środa, 6 listopada 2019

Mamo pobaw się ze mną- kreatywne zabawy na długie wieczory.

Witajcie!
Rozpoczął się okres jesienno-zimowy, przed nami długie wieczory. To doskonały moment, by więcej czasu poświęcić naszym pociechom. Wspólna lektura ulubionej książki czy zabawa wzmocni waszą relację, da dziecku poczucie bezpieczeństwa i rozbudzi jego kreatywność. 
Dzisiaj zaprezentuje kilka prostych zabaw, które umilą Wam wspólnie spędzony wieczór.

Łapki na podłodze
Brzmi intrygująco? Pod taką nazwą kryje się świetna zabawa na koncentrację uwagi.
Siadamy w kręgu, trzymając dłonie na podłodze, ale tak, by między dłońmi dziecka znalazła się prawa dłoń mamy, siedzącej po lewej stronie, i prawa dłoń brata, siostry, taty- siedzącego po jego prawej stronie. Krótko mówiąc, każdy między swymi dłońmi ma dwie inne dłonie. Skomplikowane? Z pewnością odpowiedź z waszej strony będzie negatywna. Skoro pozycja przyjęta to zaczynamy zabawę... Rozpoczynający klepie w podłogę w prawą stronę, co zarówno wyznacza kierunek, jak i jest sygnałem do wspólnej zabawy. Klepią wszystkie dłonie po kolei. Jeśli czyjaś dłoń uderzy w podłogę dwa razy, następuje zmiana kierunku. Proste? Tylko pozornie, bo zabawa wcale nie jest łatwa. Niejednokrotnie zdarzają się pomyłki okupione salwą śmiechu.
Nie bójmy się wygłupiać z dziećmi. "Uśmiechnięte" zabawy są niezwykle ważne dla naszych pociech. Pamiętajmy, że "uśmiech bogaci obdarzonego nie zubożając dającego. Nie trwa więcej niż chwila, ale jego wspomnienie pozostaje na długo." /Faber/

Znajdź różnicę
Do tej zabawy możecie wykorzystać dowolne obrazki, różniące się między sobą szczegółami.
Oto kilka przykładów znalezionych na Pinterest:


Zabawa może mieć charakter indywidualny. Dziecko samodzielnie szuka różnic poprzez analizę tego co widzi. Możemy również bawić się w parach. Każdy dostaje obrazek, którego nie widzi jego partner. Na zmianę opisują swoje obrazki, by wspólnie ustalić różnice między nimi. W jednym i drugim przypadku ćwiczenie rozwija koncentrację i pamięć wzrokową.

Zagadkowe pojazdy
Rodzic mówi dzieciom, że wybiorą się w podróż różnymi środkami lokomocji. Co w danym momencie będzie zagadkowym pojazdem? Dzieci same muszą odgadnąć na podstawie podpowiedzi. Poniżej przedstawię kilka przykładów.

ROWER:
Jeżdżę ulicami miast i wsi.
Mam koła.
Bardzo lubię ładną pogodę.
Daję się prowadzić zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
Zostawiam jeden ślad.
Nie potrzebne mi paliwo.
POCIĄG

Przewożę nie tylko ludzi.
U mnie jest dużo miejsc siedzących i stojących.
Mam swoje specjalnie wybudowane szlaki, po których się poruszam.
Śpiewasz o mnie, że jadę z daleka i na nikogo nie czekam. 
Pasażerów zabieram z peronów.

SAMOLOT
Szybko pokonuję każdą odległość.
Mam pasy bezpieczeństwa.
Nie mieszkam w każdym mieście.
Na wszystko patrzę z góry.
Przeważnie jestem niewidoczny.

Tego rodzaju zagadki, można stosować do wszystkich sfer naszego życia. Można tworzyć grupy zwierząt, urządzeń domowych czy chociażby zabawek. Możemy także odwrócić role: niech dziecko zadaje pytania, a my szukajmy rozwiązania zagadki. Tego typu zabawy często są inspiracją do własnej twórczości dziecka, dostrzegają wówczas więcej. Widoczne stają się dla nas szczegóły, które na codzień umykają naszej uwadze.

Rymowanki- rysowanki
Zabawa polega na wykonywaniu rysunku według instrukcji- rymowanki.
Oto przykłady:

Małe kółeczko, duże kółeczko.
Jedno uszko, drugie uszko.
Trzy wąsiki z jednej strony,
trzy wąsiki z drugiej strony.
I ogonek zakręcony.
To... kotek tyłem odwrócony.

Narysuj tułów jak gruszka.
Narysuj oczy jak dwa talerze zupy, nos jak marchewkę, usta jak rogalik. Narysuj ręce jak dwa tulipany, nogi jak dwa żelazka. Narysuj uszy jak dwie antenki z guzikami u góry. 

Nie liczą się umiejętności, a dobra zabawa.


Podobały Wam się moje propozycje?
Wcale nie potrzebujecie wiele, by miło spędzić czas. Dobry humor, kartka papieru, kredka czy ołówek. A co dostajecie w zamian? Przede wszystkim śmiech dziecka. 
Ponadto trzeba pamiętać, że wspólna zabawa daje wszystkim satysfakcję. Szybko usuwa skutki zmęczonia i regeneruje siły. Działa też na naszą wyobraźnię. Naturalnie pobudza kreatywność, gdyż zawsze zostaje margines na naszą inwencję twórczą. 
Zamiast biernego odpoczynku przed telewizorem czy komputerem- kilka minut wspólnej zabawy. Dla dzieci to nagroda, dla nas szerokie pole do działań wychowawczych...
4 komentarze:

 1. Super! Podoba mi sie ta gra z rekami 😂 Spróbujemy sie pobawić 😂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam😉 super zabawa, która wbrew pozorom wcale nie jest łatwa... Tylko nie wiedzieć czemu najczęściej mylę się ja😉

   Usuń
 2. Cudowne! Muszę tylko poczekać, aż moje szkraby będą większe:( Póki co dla dwulatka i prawie czterolatka to jednak za trudne. Ale zapiszę na przyszłość!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że wpis się podoba:) nawet nie zauważysz, jak dzieci dorosną, a dla czterolatka wbrew pozorom zabawy te są ok;) zwłaszcza zgadywanki. POZDRAWIAM

   Usuń