poniedziałek, 23 marca 2020

Krok po kroku - Jak zrobić wiosenno-wielkanocny wianek w klimacie "zero-waste"

Witajcie,
Obecna kwarantanna nie nastraja nikogo optymistycznie. Aby nie wychodzić z domu, a zrobić coś nowego bez konieczności wychodzenia do sklepu, proponuję wam dziś tutorial na wykonanie efektownego a prostego wianka w klimatach wiosenno-wielkanocnych. 


Potrzebne materiały:
- wianek styropianowy lub inny
- wytłoczki po jajkach - należy poobrywać etykiety
- pistolet z klejem na gorąco
- farby akrylowe lub inne
- pędzel
- kawałek tasiemki lub sznurka
- ozdoby wedle gustu: ptaszki, jajeczka, piórka itd. W tym DIY ptaszki są zrobione z suszonych owoców baobabu

Wykonanie:

1. "Rozbieramy" wytłoczki na kawałki. Odrywamy skrajne miejsca po jajkach wraz z wystającymi środkami (elementy między jajkami mające 4 boki). Na każdą różyczkę będzie potrzebne po dwa takie miejsca. Należy je ostrożnie oddzielić. Uwaga! Nie wycinany tych elementów gdyż popsuje to efekt.Wydarte skrajne miejsca po jajkach rozrywamy do dołu ale nie do końca na 4 nieregularne płatki. Zaokrąglamy je miejscami poprzez obdarcie kanciastych krawędzi. Poniżej po lewej - gotowy element


2. Wydzieramy dłuższe i krótsze pasy z boków wytłoczek a także z wieczka, o ile uda nam się odkleić od niego etykietę. Paski mogą mieć różne szerokości i odcienie ale najlepiej mniej więcej takie, jak wysokość bocznej ścianki. Dodatkowo wydzieramy węższe paski na środki róż. Uwaga! pasków nie wycinamy. Nieregularność jest atutem tej pracy.3. Na każdą różyczkę potrzebujemy 2 elementy z p. 1 i jeden pasek wytłoczki o szerokości ok 1,5-2cm i długości do ok.15cm. Dwa elementy z płatkami sklejamy ze sobą. Pasek zwijamy w rulonik i przyklejamy do środka. Powstaje nam róża. 4. Listki pojedyncze i podwójne dla róży powstaną gdy wydrzemy boki 8środków wystających między miejscami na jajka.


5. Kilka węższych pasków zwijamy w podłużne ruloniki. Z nich powstaną gałązki.


6.Szerokimi paskami obklejamy dookoła bazę do wianka aż zakryją cały. Krawędzie mogą lekko odstawać. Obklejamy mniej więcej tak jakbyśmy go obwiązywali dookoła. 7. Jeśli została jeszcze jakaś podstawa z wytłoczki, można ją wykorzystać jako podstawka na farby. Każda "sekcja" pomieści inny kolor.


8. Następnie malujemy kwiaty, gałązki i listki.


9. Przystępujemy do ptaszków. Wykorzystałam suszone owoce baobabu, które pomalowałam tak, aby udawały sikorki. Wybrałam te owoce, które najbardziej kształtem przypominały ptaki. Można oczywiście wykorzystać już gotowe elementy albo zrobić je według własnego pomysłu.10. Na koniec pozostaje stworzyć własną kompozycję. Sznurek bądź tasiemkę pomalowałam farbą w kolorze odpowiadającym kolorystyce pracy i obwiązałam nim spód wianka, a następnie zasłoniłam elementami dekoracji. Kawałek wykorzystałam do zrobienia zawieszki i poza przyklejeniem, dodatkowo przypięłam od tyłu pinezką.
Gotowe!

Praca bardzo ładnie prezentuje się na różnych powierzchniach. 
Jeśli skorzystacie z tego tutka, koniecznie pochwalcie się w komentarzach, chętnie do Was zajrzymy i dajcie odnośnik u siebie do naszej strony, będzie nam miło :)

Pozdrawiam,
Katrin


8 komentarzy:

 1. Faktycznie, te powydzierane róże są o wiele ładniejsze ,niż inne kwiatki z wytłoczek.Te ptaszki wyszły rewelacyjnie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow swietne te roze !!! Brawo brawo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcamy do wydzierania własnych róż.

   Usuń
  2. To nie jest trudne. Zachęcamy do stworzenia własnych róż. Można je wykorzystać również do innych prac.

   Usuń
 3. Brawo. Piękne ozdoby, ale to ptaszek wymiata ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny wianek, a różyczki czy ptaszki sa rewelacyjne. Pozdrawiam☺

  OdpowiedzUsuń