wtorek, 16 kwietnia 2019

Domowy zielnik - FORSYCJA

Forsycja to krzew powszechnie rosnący na terenie Europy, Azji i Ameryki Północnej, należy do rodziny oliwkowatych.  Rośnie dziko ale i w przydomowych ogródkach głównie dla celów ozdobnych. Zakwita w kwietniu jeszcze przed pojawieniem się listków. Kwiaty i owoce oraz kora forsycji to cenny surowiec zielarski.
Forsycja znalazła się w zielarstwie dzięki zawartości flawonoidów, lignanów i saponin.Te niepozorne żółte kwiatki są rekordzistami co do zawartości rutyny, bo zawierają jej aż 1 %.Ziołowe przetwory z kwiatów forsycji obniżają poziom glukozy we krwi,  są moczopędne, uspokajają,  działają rozkurczowo,  przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. (źródło <klik>)
akwarela karto_flanej
karto_flana znalazła dla Was przepis cudownej urody ciasteczek pisanek, możecie do ich ozdobienia użyć właśnie kwiatów forsycji PRZEPIS<klikl>

A jeśli jesteście ciekawi przepisu na omlet z tym kwieciem i nalewkę z forsycją zapraszamy tu <klik>

tynka
Forsycję wykorzystuję ususzoną do "herbatki", ma delikatnie gorzkawy posmak, taka typowa ziołowa herbatka. Można nią przyozdobić kanapki, dodać do jajecznicy z równie pospolitym młodziutkim podagrycznikiem. Wstawić do wazonu-sama w sobie jest piękna. To także fantastyczny motyw do ozdabiania techniką decoupage.


Ozdobiłam słoik i puszkę tym motywem, jest delikatny i prawdziwie wiosenny. Owies w ozdobnych kubeczkach dzieciaki wyhodowały w przedszkolu.
Takie ciasto (przepis w naszym poście "SEZONOWE MAMY-świąteczne wypieki"<klik>) możecie także przyozdobić kwiatami forsycji, cieszcie się jej widokiem i właściwościami :)Pozdrawiamy Was ciepło!
karto_flana i tynka


4 komentarze:

  1. Nie wiedziałam wcale,że forsycja należy do roślin zielarskich. Fajna akwarelka:) I fajnie wygląda to ciasto czekoladowe, idę czytac przepis .Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. W życiu bym nie zgadła że z forsycji można użyc kwiatki do ciasta. Herbatkę jeśli się nie mylę dostałam od Tynki. Zadziwiacie dziewczyny swoją wiedzą na temat zielarstwa. Buziaki:-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ostatnio słuchałam tez o niej audycji w radiu, ciekawa ta nasza przyroda :)

    OdpowiedzUsuń