niedziela, 20 maja 2018

Wybierz sport dla swojego dziecka - Szermierka

"Sport to zdrowie" i warto aby każde dziecko podejmowało jakąś sportową aktywność od małego.

Dzisiaj będzie o szermierce. Sport ten wywodzi się z odbywających się wieki temu turnieji rycerskich na miecze lub kopie.
Nasz starszy syn trenuje ten sport od kilku lat, a młodsi na razie mają zajęcia bardziej w formie zabawy. Jest to sport lekki. Pisząc "lekki" mam na myśli, że mogą go uprawiać również dzieci, które mają ograniczenia co do sportów wysiłkowych (np. z wadami serca). Trenują go zarówno chłopcy jak i dziewczynki.
Inne plusy: dziecko ćwiczy w sobie refleks i czujność, skupienie oraz gibkość. Szermierka pomaga też w korygowaniu koślawości kolan czy płaskostopia. Dzieci pracują dużo nogami a przez to wzmacniają sobie mięśnie śródstopia oraz kształtują prawidłowe- stawianie prosto stóp i kolan.
Jeżeli dziecko jest zafascynowane takimi postaciami gdzie używa się miecza czy innego oręża jak np.muszkieterowie, rycerze  czy ninja, to szermierka pomoże mu trochę poczuć się jak taka postać.
 
Szermierka to system ruchów, wypadów i uników z użyciem broni. Uprawiana jest w trzech konkurencjach: szabla, szpada i floret. Nasze dzieci trenują szpadę. Poniżej od góry: szpada, szabla i floret.
 
(Źródło: KLIK)
Wszystko sprowadza się do tego aby trafić przeciwnika w określony rejon. Jaki? Zależy to od rodzaju broni.
(Źródło: KLIK)

Na strój szermierza w przypadku szpady składa się:
Bluza, plastron, maska, spodnie, szpada, rękawice, skarpety i buty. Pod bluzą nosi się koszulkę. Dodatkowo dziewczyny i kobiety noszą sztywny ochraniacz na biust. Specjalny przewód, który jest przypięty do broni i pod rękawem idzie aż po plecach do tyłu, podłączany jest do bębna. Gdy końcówka broni zostanie wciśnięta poprzez trafienie przeciwnika wtedy dzięki przewodowi automatycznie na tablicy wyświetlacza z boku, pokazuje się trafienie. Floret i szabla mają tylko nieco inne kable. Poniższa grafika pokazuje co jest wspólne i czym się różnią stroje.
(Źródło: KLIK)

Szermierka to nietypowy ale bardzo ciekawy sport i Polacy mają w tej dyscyplinie spportu sporo międzynarodowych sukcesów zarówno indywidualnie jak i w zawodach grupowych. Polski Związek Szermierczy trzyma pieczę w Polsce nad szermierzami (strona internetowa: http://www.pzszerm.pl/)

Na koniec przedstawiam 2 komplety poduch, które uszyłam jakiś czas temu dla trenerów szermierki.1 komentarz:

  1. Szermierka... hmmm moze jak będą moje dzieci chciały, to ok, ale mnie ona nie interesuje/.

    OdpowiedzUsuń