czwartek, 27 lipca 2017

Wybierz sport dla swojego dziecka - SZACHY

Witajcie! Czy grywacie w szachy? Ostatnia deszczowa pogoda sprzyjała tego typu zajęciom.
W mojej rodzinie gra w szachy była jak nauka pisania i liczenia. Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić kogoś, kto nie potrafi grać w szachy... Toteż moje chłopaki grają.


Wiem, że obecnie prawie w każdym komputerze można znaleźć program do gry w szachy, gdzie można grac z komputerem, jednak ja zachęcam was do gry tradycyjnej. Już nawet trzyletnie dziecko może rozstawiać figury na szachownicy, poznawać ich nazwy i zasady poruszania. Może przy okazji opowiemy dzieciom perską, lub hinduską opowieść, krajów, które uważa się za ojczyznę tej królewskiej gry?

Jeśli pogoda się poprawi można też wybrać się na grę w szachy w plener.


(źródło zdjęcia Klik)


Szachy posiadają rzadko spotykaną właściwość: dzieci je lubią, pomimo że szachy są dla nich dobre!”

Szachy to najbardziej popularna gra planszowa na świecie. W szachy grają kilkuletnie dzieci, grają dorośli, grają całe rodziny. Królewska gra w sposób niesamowity rozwija umysł dziecka. Zaczynamy od zabawy, “szachowe wojska” stoją na przeciwko siebie. Dzieci zbijają kolejne figurki, “szachowych rycerzy”, co sprawia im niesamowitą frajdę. Każda kolejna gra jest coraz bardziej logiczna, dzieci zaczynają lepiej planować, coraz skuteczniej osiągają cel, jakim jest złapanie króla przeciwnika. Dobrze się przy tym bawią!
Taki rodzaj intelektualnej aktywności pozytywnie wpływa nie tylko na rozwój umysłowy, ale także osobowościowy. Z uwagi na to, że młodzi szachiści muszą przestrzegać pewnych reguł i zasad, uczą się tym samym zdyscyplinowania i systematyczności. Ćwiczą swoją pamięć, wyobraźnię przestrzenną, rozwijają zdolności koncentracji.  W szachach nie zawsze dziecko wygrywa, dlatego uczy się trudnej sztuki przegrywania, tolerancji oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Zasady gry w szachy można poznać w krótkim czasie, a korzyści jakie wynikają z treningu gry w szachy są długotrwałe. Dlatego obecnie nauka gry w szachy dla dzieci wprowadzana jest w wieku przedszkolnym.
(źródło tekstu Klik)
Pozdrawiamy, zapraszamy do plansz :)

2 komentarze:

  1. Nie potrafię grać w szachy, jakoś nigdy się nie nauczyłam i wydaje mi się że to trudne jest.
    U nas królują warcaby. I to one przez 2 tygodnie nad Soliną były główną zabawą.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń