piątek, 17 kwietnia 2020

Domowy zielnik - KONWALIA MAJOWA

Konwalia majowa jest ozdobą lasów i ogrodów. Konwalia majowa ma też liczne właściwości lecznicze. Jednak - niewłaściwie stosowana konwalia majowa może zadziałać jak trucizna.

konwalia <źródło zdjęcia KLIK>


Konwalia majowa zachwyca swoją subtelną urodą i intensywnym zapachem, ale ma również liczne właściwości lecznicze i od wieków stosowana jest w medycynie ludowej. Choć współczesna nauka nie wszystkie z nich potwierdziła, to konwalie nadal są wykorzystywane i wysoko cenione w ziołolecznictwie.Otrzymywany z kwiatów konwalii olejek eteryczny silnie działa na zmysły – jego słodki i jednocześnie świeży aromat uznawany jest za afrodyzjak. Przemysł perfumeryjny chętnie wykorzystuje go do tworzenia kompozycji zapachowych. Nutę konwalii można wyczuć w wielu perfumach, stworzonych przez słynnych kreatorów zapachów dla wielkich domów mody – m.in. Chanel No.19, Envy (Gucci), Miss Dior, Lauren (Ralph Lauren).

Preparaty z konwalią nie są typowymi lekami przeciwbólowymi, jednak mogą przynosić ulgę w przypadku dolegliwości reumatycznych. Jest to wynik działania z jednej strony dużej ilości flawonoidów o właściwościach przeciwzapalnych, z drugiej zaś glikozydów, które poprawiają ukrwienie mięśni i stawów.
Konwalia ma tonizujący wpływ na serce. Glikozydy nasercowe zwiększają siłę skurczu serca, nie zwalniając jego akcji. Zwiększa się w ten sposób wydajność serca.
Pomimo wielu właściwości zbawiennych na nasz organizm, konwalia ma także silne właściwości trujące. Pomarańczowoczerwone kulki – owoce konwalii, które pojawiają się po przekwitnięciu kwiatów, są silnie trujące, trzeba więc uważać, by dzieci nie brały ich do ust. Ale ze względu na bardzo silnie działające glikozydy niebezpieczna jest cała roślina – zatruciem grozi nawet wypicie wody z wazonu, w którym stały kwiaty.
Przedawkowanie preparatu na bazie wyciągów z konwalii, czy choćby zjedzenie kwiatków lub liści tej rośliny, może prowadzić do zatrucia. Charakterystyczne objawy to: zaburzenia rytmu serca, nudności, wymioty, biegunka, bóle i zawroty głowy. Na zatrucie może też wskazywać inne postrzeganie barw - wszystko ma wtedy kolor żółty.
Niedługo zakwitną i będą kusić swym delikatnym wyglądem i słodkim zapachem...
Lubicie konwalie?
Pozdrawiam
tynka

6 komentarzy:

 1. Tak ja bardzo lubie konwalie:) kojarzą mi sie z dzieciństwem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo, zaczynają już kiełki z ziemi wychodzić 🌱

  OdpowiedzUsuń
 3. jeden z moich ulubionych zapachów :) Wiedziałam o różnorakich właściwościach konwalii, ale pierwszy raz przeczytałam, że zatrucie objawia się postrzeganiem świata w żółtych barwach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka informacja zamieszczona została w źródle tego tekstu, tez o tym nie wiedziałam i chyba nie będę chciała się przekonać, czy to prawda? ;p

   Usuń