sobota, 11 listopada 2023

Mama czyta - M.Scott Peck "Droga rzadziej przemierzana"

Jeżeli czujesz się trochę pogubiona w życiu, nie do końca układają Ci się relacje rodzinne, a może po prostu chciałabyś żyć świadomie i szczęśliwie, to książka M.Scott Pecka jest właśnie dla Ciebie. Autorem jest nieżyjący już amerykański psychiatra, który mimo lekarskiego wykształcenia, w prostych słowach mówi o rzeczach o których, jak on sam zaznacza na początku książki, nikt mówić nie chce. Według mnie tę książkę powieniem przeczytać każdy, kto kiedykolwiek zastanawiał się nad wizytą u psychoterapeuty lub psychiatry - być może, a nawet napewno, w trakcie lektury odkryje cześć prawdy o sobie - zaznaczyć warto, że niekoniecznie tę wygodną cześć... Bo w końcu czytając tę książkę, czytamy o sprawach, o których inni wolą wygodnie i dyplomatycznie milczeć.
Już pierwszy rozdział książki, a nawet pierwsze jej zdanie,  pokazuje nam trudną do przyjęcia dla wielu osób prawdę: ŻYCIE JEST TRUDNE. Autor udowadnia nam, że większość z nas tej prawdy nie rozumie (tudzież nie chce rozumieć). Dlatego często bez przerwy jęczymy i narzekamy na różne spotykające nas trudności, tak jakbyśmy zakładali, że normalne życie powinno składać się z samych radosnych chwil. Zrozumienie tej prawdy jest według mnie szczególnie ważne zwłaszcza w obecnych czasach, w których internet otacza nas zewsząd siecią zdjęć uśmiechniętych rodzin na egzotycznych wakacjach lub kobiet w pełnym makijażu w idealnie wysprzątanych domach, wpędzając dużą część matek i kobiet w poczucie winy: ze mną jest coś nie tak, nie ogarniam życia, inni mają lepiej, jestem nieszczęśliwa. Przeczytanie tej książki, a nawet już pierwszego jej rozdziału, uświadamia, że życie to nie sielanka. I jest to najnormalniejsze w świece. Naszą tylko wolą jest czy wolimy narzekać i tkwić w miejscu, czy przyjąć tę prawdę i żyć szczęśliwie - biorąc odpowiedzialność za swoje życie i rozwiązując pojawiające się problemy. 
Książkę tę można po trochu potraktować jako formę samoterapii. Warto czytać ją powoli i etapami, dając sobie czas na przemyślenie, przyswojenie treści w niej zawartych, a nawet wprowadzanie pewnych rozwiązań w czyn. Myślę, że dla niektórych osób lektura "Drogi Rzadziej Przemierzanej" może być rewolucją w życiu - pod warunkiem, że jesteśmy gotowi na zmiany i mamy otwarty umysł. Każdy z nas ma swoją mapę świata - zbudowaną z życiowych doświadczeń, naszej wiedzy i przekonań. Nie zawsze nasza mapa jest prawidłowa. Niektóre jej ścieżki, mimo że bardzo im ufamy, wiodą nas na manowce, skutecznie zakrywając lepsze drogi. Przyczyn tego może być wiele. Pytanie czy jesteśmy gotowi i otwarci na tyle, by zejść z utartej ścieżki, zmienić swoją mapę, nawet jeśli spowoduje to nasz dyskomfort i cierpienie. Jak dowodzi autor książki, chodzenie na skróty jest właśnie sposobem na omijanie trudności życia, które jak wiemy już po pierwszym rozdziale są jego nieodłączną częścią. 
Dużą zaletą tej książki jest doświadczenie terapeutyczne i zawodowej jej autora. Nie jest to kolejna książka napisana przez osobę czy gwiazdę, która przeszła terapię czy jakaś "trudną drogę" i dzieli się swoim doświadczeniem, tudzież udziela płytkich rad typu: myśl pozytywnie, a będziesz szczęśliwa. M.Scott Beck dzieli się z nami konkretnymi przypadkami i problemami swoich pacjentów. Jako lekarz psychiatra ma nie tylko odpowiednią wiedzę, ale również doświadczenie, którym może poprzeć stawiane w książce tezy. 
Serdecznie zapraszam każdego z Was do przeczytania "Drogi Rzadzej Przemierzanej" - każdy znajdzie tam fragment o sobie. Pytanie czy jesteś gotowa na zmianę? 

N.Kiler Inspiruje

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz