środa, 28 września 2022

Lektury Nastolatków: Yuval Noah Harari "Niepowstrzymani"

 Czy znacie książki Yuvala Noaha Harari? Mnie urzekła napisana z niezwykłą lekkością historia rozwoju człowieka pt. "Sapiens. Od zwierząt do bogów". Na mojej liście książek do przeczytania jest jeszcze kilka pozycji tego autora, m.in. "21 lekcji na XXI wiek". 

Gdy Wydawnictwo Literackie zaproponowało nam do zrecenzowania książkę dla młodszego czytelnika pt "Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem" wiedziałam, że to coś dla nas. 


Opowieść przeznaczona jest dla dzieci w wieku szkolnym, ale i mi i mojemu czternastolatkowi się podobała. Autor w niezwykle przystępny i zabawny sposób przedstawia historię ludzkości od jej najwcześniejszych początków do momentu gdy człowiek jest obecny na wszystkich kontynentach. 


Co takiego wydarzyło się, że człowiek, niezbyt duże i niezbyt zwinne zwierzę opanowało świat? Czym różnimy się od innych zwierząt? Jak pisze sam Yuval Noah Harari - jaka jest nasza supermoc? Jak możemy wykorzystywać tę supermoc dzisiaj?

"Niepowstrzymani" to nie tylko lekka i przyjemna książka ale też, moim zdaniem, ważna pozycja w edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju i przyszłego świata, gdyż te nasze supermoce niestety często wykorzystywane są w niewłaściwy sposób. Warto uzmysłowić sobie i dzieciom dlaczego tak ważne są wszystkie gatunki, a wyginięcie jednego, np. pszczół, może spowodować katastrofę i będzie miało wpływ na wyginięcie wielu innych gatunków. Warto też zastanowić się co zrobić z tą władzą nad światem, którą zdobyli nasi przodkowie.

Książka jest pięknie wydana, a jej wielkim atutem, oprócz samej treści, są niezwykłe ilustracje Ricarda Zaplana Ruiza. Zobaczcie sami: 


Dziś jest premiera "Niepowstrzymanych" i całego serca zachęcam Was do sięgnięcia po tę lekturę i przeczytania razem z Waszymi pociechami, jestem pewna, że będziecie mieć wiele tematów do wspólnego przeanalizowania. Wszystko wskazuje na to, że to jest pierwsza część serii - ja się już cieszę!

Ania2 komentarze: