środa, 28 marca 2018

Koszyczek Wielkanocny

Witajcie w tej przedświątecznej gorączce :) 
Do Wielkanocy tuż tuż a jednym z zadań na naszej liście w wiosennej zabawie (klik) jest przygotowanie wielkanocnego koszyczka razem z dziećmi. 
Dobrze byłoby przy tej okazji porozmawiać na temat tego co powinno się w nim znaleźć zgodnie z tradycją, co symbolizują poszczególne potrawy. Mamy dla Was małą ściągę :))
Tradycyjne koszyczki są podobne do siebie, mogą nieznacznie różnić się w zależności od rejonu Polski. 


To co na pewno się wszystkim kojarzy z koszyczkiem i całymi świętami to jajka: naturalne, zabarawione, pisanki, kraszanki. Jajko symbolizuje życie, jest znakiem odrodzenia.
Jak mówią internetowe źródła, kiedyś jaj nie spożywano przez cały Wielki Post i powracały na stół dopiero na Wielkanoc. 
Dzielenie się jajkiem służy umocnieniu więzi rodzinnych. 
Natomiast zwyczaj dekorowania jaj wywodzi się z pogańskiego święta Jare, które rozpoczynało wiosnę. 
Święconym jajkiem przezorny gospodarz dotykał zwierzęta domowe, by uchronić je od chorób a skorupki rozsypywano wokół domu i zakopywano w narożnikach pola co miało zapewnić urodzaj.

Chleb  - podstawowy pokarm, symbolizuje pokarm dla duszy.
Jest symbolem pomyślności, dostatku, obfitości i sytości. 

Przyprawy: pieprz, sól i chrzan
 • pieprz nawiązuje do gorzkich ziół, które dawniej Żydzi dodawali do charosetu (rodzaj sosu)
 • sól - nadaje potrawom smak, chroni prze zepsuciem. Jest symbolem prostoty życia, sił moralnych, oczyszczenia oraz prawdy. Wierzono, że potrafi odstraszyć złe moce i chroni przed chorobami
 • chrzan jest symbolem goryczy Męki Pańskiej. Oznacza siły witalne, pomaga nam utrzymać dobre zdrowie, wzmacnia właściwości pozostałych potraw.

Wędliny - są oznaką dostatku. Kiedyś spożywane były bardzo rzadko. Mają zapewnić dobrobyt, zdrowie i płodność. Warto do koszyczka włożyć kawałeczek kiełbaski, szynki albo pieczonego mięsa.

Ciasto (zazwyczaj domowego wypieku babka wielkanocna) - to oznaka kunsztu. Symbolizuje nasze umiejętności. Słodycz ciasta jest nagrodą za wytrwanie w umartwieniach i wielkopostnych postanowieniach.

Ser - oznacza harmonię między człowiekiem i siłami przyrody. Gwarantuje zdrowie i rozwój stada domowych zwierząt: krów, kóz i owiec od których pochodzi.

Baranek - symbolizuje triumf życia nad śmiercią, zmartwychwstanie Jezusa. Tradycyjnie wkłada się baranka z chorągiewką z napisem Alleluja, który wyraża radość ze zwycięstwa nad śmiercią i pokonania grzechu. 
Wierzono, że wielkanocny baranek zapewni domownikom przychylność sił natury i ochroni przed klęskami.

W niektórych regionach, a może zależy to od domu a nie regionu, wkłada się do koszyczka owoce i słodycze, które również miały symbolizować dobrobyt i podobnie jak ciasto być nagrodą za wytrwanie w postanowieniach wielkopostnych.

Koszyczek wykładamy białą serwetą, przystrajamy gałązkami bukszpanu a zawartość również przykrywany serwetką.

Tradycyjnie post Wielkiego Piątku trwa do poświęcenia koszyczka. Potem zaczyna się czas świętowania.

Oto znalezione z ubiegłych lat zdjęcia naszych "klubowych koszyczków"

karto_flanej


tynki


AniA jak wyglądają Wasze koszyczki wielkanocne? 
Może macie jakieś ciekawe wspomnienia związane ze święceniem wielkanocnych potraw?
Podzielcie się z nami w komentarzach!

Pozdrawiamy serdecznie
Zespół KTM3 komentarze:

 1. Pamietam z dzieciństwa ze zawsze w koszyczki mieliśmy tez cos dla Ksiedza co wkładaliśmy po poświeceniu pokarmów do koszyczka w kosciele hehe, teraz jest inny proboszcz u nas wiec i tego zwyczaju nie ma... A reszta podobnie jak piszecie:) tylko u nas razy piec koszyczków :) pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej rodzinnej parafii stał kosz do którego wkładaliśmy pokarmy dla potrzebujących :)

   Usuń
 2. Piękna tradycja. Dobrze od czasu do czasu przypomnieć o co chodzi. Bardzo dziękuję. Życzę radosnych świat i Wesołago Alleluja :-)

  OdpowiedzUsuń