środa, 8 kwietnia 2020

Jak wykonać zawieszkę wielkanocną na szydełku.

Witajcie kochani.
Dziś przygotujemy wspólnie zawieszki wielkanocne w kształcie jajka. Wybrałam bardzo prosty wzór tak, aby każda z Was- nawet początkująca i nieobeznana z szydełkiem- była w stanie taką zwieszkę przygotować.


Potrzebujecie kordonek oraz szydełko w odpowiednim do niego rozmiarze. 
Od grubości wybranego przez Was kordonka zależy wielkość zawieszki.
 Kolorystyka i jego grubość jest dowolna. 
 Będę starała się opisać Wam wszystko krok po kroku, 
a dla lepszego zrozumienia opatrzeć tutorial licznymi zdjęciami. 
Gotowi? Zatem zaczynamy.

Rozpoczynamy od 6 oczek łańcuszka, które łączymy w kółeczko oczkiem ścisłym. 


Następnie wykonujemy 3 oczka łańcuszka, które będą zastępowały słupek. 
Wykonujemy 3 kolejne słupki. Następnie 2 oczka łańcuszka, 4 słupki, 2 oczka łańcuszka 4 słupki, 2 oczka łańcuszka i 4 słupki i dwa oczka łańcuszka. 
Całość zamykamy w okrąg oczkiem ścisłym wkuwając się szydełkiem w 3 oczko łańcuszka, które na początku zastępował nam pierwszy słupek. 

Dotychczasowe nasze poczynania powinny prezentować się następująco.


Teraz musimy znaleźć się w łuku naszego pierwszego rzędu (czyli tam, gdzie wykonywaliśmy w pierwszym okrążeniu dwa oczka)- w tym celu musimy w każdym słupku wykonać oczko ścisłe.


Gdy już znajdziemy się w łuku wykonujemy półsłupek i dwa oczka łańcuszka (one również liczą się, jako pierwszy słupek). Następnie wykonujemy 3 słupki, 2 oczka łańcuszka i jeszcze 4 słupki - wszystko w tym jednym łuku- tak, jak przedstawia zdjęcie powyżej.

Znów wykonujemy dwa oczka łańcuszka i przechodzimy do kolejnego łuku, gdzie postępujemy analogicznie do łuku pierwszego. Tak postępujemy aż do końca drugiego okrążenia, które również zakończyć należy oczkiem ścisłym.


Podobnie, jak w poprzednim okrążeniu, musimy przejść do okręgu. W tym celu ponownie wykonujemy oczka ścisłe w każdym słupku.


Na łuku zaczynamy od półsłupka i 2 oczek łańcuszka, po czym robimy 5 słupków. Docelowo w każdym łuku znaleźć się ma 6 słupków.  Następnie wykonujemy 2 oczka łańcuszka i 4 słupki. Analogicznie postępujemy na trzech ściankach naszej robótki.
W ostatniej "luce" tworzymy 6 słupków podwójnie nawijanych. Robimy 2 oczka łańcuszka i kończymy okrążenie oczkiem ścisłym.Kolejne okrążenie zaczynamy od zrobienia 6 słupków- słupek w słupek z poprzedniego okrążenia. Na łukach wykonujemy po 2 słupki. Tak postępujemy na trzech ściankach naszej robótki.


Czwarta ścianka musi nam się wydłużyć do kształtu jajka, dlatego w łuku wykonujemy 4 słupki dwa razy nawijany. 
Kolejnym krokiem w naszej robótce jest zrobienie po dwa słupki potrójnie nawijane w każdym słupku z poprzedniego rzędu. Czyli, jak pamiętamy w poprzednim rzędzie mieliśmy 6 słupków, to w obecnym powstać ma ich 12. Następnie, analogicznie w łuku wykonujemy 6 słupków podwójnie nawijanych.
Okrążenie tradycyjnie zamykamy oczkiem ścisłym.
Teraz nasza robótka swym kształtem przypomina jajo.


Pora na ładne wykończenie naszego jajeczka. Robimy 2 oczka łańcuszka i 2 słupki w tym samym oczku z poprzedniego rzędu, następnie wbijam szydełko w co drugie oczko. W ten sposób postępuję do połowy jajka (czyli mijam 6 słupków potrójnie nawijanych) i wykonuję łańcuszek z 40-50 oczek, który łączę z robótką oczkiem ścisłym. Łańcuszek ten będzie służył za uchwyt naszej zawieszki i jego długość w głównej mierze zależy od naszych preferencji. Po wykonaniu uchwytu kończymy ozdobne wykończenie. Postępujemy zatem, tak jak poprzednio wykonując 2 oczka łańcuszka i 2 słupki w jednym oczku poprzedniego rzędu, wbijając się w co drugie oczko, aż do zakończenia okrążenia. 


Nasza zawieszka jest już gotowa. 
Musimy jedynie usztywnić ją za pomocą krochmalu i nadać jej ładny kształt. Mokre jajo przypinam szpilkami do kawałka styropianu formując jego ostateczny wygląd.

Mam nadzieję, że mój tutorial jest zrozumiały i stanie się dla Was inspiracją. Samo wykonanie nie jest bardzo czasochłonne, bo zajmuje około 30-40 minut osobie początkującej, jak ja. 

Pozdrawiam Was serdecznie
Aga S


6 komentarzy:

 1. Dawno nie trzymałam szydełka. Możę czas wrócić. Dziękuję z ainspirację.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super objaśniona instrukcja. I przy okazji kolor kordonka jest świetny. Trzeba spróbować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Specjalnie wzięłam taki, który przykuje Waszą uwagę ;) A tak poważnie, to chciałam by sploty były dobrze widoczne, dlatego wybrałam grubszy kordonek. Ale i jajo wyszło większe :D

   Usuń