środa, 22 lutego 2023

Pomysły na zabawki DIY zgodne z pedagogiką Montessori.

Witajcie kochani!

Zapraszamy na dzisiejszą publikację naszej czytelniczki Ani.


Kreatywne, tanie i proste zabawki w duchu Montessori

Nuda, gdy szaro za oknem? Na pewno nie u nas! Jeśli szukacie kreatywnych, ale i prostych pomysłów na zabawę z dzieckiem w domu, z pomocą przychodzi pedagogika Montessori, dzięki której możecie doskonale stymulować rozwój Waszej pociechy i to bez wydawania kroci na drogie zabawki czy gadżety. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy kilka pomysłów na własnoręcznie robione zabawki w zgodzie z zasadami propagowanymi przez Marię Montessori. 

Czym jest metoda Montessori?

Dzisiejszy wpis przygotowała dla Was Ania z bloga Mamusiowo.pl, na którym możecie więcej poczytać o metodzie MontessoriZacznijmy od tego, czym w ogóle jest wspomniana metoda? Oto kilka jej kluczowych aspektów:

● dziecko wychowywane w duchu Montessori poznaje świat przez 5 zmysłów,
● dzieci uczą się tego, na co aktualnie mają ochotę, a zdobywanie wiedzy stanowi dla nich satysfakcję,
● dziecko samo ukierunkowuje swój rozwój, a dorośli są obserwatorami, którzy szanują jego wybory i nie narzucają działań - dopasowują tok nauczania do możliwości i zainteresowań dziecka,
● w pedagogice Montessori bardzo ważne jest przygotowanie otoczenia tak, aby służyło ono rozwojowi dziecka - musi ono dostarczać bodźców i impulsów, które wspomagają rozwój,
● materiały do nauki i zabawy odzwierciedlają rzeczywistość (czyli np. zabawka przedstawiająca krowę nie jest różowa, tylko czarno-biała),
● często wykorzystuje się przedmioty codziennego użytku.

Pomysły na zabawki DIY zgodne z pedagogiką Montessori

Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na własnoręcznie wykonane zabawki, które są zgodne z pedagogiką Montessori. Wszystkie zabawki możecie wykonać z przedmiotów, które z pewnością posiadanie w domu - albo z bardzo tanich materiałów, które kupicie dosłownie za kilka złotych. Co istotne, poniższe materiały rozwojowe idealnie stymulują rozwój sensoryczny oraz pobudzają do aktywności, które mają duży wpływ na samodzielność dziecka.

Pomysł nr 1 - koszyczek sensoryczny

Przygotowujemy koszyczki z przedmiotami. Zadaniem dziecka jest uzupełnienie ich o taki sam kolor, kształt lub materiał. Koszyczek można wypełnić np. akcesoriami kuchennymi, skrawkami tkanin, suchym makaronem i ryżem, kasztanami - możliwości jest cała masa!

Pomysł nr 2 - koszyczek z owocami i warzywami

To kolejny rodzaj koszyczka sensorycznego, ale jest nieco bardziej rozbudowany. Zadaniem dziecka jest nauka warzyw i owoców oraz dopasowywanie ich do adekwatnych kart. Karty możemy wykonać samodzielnie, drukując kilka sztuk lub rysując owoce i warzywa na kartce. Dla młodszych dzieci wystarczą 2-3 warzywa i/lub owoce, dla starszych przygotujmy nieco więcej. Gdy dziecko pozna już przedstawione warzywa i owoce, możemy stopniowo zwiększać liczbę kart w koszyczku.

Pomysł nr 3 - buteleczki i pokrywki

W tekturze (może być po starym kartonie - ważne, aby był to materiał dość sztywny) wytnij kółka pod nakrętki od słoików i butelek. Wybierz różne rozmiary. Następnie zamocuj pokrywki z pomocą taśmy z jednej strony (od strony zewnętrznej). Istotne, aby otwory nie były zbyt duże - dzięki temu pokrywki i nakrętki będą się lepiej trzymać. Następnie rozłóż obok pasujące do nich słoiki i butelki, aby dziecko zaczęło je dopasowywać. To świetna zabawa na wspieranie samodzielności dziecka i doskonalenie motoryki małej!

Macie jeszcze inne pomysły na kreatywne zabawki dla dzieci w zgodzie z pedagogiką Montessori? Podzielcie się w komentarzach!Dziękujemy za ciekawe pomysły.

A gdyby któraś z Was miała pomysł na publikacje w naszym Klubie to serdecznie zapraszamy.

Pozdrowienia

Zespół KTM

5 komentarzy:

 1. Korzystamy z pomysłów zrobienia zabawek z resztek i rzeczy codziennego użytku - to świetna zabawa. Polecam zabawy z woreczkami sensorycznymi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje dzieci chodziły do przedszkola wg. pedagogiki Montessori które świetnie przygotowało jej do nauki w szkole. Dzieci min. sadziły i opiekowały się roślinkami, miały zwierzątka, obserwowały jaja w inkubatorze a potem wykluwające się kurczaki, obserwowały cały rozwój motyli które później wypuszczały na wolność.

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas też dużo z tych metod jest w użyciu, polecam !

  OdpowiedzUsuń
 4. ja aktualnie robie dla wnuczek produkty do sklepiku na szydełku ;)

  OdpowiedzUsuń