piątek, 3 grudnia 2021

Biblioteka Dzieciaków: Psia Chata Ewa Letachowicz

Psia Chata

Książka dla dzieci z bohaterami, którzy najbardziej ujmują milusińskich czyli pieskami i kotkami. Świat przedstawiony z psiego punktu widzenia choć nie odbiega on daleko od naszego. Pełne ciepła , humoru i morału opowieści mogą dzieciom pomóc w trudnych tematach jakimi są przyjaźń, naprawianie złych rzeczy jakie się zrobiło, przyjęcie kogoś nowego do swojego grona czy nawet śmierć. Wszystko to jest przedstawione w przygodach psów i innych bohaterów tej książeczki.

Książka podzielona jest na rozdziały, każdy przedstawia inną przygodę czy wydarzenie, ale w niektórych są jeszcze bajki jakie Lungo (główny bohater) opowiada swoim przyjaciołom. Poznajemy w nich urocze dwie rodzinki misiów i bobrów. Każda historia niesie ze sobą jakiś morał. Włączenie ich do niektórych rozdziałów pokazuje jak działają bajki np. pomagają zasnąć, uspokoić się, tłumaczą niektóre rzeczy.

Z początku nie podobało mi się, że jest aż tyle postaci. Mojemu dziecku to nie przeszkadzało i szybko zapamiętywało poszczególne zwierzaki i ich imiona. W domu Pani i Pana, którzy tak naprawdę przygarniają zwierzęta porzucone lub skrzywdzone, mieszkają: Lungo (w typie owczarka niemieckiego), Gucio (najstarszy pies), Pako (szczeniak z długą białą sierścią), Curly (piesek cały w brązowe loczki), Matylda inaczej Tysia (mops), 5 kotów: Lusia, Astra, Arwena, Cekin i Daisy. Do tego są rybki w oczku wodnym i bohaterowie bajek : Opowieści z trzciny i tataraku.

„Psią chatę” śmiało mogę polecić, bo choć wygląda to na bajkę o zwierzętach, które mówią, jest to bardzo mądra i ciepła książka. Bardzo ładnie pokazane są w niej uczucia. Lungo przedstawiając mieszkańców domu i tak mówi o ludziach:

„…są jeszcze ludzie – niezbędni w naszym życiu. Sami sobie nie przygotujemy jedzonka, nie wyszczotkujemy sierści, a co najważniejsze, nikt jak oni nas nie poprzytula, wymizia, powie, że jesteśmy najpiękniejszymi, najmądrzejszymi futrzakami na świecie! To ostatnie jest tak samo ważne jak jedzenie. A może nawet ważniejsze. Nazywa się to miłość i działa w obie strony.”

Psia Chata, autor: Ewa Letachowicz, wydawnictwo: Novae Res

Polecam

JB

1 komentarz: