środa, 15 lutego 2023

Chwila dla Mamy- Jorge Bucay "Bajka prawdę Ci powie...o Tobie"

 Witajcie.

Chciałam Was dziś zaprosić do wspólnego delektowania się prawdą ukrytą w bajkach.

Książka Jorge Bucay "Bajka prawdę Ci powie...o Tobie" to kolejny tytuł autora, który mam przyjemność dla Was recenzować, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zysk i S-ka. 

Polecam Wam także wrócić się do poprzednich wpisów <tu> i <tu> w których prezentuję Wam inne książki Jorge Bucay.


Już od pierwszego momentu, gdy bierze się tą książkę w dłoń wiadomo, że jest ona wyjątkowa.
Urzeka mnie prosta, elegancka okładka.
A treści?
Cóż...tym razem autor-psychoterapeuta zajął się odczarowaniem klasycznych bajek ze współczesnego trendu "lukrowania" ich. Przytacza ich oryginalne brzmienie, bez cukierkowych zakończeń, z całym pierwotnym okrucieństwem czy nawet seksualnymi podtekstami (wówczas te bajki raczej nie były przeznaczone dla dzieci ;) )
Autor skupia się także na ewolucji poszczególnych treści, na przesłaniu, które towarzyszyło od początku powstania danej bajki, a na koniec robi coś zaskakującego- przedstawia swoją wizję, swoją interpretację i współczesne odniesienie do każdej z omawianych spośród 15 bajek.


Jeśli wydaje się Wam, że znacie morały z poszczególnych prezentowanych bajek, to przy tej lekturze będziecie zaskakiwani raz po raz. Świeże spojrzenie autora na klasyczne wielowiekowe bajki (przypominam, że autor stara się przytoczyć jak najbardziej oryginalne, pierwotne ich brzmienie) otworzy przed Wami nowe spojrzenie na sprawy, które dotychczas były może już w jakiś sposób zastane.
Pozwólcie, że przytoczę kilka fragmentów...bo przecież wiecie, że książka, która niesie ze sobą złote myśli, cytaty warte spisania, to ta według mnie najbardziej wartościowa...podobnie jak w przypadku poprzednich książek tego autora, musiałabym przepisać z połowę książki...czego naturalnie nie uczynię...
Ale kilka cytatów tu zostawię, dla Was, dla siebie...

"Jeśli wiem kim jestem, i mam jasność, co do kierunku, w którym chcę podążać, jeśli mogę wybrać świadomie towarzyszy podróży, moja droga będzie nie tylko spokojna i przyjemna, lecz ponadto będę miał szansę z większym optymizmem spojrzeć na świat i w sposób naturalny będę przyczyniał się do tego, by ten świat zmieniał się coraz bardziej w upragnionym przeze mnie kierunku, dla dobra mojego i innych."

"Ten, kto kocha w poczuciu wolności, zawsze będzie oskarżany przez ludzi jeszcze uwięzionych w sieci zależności o zarozumiałość, głupotę i okrucieństwo lub agresję, a w dłuższej perspektywie zostanie porzucony przez tych, którzy chcą by związek był złotą klatką, i którzy oskarżą go o bezduszność lub egoizm."

"To właśnie w najtrudniejszych okresach życia, spotykają nas najbardziej skomplikowane sytuacje, kiedy wszystkie prognostyki przynoszą złą wróżbę co do naszej przyszłości, kiedy nie widać na horyzoncie bardziej sprzyjających okoliczności. W tych ciężkich chwilach, ci którzy lepiej panują nad niepokojem, ci którzy umieją pogodzić się z rzeczywistością, odrzucając pochopne działania, ci którzy kładą na szali wszystkie swoje umiejętności i całą siłę woli, podejmą zapewne najlepszą decyzję."


Jeszcze raz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka za możliwość przeczytania tej książki.


Pozdrawiam.

tynka

2 komentarze:

  1. Ciekawe cytaty, dzięki za recenzje 😏

    OdpowiedzUsuń
  2. Pięknie napisane,podziwiam ludzi którzy potrafią tak pisać.

    OdpowiedzUsuń