sobota, 29 marca 2025

Mama czyta: O niebo lepiej

O niebo lepiej to książka- wywiad, z wydawnictwa Zysk i S-ka. Osoba, która zadaje pytania to Gabriela Wilczyńska- absolwentka filologii polskiej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, redaktor publikacji naukowych, popularnonaukowych i nie tylko. Współpracowała z PAN-em i IPN-em.

Osoba, która odpowiada na pytania Pani Wilczyńskiej to Antoni Dębiński- ksiądz, profesor nauk prawnych, kierownik Katedry Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W latach  2012-202 był rektorem KUL-u
Moim zdaniem książka zaspokoi głód lub pobudzi apetyt człowieka, który lubi poznawać nowe terytoria, który lubi odkrywać karty historii.
Autorzy serwują nam w pigułce historię Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ksiądz Dębiński dopuszcza nas do swojego życia, ludzkich dylematów, słabości, pragnień, przemyśleń, wiedzy i czy zainteresowań.
Jeśli do kogoś 300 kartek opowieści to zbyt dużo , można przeczytać 1 rozdział lub kilka, można też przeczytać kilkanaście odpowiedzi na zadawane pytanie i poczuje się smak tortu, którym jest ta książka - ten wywiad.
Autor uświadamia nam ,że Uniwersytet Katolicki jest pod kuratelą dwóch różnych instytucji jako Uniwersytet podlega władzy świeckiej czyli ministerstwu edukacji a jako Uniwersytet Katolicki podlega władzy kościelnej czyli jest zależny od Watykanu.
Zdarzało się  zwłaszcza za czasów kiedy w Polsce panował ustrój komunistyczny ,że tzw. interesy Państwa były sprzeczne z interesami Kościoła katolickiego i za ten stan rzeczy płacili pracownicy KUL-u narażali się na reperkusje ze strony władz świeckich.
Dzisiejszy świat cywilizacyjnie poszedł bardzo do przodu i ewolucja pewnych wartości znów nie jest po drodze jednej czy drugiej władzy, także funkcjonowanie takiego uniwersytetu wcale nie jest prostsze.

To tylko jedno z zagadnień poruszone w tej książce, a każdy aspekt zawarty w niej jest godny uwagi np. rozważania o prawie rzymskim czy o języku łacińskim, rektor wspomina też o świętowaniu w 2018 stulecia uniwersytetu.
Nie sposób w kilku zdaniach opowiedzieć, dlaczego warto przeczytać powyższą książkę, wartość tej książki to także piękne zdjęcia ze stulecia czy innych uroczystości.
Minusem tej książki są dwie rzeczy, po pierwsze trochę ogólnikowe odpowiedzi na postawione pytanie czy zagadnienie ( niestety wywiad rządzi się swoimi prawami), a druga rzecz nad którą bardzo ubolewam to okładka.
Żyjemy w czasach , kiedy środowisko katolickie ma bardzo dużo przeciwników i  do tego bardzo głośnych i skutecznych , natomiast prawdy dekalogu stają się już po prostu niemodne, czy staroświeckie . Katolicki ksiądz na okładce budzi obojętność lub co gorsza sprzeciw, a okładka ma być tak zaprojektowana, aby każdy, kto na nią spojrzy chciałby zajrzeć do środka.

Wydawnictwo Zyska i Spółka


Polecam
Joanna - JB

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz