sobota, 3 września 2022

Mama czyta- "Świat według Fizyki" Jim Al-Khalili


ŚWIAT WEDŁUG FIZYTKI - autor Jim Al-Khalili
wydawnictwo "ZYSK I S-KA

     Jako miłośniczka fantastyki naukowej oraz filmów o kosmosie wybrałam do recenzji właśnie tą książkę, aby zrozumieć na przykład, jakie wytłumaczenie na temat podróży w czasie ma właśnie ta dziedzina nauki. Chciałam zrozumieć też teorię względności, która umożliwiła ludziom na podróże w kosmosie. Jaką rolę ma fizyka na codzienne nasze życie, na to pytanie znajdziecie odpowiedzi właśnie w książce Jim Al-Khalili. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, więc przedstawię fragmenty książki, aby pokazać, w jaki sposób uzyskacie odpowiedzi. 

  Autor książki tłumaczy w niej wszystkie najważniejsze dziedziny fizyki oraz najważniejsze zagadnienia, które mają bezpośredni wpływ na naszą obecną codzienność. Chciałabym Wam przedstawić opis na temat Teorię Względności Einsteina:

    Teoria Newtona-"Według niego grawitacja to siła przyciągająca: niewidzialna gumka między masami nim niezależnie od tego, jak bardzo są od siebie oddalone. Einsteina daje głębsze i dokładniejsze wyjaśnienie: siła przyciągania grawitacyjnego odczuwamy przez ciało jest miarą krzywizny czasoprzestrzeni wokół niego (...) Dla nas, osadzonych w czasoprzestrzeni, efekt ten objawia się spowolnieniem czasu, podobnie do tego, co obserwujemy, gdy obiekty poruszają się z prędkością bliskiego prędkości światła. Im silniejsza grawitacja, tym wolniej będzie tykał zegar w porównaniu z zegarem znajdującym się daleko od źródła pola, w "płaskim" obszarze czasoprzestrzeni"

  Na poparcie teorii autor przedstawia obrazowo przykłady, gdzie pokazuje jak to wygląda w praktyce. Pomaga to zrozumieć czytelnikowi znaczenie każdego trudniejszego zagadnienia.

"...dwie osoby poruszają się względem siebie będą mierzyć wolniejsze tempo tykania zegara partnera, podobna sytuacja zachodzi między dwoma obserwatorami, jeśli znajdują się w stałej odległości od siebie, ale jeden z nich odczuwa silniejsze przyciąganie grawitacyjne - na przykład na powierzchni Ziemi, podczas, gdy drugi unosi się daleko w przestrzeni kosmicznej. Tutaj także obaj nie zgodzą się do do wartości odstępu czasu między zdarzeniami."

    Po za wyjaśnieniem najważniejszych teorii fizyki w małej pigułce, w tej książce autor pokazuje jak wpłynęła fizyka na odkrycia w różnych innych dziedzinach np. biologii, elektronice i medycynie. Dowiadujemy się, ile ludzie zaczerpnęli z fizyki, aby odnaleźć możliwości, które miały wpływ na poprawę naszej jakości życia.

    "Na przykład zrozumienie zasad kwantowych, które wyjaśniają zachowanie elektronów w materiach półprzewodnikowych, takich jak krzem, położyło podwaliny pod nasz technologiczny świat. Bez zrozumienia półprzewodników nie stworzylibyśmy tranzystora, a później mikroprocesora i komputera. Ten poręczny superkomputer, który dzisiaj wszyscy nosimy ze sobą ( czyli smartfon) i bez którego większość z nas czułaby się całkowicie zagubiona, jest w wypełniony po brzegi elektroniczną magią absolutnie niemożliwą do uzyskania bez mechaniki kwantowej."


     Jeśli więc tak jak ja szukacie odpowiedzi na różne niewyjaśnione zjawiska, ta książka z pewności pozwoli Wam wiele zrozumieć. Dowiecie się przy okazji ile dzięki fizyce ludzie zyskali. Polecam też tą książkę dla starszej młodzieży, która lubi nauki ścisłe oraz dla mam lubiących np. filmy since-fiction. Napisana jest bardzo zrozumiale dzięki licznym przykładom. Osobiście to minie najbardziej w tej książce urzekło. Od razu potwierdza nie jest to typowa książka naukowa, czyli przedstawiona wiedza szkolna. Nie zawiera suchy faktów. Napisana jest mądrze i z humorem. Bardzo dziękuję wydawnictwu ZYSK I S-KA za możliwość zrecenzowania tej książki.


1 komentarz: