sobota, 27 października 2018

Mama czyta - Simone van der Vlugt "Niebieska porcelana"

 Po śmierci męża Catrijn wyjeżdża ze swojej wioski i zostaje służącą u rodziny Van Nulandt w Amsterdamie. Ponieważ odkryła w sobie pasję do malowania, pomaga swojej pani, kiedy ta prowadzi lekcje malarstwa. Niestety, dopada ją przeszłość i musi uciekać, by w końcu znaleźć zatrudnienie w fabryce porcelany w Delft, gdzie wreszcie doceniono jej talent malarski. Rozpoczyna się dla niej czas spokoju i szczęścia, jednak niebawem Catrijn cudem nie traci życia w czasie gigantycznego wybuchu miejskiej prochowni, który zniszczył niemalże całe śródmieście Delft, a na dodatek staje przed kolejnym życiowym wyborem…
"Simone van der Vlugt stworzyła piękną postać głównej bohaterki, która żyje wprawdzie w holenderskim Złotym Wieku, ale z którą doskonale utożsamić się może każda czytelniczka z wieku XXI".
Niebieska porcelana to powieść, która rozgrywa się w XVII wieku w Holandii. Główną bohaterką jest Catrijn , która po śmierci męża tyrana i stracie dziecka opuszcza rodzinną wioskę i wyrusza do miasta w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi oraz szansy na zrealizowanie swoich malarskich marzeń. Od początku podróży los rzuca jej kłody pod nogi, a oddech przeszłości czuje na karku. Ostoją spokoju okazuje się fabryka porcelany, gdzie kobieta dostaję pracę. Niestety mimo ogromnego talentu i niepohamowanej wyobraźni jej praca jest gorzej płatna niż zajęcie mężczyzny na tym samym stanowisku. Z czasem jednak zyskuje przyjaźń i szacunek mieszkańców, fabryka rośnie w siłę, głownie dzięki jej umiejętnościom. Zyskuje też coś więcej - mianowicie dojrzałą miłość i troskę swojego pracodawcy, który z czasem zostaje jej mężem. Cały czas nie daje o sobie zapomnieć przeszłość kobiety, pojawiają się ludzie, którzy pragną się dorobić na jej sukcesie, ją samą dręczą wyrzuty sumienia. Kolejną przeszkodą w spokojnym, pełnym szczęścia życiu jest epidemia dżumy ogarniająca cały kraj, rozpoczyna się walka o przeżycie.
Książkę gorąco polecam jest to obyczajowa powieść o świecie zdominowanym przez mężczyzn, o walce o miłość i szacunek, a także o prawie do realizacji swojej pasji. Mimo, iż minęło wiele lat to w pewnych dziedzinach życia kobiety z góry są postawione na straconej pozycji. Jedynie czego mi brakowało to wątku trzymającego w napięciu, odrobiny dreszczyku emocji.


Niebieską porcelanę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zysk i s-ka 
logo

1 komentarz: