poniedziałek, 15 października 2018

Kreatywne czytanie - JEŻ

Jeż.
Sympatyczna iglasta kuleczka.
Opowiadanie o tym stworzonku znajdziecie np.w książeczce z "owadziego sklepu". 
Jeż Jerzyk pewnego dnia zaczął się zastanawiać, co znajduje się poza polaną i laskiem, które zna on i jego przyjaciele. Udał się na poszukiwania czegoś nowego, sądził bowiem, że musi być coś piękniejszego...krążył i krążył, udał się na długą wędrówkę...gdy zmęczony dotarł do pięknej polanki i lasu zachwycił się jak nigdy wcześniej. Miał wrażenie, że znalazł miejsce idealne. Tymczasem zza krzaków wyskoczyli jego przyjaciele pytając gdzie się tak długo podziewał oraz że cieszą się, że jednak wrócił na ICH polankę. Do jeżyka dotarło, że wrócił w swoje miejsce, które dzięki wędrówce, poszukiwaniu DOCENIŁ całym swoim serduszkiem.

Spacer w lesie zawsze skutkuje zniesieniem do domu mnóstwa darów natury. Tym razem przynieśliśmy nieco mchu, wysuszyliśmy go, przykleiłam go na wycięte z kolorowego papieru podstawy klejem na gorąco, dzieciaki dolepiły łapki, nosek i oczka...niektóre łapki zrobione z zapałek. I tak powstały jeżyki z mchu Zosi i Antosia:

Kolejny pomysł na jeżyki to bajaderki (masa na bajaderki to mogą być herbatniki albo biszkopty pokruszone, w naszym przypadku suszę kawałki babki, czy biszkoptu -mieszamy takie suche okruchy z rozpuszczoną czekoladą)...uformowałam kształt "wrzecionowaty", posmarowałam polewą czekoladową, dzieciaki robiły igiełki jeża z preparowanego ryżu, nosek to rodzynki, a oczka cukrowe perełki.Znalazłam też zdjęcie jeża, którego Zosia zrobiła w zeszłym roku:

A także jeżyki, które dzieciaki robiły 2 albo 3 lata temu:


Taka prosta zabawa jak wbijanie np.suchego makaronu w plastelinę bardzo fajnie ćwiczy motorykę małą. 

I jeszcze ciekawostka...w mojej rodzinnej miejscowości w Kłodzku znajduje się specjalny ośrodek rehabilitacji dla jeży, w którym jeże są pod opieką lekarza weterynarii, są leczone, poddawane rehabilitacji, otoczone troską swoich opiekunów... Więcej informacji TU<klik>

Chłopcy karto_flanej zrobili jeżyki z jabłek, wykałaczek a ryjek zrobili z papierowego stożka:

Jeżyk Adasia -syna Etoile:

Jeżyk Ninki:


A może macie ochotę narysować jeża? Odsyłam Was do posta z kursem tu <klik>

Kilka pomysłów na prace plastyczne ściągnięte stąd<klik>
I jeszcze piosenki o jeżu :)


Jeż jest bohaterem jednego z zadań w naszym Jesiennym Wyzwaniu dla Każdego (Przeczytajcie książeczkę o jeżu, może poszukajcie go w naturze i wykonajcie wasze jeże np. z jabłek, z szyszek, plasteliny i makaronu, drucików itp)...do końca dnia jeszcze przyjmujemy zgłoszenia do zabawy w pierwszej części zabawy :) Jeszcze zdążycie dołączyć :)

Lista zadań jesiennych oraz zasady i banerek dostępne są TU<KLIK>


POZDRAWIAMY
Zespół KTM

2 komentarze: