niedziela, 22 marca 2020

Świerszczykowy Klub Książkowy #56 - WIOSENNE OCZEKIWANIE

W to niedzielne popołudnie wpadamy do Was z kolejnym numerem Świerszczyka.

 To bardzo kolorowe czasopismo może umilić dzieciakom nie dość, że szarobure marcowe dni, to również i ten trudny dla nas wszystkich czas odizolowania w domu. Każdy numer zawiera sporo zagadek, ciekawostek, historyjek tych zabawnych ale i tych pouczających. 

Katrin i dzieciaki:
 Wiecie, że Świerszczyk ma już 75 lat?! Warto wpierać takie czasopisma. Z okazji urodzin, w każdym numerze znajdziecie konkurs, w którym można wygrać ciekawe nagrody- szczegóły konkursu w środku.Dla tych, którzy jeszcze nie zaglądali do naszego świerszczykowego cyklu, zdjęcie spisu treści:


W ostatnim czasie na pierwszej stronie pojawiła się Ala Kostka:


Tym razem można np. poukładać w gazetce... niedzielne ciasta:


 Marcową historyjkę można przeczytać zarówno z maluchami, które mogą "czytać" obrazki aktywnie włączając się w czytanie, jak i starsze, które mogą poszukać trudnych polskich dwuznaków:


Kotek Mamrotek chyba też utknął w domu. Zobaczcie jakie m.in. ma pomysły na brak pomysłów. Warto dzieciom podsuwać pomysły na aktywności w domu nawet gdy ma się mały metraż.
Dzieci Katrin korzystają z XBoxa 360 i grają w zabawne gry ruchowe.


 Zaczarowane obrazy zmuszają główkę i oczy do sporego wysiłku. Mamusiu, tatusiu, poszukaj też sam/a tych elementów na podstawie wierszyka. To wcale nie takie proste!


Wytężania oczu ciąg dalszy:


 Skoro zbliża się Wielkanoc, to i zajączka można spróbować narysować. Bliźniaki sobie poradziły tak:

 Można też pokręcić się w zakręconej grze planszowej wraz ze ślimakami, które lubią na pewno chlapę na dworze:


A tutaj zadania:

Chłopcy nieźle sobie radzą z krzyżówkami:


Jak zwykle znajdzie się i krótka bajeczka matematyczna:

 Ten, kto ma psiaka z pewnością odnajdzie na poniższym obrazku swojego po dłuższym spacerze, gdy wszędzie zrobiło się błoto: 


Dla marudnych trochę pocieszenia - Paskal najwyraźniej też nie jest zadowolony z tego, że raz świeci słoneczko, a za chwilę pada deszcz albo i nawet śnieg. Pamiętajcie ubierać się na cebulkę. 

tynka i dzieciaki
Również i u nas Świerszczyk uprzyjemnia ten wyjątkowy trudny czas. Dzieciaki rozwiązują łamigłówki, czytamy wierszyki, czytamy opowiadania...
Do opowiadania o marcowej pogodzie zrobimy dziś ikonki pogodowe i przez cały tydzień dzieciaki będą obserwować i "notować" zjawiska pogodowe. Idealnie to zadanie łączy się z zadaniami z podręczników moich dzieciaków (klasa pierwsza i zerówka)

Więcej o tradycjach i obyczajach wielkanocnych poczytaliśmy w książce "Etnogadki"
Zosia zainspirowała się już wielkanocnymi ilustracjami w Świerszczyku i zrobiła plastelinową wyklejankę:
Dzieciaki też same nazbierały fiołki i stokrotki i zrobiły taką deskę pyszności:
Ja im przygotowałam zwykłe omleciki biszkoptowe z cukrem pudrem i kwiatkami...wiosna na talerzu :)
Zosia przyniosła też pierwszy bukiecik:
A wiosenne czytanie wzbogaciliśmy o historie z Bullerbyn, ulubione dzieciaków

Jeśli mielibyście ochotę zamówić Świerszczyka dla siebie, kogoś lub dla szkoły, to możecie go kupić np. na poczcie albo można zamówić prenumeratę wchodząc na stronę:
A jak tam Wasze WIOSENNE OCZEKIWANIE?

Pozdrawiamy
Katrin i tynka

2 komentarze:

  1. Pamiętam, mama mi czasem kupowała "Świerszczyk" jak byłam dzieckiem, często był wtedy wydawany.Później już sama kupowałam"Filipinkę" . Natomiast przełom lat 90/2000 gdy mój syn był mały to już był jako miesiecznik,wtedy poznałam tworczość Grzegorza Kazdepke i Natali Usenko. Bardzo dobrze,że tego typu czasopisma promujecie:) Fajne tez jest czasopismo "Kumpel" dla dzieci kl 1-3

    OdpowiedzUsuń
  2. Ekstra sie bawicie:) musze i ja cos dzieciom zaprenumerować... Moze kilka roznych czasopism, bo nas duuużo ...:)

    OdpowiedzUsuń