piątek, 27 lipca 2018

Podróże małe i duże - Ostrów Tumski ... w Poznaniu :)

Dzisiaj zapraszamy Was na wycieczkę po Ostrowie Tumskim w Poznaniu. 

Szczerze mówiąc dla mnie to taki troszkę zapomniany zakątek tego miasta. Odkąd przeprowadziłam się do Wielkopolski (16 lat temu) dość często bywam w Poznaniu, zdarzały się spacery po Starym Rynku, obowiązkowa wizyta w poznańskim zoo, ale chociaż koło Ostrowa przejeżdżaliśmy dość często nigdy nie było okazji aby tam wstąpić.
Może sami Poznaniacy bywają tam częściej ale z moich gnieźnieńskich znajomych wśród których zrobiłam ustną ankietę mało kto był :) Czas więc przedstawić to urocze miejsce :)

Widok na katedrę z mostu Jordana.

Ostrów Tumski, to jedyna wyspa na Warcie, znajdująca się w obrębie Poznania. Badania archeologiczne potwierdzają, że w tym miejscu znajdował się znaczący gród piastowski, będący jedną z siedzib Mieszka I a także świątynia - siedziba pierwszego polskiego biskupa - Jordana.
To w tym miejscu znajdują się historyczne początki Poznania. 
Budowę katedry biskup Jordan rozpoczął w 968 r. jednak w krótkim czasie została ona zniszczona w czasie wojen z Czechami. Jej pozostałości można oglądać w podziemiach dzisiejszej, odrestaurowanej katedry pw. św. Piotra i Pawła.

W katedrze znajduje się m.in. Złota Kaplica - mauzoleum, w którym znajdują się prochy Mieszka I i Bolesława Chrobrego (chociaż tak naprawdę to umowne miejsce pochówku tych władców).
W podziemiach katedry znajdują się również inne grobowce, m.in. króla Przemysła II (tu sprawa podobno jest mniej sporna) oraz baptisterium. Jedna z hipotez zakłada, że to właśnie tutaj, w Warcie Mieszko przyjął chrzest.

W poznańskiej katedrze znajduje się m.in. miecz, którym pobłogosławił papież Jan XIII i ofiarował go biskupowi Jordanowi. Jak głosi legenda (a może to prawda) jest to miecz św. Piotra, którym podobno apostoł odciął ucho jednemu z żołnierzy w Ogrodzie Oliwnym.

Most Jordana łączy wyspę z dzielnicą Śródka. Na nim znajdziemy popularne kłódki, mi wpadła w oko taka:


Ponadczasowa, prawda? ;)

Widok w kierunku Śródki 


A na Śródce takie zakątki jak wyżej i niżej :)i niesamowity mural.

Tam można też zjeść przepyszne lody o smaku naszego dzieciństwa :))


Katedra z trochę innej strony:


I wejście do "Bramy Poznania" w której można znaleźć ciekawe wystawy, informacje i interaktywne prezentacje o początkach państwowości polskiej i Poznania:
Tak wygląda wejście od zewnątrz:


Obok nowoczesnej bramy stare chatki w centrum miasta:


Urzekło mnie to miejsce i chyba jest jednym z tych, które chciałabym pokazać gościom odwiedzającym Wielkopolskę :) Dla mnie odrobinę magiczne. Jeśli macie wolne popołudnie albo przedpołudnie to na pewno warto wybrać się na spacer po poznańskim Ostrowie Tumskim.

Poznańskich postów na pewno z czasem będzie więcej. Ostatnio odkrywam to miasto od nowa. A może Wy możecie polecić coś ciekawego?

Na koniec kilka ciekawych linków:

http://bramapoznania.pl/brama-poznania/o-bramie-poznania-2/
http://www.poznan.pl/mim/przewodnik/przewodnik.html?pr_id=22&co=intro
http://www.przewodnik-krolewski.pl/e-przewodnik/Dlaczego_na_Ostrow_Tumski.html

Zapraszam Was serdecznie do Poznania!

Ania


12 komentarzy:

 1. Zaczytuję się w powieściach historycznych i Ostrów Tumski jest jednym z miejsc które bardzo ale to bardzo chciałabym odwiedzić. Niestety jest dość daleko od nas, zdecydowanie za daleko jak na jednodniową wycieczkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli dobrze kojarzę wizytę w Gnieźnie już zaliczyliście 🙂 ale może przy okazji dłuższy pobyt? Biskupin, Wenecja, Lednica i Ostrów Lednicki i Poznań oczywiście :) to już cały weekend :) a w Gnieźnie dziś jak co roku startuje festiwal i właśnie odbywa się koronacja :) http://koronacjakrolewska.pl/program

   Usuń
 2. Mieszko&Dobrawa...Ty wiesz czym skusić ;)
  Bajeczny zakątek!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale ta kłódka tam na mnie czekała! Serio :))) a miejsce bajeczne, to prawda :)

   Usuń
 3. I jeszcze tam jest rezerwat Genius Loci z fragmentem średniowiecznych wałów:
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_Archeologiczny_Genius_Loci

  Pomiędzy Bramą a rezerwatem jest bardzo klimatyczna malutka kawiarenka. A przynajmniej w zeszle wakacje była :)

  Uwielbiam Ostrów Tumski. Warto wybrać się na wycieczkę po nim z audioprzewodnikiem z Bramy. Zwłaszcza wersja dziecięca jest świetna. Dzieci dostają ekwipunek i zadania do wykonania. Po samej Bramie też warto z audioprzewodnikiem przejść :)

  W każdym razie miejsce na rodzinną wycieczkę super :) my tam czesto wracamy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My jeszcze Bramę Poznania mamy przed sobą ale pewnie jeszcze wcwakacje dotrzemy 🙂 kawiarenka chyba jest tylko w Boże Ciało gdy byliśmy była zamknięta 🙂 dziękuję za podpowiedzi 🙂

   Usuń
  2. To strasznie jestem ciekawa jak Ci się spodoba w środku w Bramie :)

   Usuń
 4. Lovely pix - thanks so much for visiting my blog and joining us in celebration of our 5th anniversary over at Challenges For Days - good luck in the draw

  Kathyk

  OdpowiedzUsuń
 5. W katedrze ostatnio byłam na pogrzebie....piękna okolica mimo ze Poznania sympatia nie darze :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jako historyk i mediewista, poproszę o skorygowanie postu, jest tu błąd, nie ma prochów Mieszka I i Bolesława, niestety podczas najazdu Bezpryma prochy obu władców zaginęły, są to puste grobowce, atrapy, i mówienie że tutaj leżą prochy, jest błędem. W bramie Poznańskiej pracowałam jako studentka :) polecam zwiedzić uważnie :). Jest to jedno z moich ulubionych miejsc w Poznaniu :). I często tam bywam, z powodu wykonywanego zawodu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale w nawiasie dopisałam, że to umowne miejsce pochówku, podobna sytuacja jest z miejscem chrztu Mieszka i historią miecza Jordana. Nie przeszkadza to w podróżach w czasie.

   Usuń