niedziela, 19 kwietnia 2020

Świerszczykowy Klub Książkowy #57 PTAKI

Witajcie...
Jak się macie? 
Czytanie, uzupełnianie Świerszczyka było dla nas od zawsze fajnie spędzonym czasem, trochę nauki przez zabawę, pomagał w uzupełnieniu wiedzy, inspirował.
W ostatnim czasie lekturę Świerszczyka cenimy sobie jeszcze bardziej. 
Ostatni numer o PTAKACH, znajdziecie w nim między innymi:


-opowiadanie o powrocie bocianów z ciepłych krajów...ale także o skomplikowanej logice gry słów...

-zabawny wiersz o ptasiej ekipie:

-rysunek według wzoru, dzieciaki w szkole często miewają podobne, prawda?

-Kotek Mamrotek zastanawia się nad tym jak mógł wyglądać, co lubić etc. praptak...przy okazji odwołuje nas do zapoznania się z pierwszymi śladami osadnictwa na podstawie informacji o Biskupinie:

-coś na spostrzegawczość, rewelacyjne-jak zawsze- misz-maszowe ilustracje tematyczne...czy te ptaki dziwaki nie są świetne?

Dzieciaki opanowały już te wyszukiwanki wzorowo:- wiosenne rymowanki z obrazkami zachęcają do nauki czytania:

-z kolei historia o ptasich"przepychankach" kto powinien zostać królem ptaków, pokazuje jak to zwykle w życiu bywa, że nie to jest istotne, czy ktoś jest postawny, czy kogoś w grupie jest więcej, czy ma jakieś inne specyficzne, wyróżniające cechy jak donośny głos, czy czyjeś przechwałki, ale autorytet jest ważny...gdy się, go posiada, wystarczy BYĆ :) i ma się szacunek innych...


-znajdziecie też kurs rysunku, tym razem rysujemy sowę:

A tu ta sama sówka narysowana przez dzieci Katrin:Razem z dzieciakami cały rok obserwujemy ptaki. Dzieciaki mają karmniki i zimą dokarmiają ptaszyny, wiosną obserwujemy, kto zasiedlił budki w sadzie, szukamy gniazd, obserwujemy wszędobylskie kosy i szpaki...mnóstwo u nas ptasich treli od brzasku po późny wieczór...
Nasze wpisy inspirowane między innymi ptakami, gdzie tworzymy album ptaków z ilustracjami, malujemy pióra-zakładki, czy tworzymy recyklingowe ptaszyny znajdziecie tu<klik>, tu<klik> i tu<klik> możecie też zajrzeć tu po inspiracje "kurkowe" <klik> a tu <klik> zapraszamy na kurs rysunku-rysujemy kurę.
I nasze ostatnie ptasie zajawki, książka "Inwentarz ptaków" to niesamowita skarbnica wiedzy, faktów i ciekawostek o ptakach, opatrzona pięknymi ilustracjami...


Zosia(8 lat) chętnie wraca do klasyki... gdy była malutka w kółko mogliśmy jej czytać np."Ptasie radio" nie nudziło się jej!! Nigdy! teraz poza "Ptasim radiem" sama chętnie sięga po wiersze, ostatnio do łask wrócił tom ze zbiorem wierszy Tuwima, a tam między innymi:

Na Wielkanoc dzieciaki dekorowały ciasteczka...oczywiście wiele kształtów ptasich:

-Zosia zrobiła pracę techniczną"wiejska zagroda", ptaków tez tam nie brakuje, znajdziecie tam między innymi gęś, koguta, oraz kaczkę i małe kaczątka w stawie:

-Antoś z kolei zrobił takie ptasie gniazdko:

A jeszcze póki dzieciaki chodziły do szkoły, Zosia zrobiła do klasy, do kącika przyrodniczego takie pomponikowe (pompony z włóczki) bociany:


Bliźniaki Katrin za to dostały do wykonania w domowej szkole sowę:


 i ptaszki z plasteliny


I jeszcze rewelacyjna sentencja z "wyszukiwanki" :
NAWET NAJWIĘKSZE SKRZYDŁA DO NICZEGO SIĘ NIE PRZYDADZĄ, JEŚLI KTOŚ ICH NIE ROZWINIE.

Podobno od jutra można na nowo wyruszyć do lasów i parków...nacieszcie się ptasimi trelami, to w przyrodzie chyba najpiękniejsza muzyka...
Pozdrawiamy Was ciepło!
tynka&dzieciaki
oraz Katrin i dzieciaki

1 komentarz:

  1. Rewelacyjnie jak zawsze Justynko, na nude nie mozecie narzekać, swietnie tworzycie i jak wspaniale ze jesteście blisko z przyroda :)

    OdpowiedzUsuń