poniedziałek, 29 października 2018

Świerszczykowy Klub Książkowy- #38 Wynalazki

Witajcie, dzisiaj w Świerszczyku został przedstawiony temat wynalazków. Zobaczcie jak nasze dzieci poradziły sobie z tym numerem:

Jak zwykle dużo było czytania:
Adaś syn Etoile jak zwykle z ochotą przystąpił do rozwiązywania łamigłówek:


Adaś zaprojektował też robota, oto co o nim powiedział:
Robot ratuje świat przed złem i niedobrymi ludźmi. Pomaga biedakom i przeszkadza obcym w niszczeniu świata. Robot ma 5 metrów wzoru jest przezroczysty i mówi. Można nim sterować z wnętrza wynalazku, ale też pod ziemią zarządzają się tajne pomieszczenie w którym eksperci i naukowcy zarządzają robotem. Jesli zasilanie zewnętrzne jest odcięte robot potrafi się sterować sam soba. Olbrzym ma na imię Adaś. 

Obejrzeliśmy wspólnie Flinstonów, bohaterowie pisali egzamin jeszcze przed wynalezieniem kartki i dlugopisa, musieli sobie radzić przy pomocy skały i dluta. 

Przejrzeliśmy bardzo przez Adasia lubianą książkę o Transporcie:Dzieci Katrin również porobiły świerszczykowe zadania, bawiąc się jak zwykle również dobrym humorem:


 Świerszczyk promuje również inne ciekawe pozycje dla dzieci, a są to np. książkogry.

Temat wynalazków zainteresował też starszego syna Katrin. Był mocno zaskoczony tym, że można obecnie sterować np. wózkiem inwalidzkim wyłącznie za pomocą rchu gałek ocznych lub za pomocą myśli (fal mózgowych), co jest wynalazkiem polskim.

W temacie wynalazków Polacy mają swój niemały udział. Lampę naftową wynalazł Ignacy Łukasiewicz, który wymyślił sposób na otrzymanie nafty niekopcącej. Jest on w zasadzie twórcą przemysłu naftowego na świecie!
Czy wiecie , że to właśnie nasi genialni rodacy wynaleźli kamizelkę kuloodporną?
Również pierwsze automatyczne wycieraczki, coś oczywistego dla nas, to wynalazek Polaka! Pierwszą kamerę przenośną, dzięki której można było kręcić filmy poruszając się wcale nie byli bracia Lumierre a Polak- Kazimierz
Prószyński. Wykrywacz min, który obecnie służy ludziom na całym świecie, przenośne walkie-talkie wykorzystywane najpierw na polu walki grafen to tylko nieliczna część wynalazków, które dla nas są oczywiste ale im bardziej od nas odległe tym bardziej nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to nasi rodacy byli tymi geniuszami, dzięki którym we współczesnym świecie posługujemy się nimi powszechnie albo udoskonalonymi wersjami.


Pozdrawiamy,
Etoile i Katrin

2 komentarze:

  1. Nasi chłopcy mają co chwilę fazę na roboty i ich projektowanie, nazywają siebie wtedy wynalazcami i kombinują ;) a książki z cyklu co macie pojazdy są bardzo fajne bo mają wiele kolorowych obrazków, na których można podziwiam zmieniający się przez lata świat i mnóstwo informacji, które możemy przekazać najmłodszym albo czytające dzieci mogą już sam przyswoić. Fajnie, żę są jeszcze takie gazetki, które ciekawią maluchów. Dzięki za przedstawienie kolejnego odcinka :)

    OdpowiedzUsuń
  2. O kurcze cudowny temat! Autorzy Świerszczyka mają nieziemsko wyśmienite pomysły. Dobry temat na wyzwanie xD hihihi.

    OdpowiedzUsuń