wtorek, 26 czerwca 2018

Tutorial, czyli krok po kroku - Jak zrobić kartkę z mediowym tłem?


Dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić instrukcją na wykonanie kartki z prostym mediowym tłem.
Wiem, że zaczynając swoją przygodę z mediami nie macie w domu wielu z wykorzystywanych produktów, stąd daję Wam kilka alternatywnych rozwiązań :)
Gorąco zachęcam! Podejmijcie próbę i poczujcie tą zabawę z mieszaniem farbami.


Do wykonania takiej kartki potrzebujemy:


- bazę do wykonania kartki (u mnie to gotowa, dedykowana baza, swoją możecie wykonać np. z papieru do wizytówek),
-bazę do mediowania, tj. wyciętą kartę odpowiadającą wymiarem do całości kartki (korzystam w większości z papieru akrylowego, ale sprawdzi się tu również gruba tektura lub beermata), którą przycinam tak, by finalnie wokół mediowego tła pozostała niewielka ramka,
-klej rozpuszczalny w wodzie,
- gesso, które jest dla mnie jednym z podstawowych produktów, przyda się do przygotowania bazy, może też zastąpić pastę strukturalną,
-pastę strukturalną do wykonania maski (można ją zastąpić gesso),
-taśmę do zabezpieczenia pęknięć przed gładzeniem ścian (dostępna w każdym markecie budowlanym, dziś wykorzystana jako szablon do nałożenia maski z pasty strukturalnej lub gesso, innym razem możecie przykleić jej skrawki bezpośrednio do tła i mediować z całością),
 - szpatułkę do nakładania pasty strukturalnej lub gesso (zamiennie można wykorzystać kartę np. kredytową ;)),
-farby akrylowe,
-pędzelki, w tym jeden szczecinowy,
-skrawki drukowanego papieru (książka, gazeta, itp.),
-gazę, na przykład gazowe waciki (poza gazą wykorzystałam nić),
-cekiny lub plastikowe kryształki,
-kwiatki papierowe,
-ewentualnie sizal,
-przydatne w trakcie pracy: ręcznik papierowy, chusteczki nawilżone, folia aluminiowa zamiast palety do mieszania farb,
-wydruk z hasłem na kartkę (najlepiej podklejony sztywnym papierem). 

Zabieramy się do pracy ;)

Pracę zaczynamy od pomalowania gesso wyciętej karty do mediowania (lub tektury czy beermaty). Gesso ma zabezpieczyć powierzchnię przez wchłanianiem kolejnych porcji mediów.
Po wyschnięciu tej warstwy, przygotowujemy ścinki drukowanego papieru (dziś u mnie to pocięte kawałki strony z nieużytecznej, starej książki), które przyklejamy do naszej mediowej bazy oraz zabezpieczamy całość (i w tych krokach korzystamy z gesso). Ponownie pozostawiamy pracę do wyschnięcia.


W tym czasie przygotowujemy 'zrolowane' pałeczki z papieru (nawijamy kawałki papieru na patyk do szaszłyków),  podklejamy je i malujemy gesso.


 Po wyschnięciu bazy przygotowujemy nasz 'szablon', czyli taśmę do zabezpieczania pęknięć przed wygładzaniem ścian, przyklejamy ucięty kawałek na pracę i szpatułką/ kartą nakładamy na nią pastę strukturalną lub gesso (kładąc gesso, warto je najpierw wycisnąć np. na  kawałek folii aluminiowej i pozwolić mu odrobinę zgęstnieć).  Maskę nakładamy tworząc nieregularny kształt struktury.Tym razem musimy odłożyć pracę na dłuższą chwilę, a po jej wyschnięciu możemy rozpocząć projektowanie całości i klejenie poszczególnych elementów, które będziemy koloryzować bezpośrednio na pracy. Zaczynamy od dokończenia struktury tła dzięki nici i gazie (na moją kartę w centralnym miejscu najpierw rozwinęłam niedbale nić, na to położyłam kawałeczki gazy i przykleiłam je za pomocą gesso). Na tym etapie -dla urozmaicenia - przykleiłam w rogu trzy plastikowe cekiny.


Po kolejnym schnięciu, przyklejamy przygotowane wcześniej zrolowane 'pałeczki' z papieru.


Teraz możemy rozpocząć kolorowanie. Zaczynamy oczywiście od wyboru kolorów i wyciśnięcia ich na paletę lub folię aluminiową (możemy wówczas dowolnie mieszać kolory).  Nakładamy farbę pędzlem, najpierw ciemniejszego koloru na brzegach kartki, stopniowo rozjaśniając i dodając nowe (rozcierając je na pracy i starając się uzyskać w miarę płynne przejścia między kolorami).
Całość można łatwo ujednolicić, przecierając pracę gesso lub białą farbą (metodą 'suchego pędzla' - na pędzel szczecinowy nakładamy odrobinę farby, rozcieramy go obok pracy, następnie delikatnie bielimy nasze tło, rozjaśniając wszelkie uwypuklenia i struktury). Na koniec -również pędzlem szczecinowym- delikatnie 'pstrykamy' na nasze tło rozwodnioną białą farbą  (tło zyskuje głębi, jest spójne).


 Ostatnimi elementami są kompozycja, napis i oczywiście podklejenie naszej bazy do przygotowanej kartki :)


 Możecie na tym etapie wykorzystać gazę, sizal, a nawet metalowe pręciki od kwiatków.
Każdy element kompozycji, napis, czy bazy przyklejamy klejem wodnym :)Aby jeszcze nieco podkreślić złożoność tła, delikatnie uwypukliłam wykorzystane skrawki papieru (obrysowałam białym długopisem ich brzegi).


Mam nadzieję, że zachęciłam Was do eksperymentowania ;) 
Bardzo jestem ciekawa Waszych projektów!


Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do aktualnych wyzwań
(linki znajdziecie na pasku bocznym)

Lola

8 komentarzy:

 1. Sama muszę kiedyś spróbować zrobić taką kartkę. Naprawdę genialna, a kolory to już bajeczne powstały. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa technika. Fajnie wiedzieć jak to się robi od "podszewki".

  OdpowiedzUsuń
 3. Super kursik,a kartka piekna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo się cieszę, że się Wam podoba :) mam nadzieję, że wykorzystacie kursik ;) gorąco polecam, to naprawdę super zabawa!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajna kartka, ciekawy sposób powstawania. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ciekawe, ciekawe, muszę koniecznie spróbować

  OdpowiedzUsuń