czwartek, 29 września 2022

Czytamy Świerszczyk ! Magazyn dla dzieci nr8 i nr9

Zapraszam Was serdecznie na strony Świerszczyka. Czas tak szybko leci a my Wam nie pokazałyśmy co ciekawego się działo na stronach naszego ulubionego magazynu dla dzieci.

Sierpniowy numer jest bajkowy. Możemy w nim znaleźć nawiązania do wielu znanych bajek. Już na samym początku Ala Kostka pokazuje nam jedną z nich: Poznajecie?

Dalej w "Małym czytaniu" poznajemy Złą Bombolę, Boba i Dobrawę  w zabawnie ilustrowanej bajce Małgorzaty Strzałkowskiej:
Idąc dalej bajkowym tropem mamy wierszyk Pantofelek Kopciuszka, projektujemy stroje Kopciuszka i księcia, w opowiadaniu o Bajetanie odkrywamy współczesna Królewnę Śnieżkę, Kotek Mamrotek bawi się z elfami, krzyżówki, zgadywanki, wyszukiwanki też pełne postaci z bajek. 
My zawsze zaczynamy Świerszczyk od "Wielkiego czytania", które jest na końcu. W tym numerze była to Baśń o nieproszonym gościu Wojciecha Widlaka:
Oczywiście do baśni dołączone są 3 pytania "Prawda czy fausz" ale dla nas to za mało i zwykle wymyślamy ich więcej.
Oczywiście to nie wszystko co znalazło się w tym numerze, zachęcamy do przeczytania całego!

Numer dziewiąty - wrześniowy to początek roku szkolnego i jeszcze wspomnienia z wakacji.
W tym magazynie został poruszony temat uchodźców, którzy pojawili się w naszym otoczeniu. W Wielkim czytaniu jest opowieść Macieja Jagodzińskiego z ilustracjami Tomasza Kozłowskiego o dzieciach, które musiały wyjechać ze swojej ojczyzny. Tekst jest trochę zbyt poważny i smutny ale potem pojawiają się w nim serdeczni ludzie i...leniwiec, który nagle wszystko zmienia.
Jest też wiersz Natalii Usenko pt. "Obcy" kontrastowo pokazujący jak czuje się osoba w nowym otoczeniu. Na mojej ośmiolatce zrobił on duże wrażenie i musiałyśmy o nim porozmawiać.
W Małym czytaniu poznajemy Lolę, która zgubiła drogę do domu i krasnoludka Lucka, który jej pomaga. Piękne przesłanie: "Kiedy dobre serce mamy, wtedy innym pomagamy!"
W opowieści o Bajetanie tez mamy nowego ucznia w klasie : Artema - rysia z Ukrainy i dowiadujemy się o powiedzeniach, które nie interpretujemy dosłownie.
Jak przebrniecie przez wyszukiwarki, ukryte obrazy i inne zagadki warto poczytać o niezwykłych szkołach np. szkole dla syren na Filipinach czy Szkole św. Mikołaja w USA.

Wśród wakacyjnych tematów mamy inspirację Ali Kostki na ramkę z muszelkami:

Spodobała nam się też gra, w której jesteśmy fotografami w podwodnym świecie i musimy zrobić zdjęcia dziecięciu zwierzętom:
Na koniec podzielę się z Wami jednym z żartów z tego numery:
"Mama przychodzi z zebrania i mówi: 
-Kaziu, twoja wychowawczyni powiedziała mi, że ani razu od wakacji nie byłeś w szkole...
-To wakacje już się skończyły????"

Pozdrawiam Was serdecznie i czekam na listonosza, który przyniesie nam kolejny numer Świerszczyka.
JB

1 komentarz: