poniedziałek, 5 grudnia 2022

Domowe eksperymenty w zimowe popołudnia.

Dzień dobry!

Zapraszamy na zimowe eksperymenty z naszą czytelniczką Anią i jej dziećmi.

Domowe eksperymenty na zimowe popołudnia

Za oknem ciemno już o 16, zimno, nieprzyjemnie. Nic dziwnego, że ani rodzicom, ani dzieciom niezbyt uśmiecha się wychodzić na zewnątrz. Z drugiej strony pozostanie w domu wiąże się z kolejnymi zabawami, które coraz bardziej się nudzą. Chyba że nie boicie się eksperymentować! Dosłownie i w przenośni. ;)

Eksperymenty dla dzieci - pomysł na świetną zabawę

Dziś pokażemy Wam, jak można zainteresować Maluchy praktycznie w każdym wieku, od żłobiaczka, po przedszkolaka, a nawet dzieci starsze. 

Dzieci uwielbiają odkrywać otaczający je świat, zwłaszcza przez “naoczne” doświadczenia - a takie zapewniają rozmaite eksperymenty, które zostały wymyślone specjalnie po to, by przybliżyć tym ciekawskim istotom funkcjonowanie naszego świata. Eksperymenty rozwijają, uczą, ale i są okazją do świetnej zabawy. Zdecydowanie przełamują rutynę i są sposobem na nudę. 

Jakie eksperymenty można zrobić z dzieckiem w domu, bez inwestowania w gotowe zestawy? Pomysłów jest cała masa - możecie je zobaczyć w artykule “Eksperymenty dla dzieci – TOP 30 doświadczeń” na blogu Mamusiowo.pl. Jego autorka, Ania, podesłała nam kilka najciekawszych propozycji. Zobaczmy, co się za nimi kryje.

Eksperyment z balonem i owocami

Nadmuchujemy balon i przygotowujemy owoce, np. truskawkę, cytrynę (obowiązkowo), melona, arbuza. Podczas zabawy z balonem zapytaj dziecko, który z tych owoców sprawi, że balon pęknie bez dotknięcia go? Balon skrapiamy kolejno sokiem wyciśniętym z truskawki, arbuza, melona, a na końcu z cytryny. Po ostatnim skropieniu balon pęka. Wyjaśniamy zjawisko: skórka cytryny zawiera limonen, który powoduje osłabienie wiązania gumy zastosowanej w balonie. 

Tęcza na talerzu

Na białym talerzyku dziecko układa w okręgu kilkanaście kolorowych cukierków. Po ułożeniu wlewamy na dno talerzyka wodę (ok. połowę szklanki). Czekamy chwilę na efekt, którym będzie wytrącenie się barwników z cukierków, a kolorowy płyn spłynie na środek, tworząc piękną tęczę.

Lawa w wazonie

Do wysokiego wazonu wlewamy olej słonecznikowy, a następnie wodę zabarwioną barwnikiem spożywczym. Gdy woda znajdzie się na dnie, wrzucamy do wazonu tabletkę musującą. Efekt? Buzująca mieszanina wyrzucana na górę naczynia! W oleju wytworzą się także kolorowe kuleczki. Wyjaśnieniem tego zjawiska są różne gęstości oleju i wody, co powoduje, że zachowują się one inaczej pod wpływem gwałtownych ruchów.

Chmurka w butelce

Przygotuj plastikową, przezroczystą butelkę, kostki lodu i zagotuj wodę. Butelkę najpierw wypełniamy gorącą wodą. Po chwili wylewamy ok. ½ płynu z butelki i dodajemy kostkę lodu. Efektem eksperymentu będzie mglista chmurka stanowiąca skroploną parę wodną - znajdzie się ona poniżej kostki lodu.

Macie jeszcze inne pomysły na eksperymenty z dziećmi w domu? Podzielcie się w komentarzach!


Zachęcamy do tworzenia z nami i podzielenia się własnymi artykułami na naszej stronie. 

Pozdrowienia!

1 komentarz:

  1. Bardzo pomysłowe zabawy. O balonie i owocach nie wiedziałam muszę wypróbować z moimi dziećmi.

    OdpowiedzUsuń