumieć co wcześniej spotkało głównego bohatera. W tej części dochodzi do ostatecznego starcia między ludźmi a rdzennymi mieszkańcami planety. Ludzie walczą aby zdominować całą planetę.

   Opowieść się zaczyna w momencie, kiedy Viola pędzi na koniu do swoich przyjaciół, aby jako pierwsza powiedzieć im co się dzieje na tej planecie, aby wiedzieli po czyjej stronie stanąć. Komu można z przywódców zaufać. Tod znajduję się w tym momencie z burmistrzem, do którego nie ma kompletnie zaufania. Musiał jednak go wypuścić, gdyż Szpakle zaczęły atakować. On obiecał Todowi, że będzie chronił jego Violę. Burmistrz jest odpowiedzialny za wiele zbrodni, jednak Tod wie, że tylko jego będą słuchać mężczyźni z wioski. Burmistrz jest zadowolony, że w końcu zaczyna się wojna. Jest przekonany, że ludzie wygrają, a on zostanie nowym przywódcą. Todowi bardzo zależy na tym, aby wojna się zakończył szybko. Ma nadzieję, że dojdzie do pokojowego rozwiązania tego konfliktu. Nie chce aby umierali ludzie oraz rdzenni mieszkańcy tej planety. Cały czas obserwuje burmistrza. Jednak szybko się okazuje, że na tym właśnie zależało burmistrzowi. Uczy on Toda jak wykorzystywać szum, aby inny byli posłuszni. Pokazuje mu jak wyciszyć szum, aby prawie nie był dla innych słyszalny. Zaczyna Toda traktować jak swojego następcę. Tod nie jest tego kompletnie świadomy. Jednak już nie jest w stanie tego zauważyć. Burmistrz ma go pod kontrolą. Czy to się dobrze skończy dla Toda?

   Nowi koloniści ze statku zwiadowczego nie chcą na początku brać udział w wojnie. Viola opowiada im jaka jest sytuacja. Nie chcą walczyć przeciwko rdzennym mieszkańcom. Nie chcą pogarszać sprawy. Jednak w ostateczności, aby obronić ludzi decydują się na atak na Szpaklów z działa statku zwiadowczego. Czy teraz będzie jeszcze szansa na pokój?

   W książce jest też pokazane jak ten konflikt postrzegają rdzenni mieszkańcy. Autor przedstawia ich głównego przywódcę oraz jego przyszłego następcę. Pokazuje jak komunikuje się z całym swoim ludem. Jak ważny jest dla nich szum. Jak oni go wykorzystują go, również do leczenia ran. Przywódca uczy swojego następcę jak kierować się dobrem ludu, a nie swoimi własnymi przekonaniami. Czy rdzenni mieszkańcy są gotowi zawrzeć pokój z ludźmi, którzy wcześniej traktowali ich jak niewolnicy? O tym Szpakle dobrze pamiętają.

    Osobiście bardzo mi się ostatnią cześć trylogii podobała. Cały czas autor zaskakiwał nagłym zwrotem akcji. Choć w książce jest opisana wojna i cierpienie, to była też opisana nadzieja i wielka miłość. W tej książce bardzo mnie wzruszyły momenty kiedy zwierzęta poświęcają życie, aby pomóc ludziom. Byłam bardzo poruszona jak czytałam te fragmenty. Autor pokazane piękne relacja Toda z Violą oraz z jego przybranym ojcem. Pokazuję również jak przyjaciele pomagają sobie w trudnych sytuacjach. Widać, jak wiele zależy od przywódców, którzy posyłają swoje oddziały do walki. Jak dużo ginie bezsensownych ofiar. Nie widać  końca tego zła. Viola i Tod cały czas próbują doprowadzić do pokoju. Czy to wszystko uda się jeszcze naprawić? Czy przywódcy opamiętają się i zakończą te walki? Zdradzę Wam, że koniec tej historii był dla mnie dużym zaskoczeniem. Zachęcam Was do przeczytania tej serii książek. Wydawnictwu bardzo dziękuje za możliwość recenzji ostatniej książki trylogii "Na ostrzu noża".

Pozdrawiam - joasia&art

1 komentarz: