czwartek, 23 kwietnia 2020

"Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają"- kilka słów o teatrze.

Witajcie Kochani,
dzisiejszy wpis poświęcony będzie sztuce teatralnej, do czego zainspirowała mnie dzisiejsza data. Dziś bowiem swoje urodziny obchodziłby człowiek wybitny, mający ogromny wpływ w rozwój teatru właśnie- William Shakespeare (Szekspir). 


Jak zapewne pamiętacie, ojczyzną teatru była Grecja, gdzie odbywały się tzw. Wielkie Dionizje- uroczystości na cześć boga Dionizosa. Każdy z nas kojarzy ów antyczny teatr z maskami, perukami, butami na koturnach... Spektakle teatralne przeniosły się również do starożytnego Rzymu, a później chętnie sięgano po nie w średniowieczu, gdzie dużą popularnością cieszyły się sztuki o tematyce chrześcijańskiej- tzw. misteria. 
Klasyczne reguły dramaturgii złamane zostały na przełomie XVI i XVII wieku właśnie przez wspomnianego Szekspira. Był śmiałym eksperymentatorem w tej dziedzinie. Nie przejmował się obowiązującymi dotychczas humanistycznymi zasadami budowy dzieł dramatycznych. Łączył komizm z tragizmem, a na scenę wprowadzał fantastyczne zjawy: duchy, czarownice czy elfy. Były to bardzo śmiałe i nowatorskie rozwiązania, ale zyskały tak duże poparcie, że do dziś szekspirowskie dzieła goszczą na deskach niejednego teatru na całym świecie.

Nie będę Was zanudzała historią teatru- a uwierzcie mi, że uwielbiam teatr i mogłabym pisać na jego temat pokaźne elaboraty- a zachęcę Was do wizyty w teatrze.  Niestety w obecnej sytuacji placówki kulturalne są zamknięte, ale dla chcącego nic trudnego. Wiele teatrów wychodzi naprzeciw niesprzyjającym warunkom i udostępnia swoje przedstawienia w Internecie. 
 Bardzo chętnie korzystam z tej formy dostępu do kultury i zapraszam na kilka spektakli teatralnych, które spodobają się Waszym dzieciom:
Król Bul <klik> w wykonaniu Teatru Puszek
Zając Chwalipięta <klik> wg bajki S. Smienkova, również w wykonaniu Teatru Puszek
Pchła Szachrajka <klik> przygotowany przez aktorów amatorów ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie
Trzy świnki <klik> w wykonaniu Teatru Groteska
Baśń o trzech konikach Teatru Animacji w Poznaniu

Wszystkich zainteresowanych tym, jak to wszystko wygląda od podstaw zapraszam na krótki filmik pt. Jak powstaje spektakl teatralny? <klik> opracowany przez Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. A może znajdą się tacy, którzy mają ochotę wykorzystać zdobytą wiedzę i sami pobawić się w teatrzyk. Dla nich wychodzę z propozycją, by samodzielnie wykonali pacynkę wraz z aktorami Teatru Groteska w ramach akcji "łap Groteskę w sieci" tutaj, albo kukiełkę korzystając z naszego archiwalnego wpisu tutaj.

Nieco starszych zapraszam na sentymentalny powrót do musicalu z Anią z Zapiecka <klik>.

Mam nadzieję, że dzień z teatrem to fajna alternatywa
 dla innych form spędzania wolnego czasu.

Pozdrawiam Was serdecznie
3 komentarze:

 1. Dobry czas, by zaprzyjaźnić się z teatrem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, swietny post. Dzieki wielkie! Lubimy króla bola słuchać a tu teatr wiec rewelka! Bedziemy ogladac z przyjemnoscia 😄

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się niezmiernie! Korzystaj, bo warto dziecko oswajac ze sztuką;)

   Usuń