piątek, 29 listopada 2019

Wybierz grę dla swojego dziecka- Dżem dobry

Krótkie dni i długie jesienne wieczory  to idealny czas by spędzić go przy dobrej grze. 
Dziś mam dla Was propozycję słownej gry, która dostałam w ramach współpracy od firmy "Rebel" do przetestowania.

,,Dżem dobry'' okazał dla nas strzałem w 10, jest to bowiem fantastyczna gra: połączenie scrabble i kalamburów. Szczególnie spodobała mi się możliwość grania aż w 6 osób. Niestety, w wielu tego typu grach nie ma takiej opcji, musimy zawsze z mężem wybierać, kto ma grać z dziećmi.

 Przejdźmy teraz do sedna gry.
 Jak już wspomniałam, będzie trochę scrabble i kalamburów.
W zestawie gry jest: 
64 kart liter
karta dżokeja
8 numerowanych żetonów
3 żetony polskich znaków 
6 czerwonych żetonów podpowiedzi
9 zielonych żetonów podpowiedzi
6 stojaków na karty
6 ołówków
notes z arkuszami do zgadywania
4 karty kwiatków  
instrukcja 

      "Dżem dobry" polega na ułożeniu sekretnego słowa dla osoby siedzącej po naszej prawej stronie (my graliśmy w pięć osób).  Rozdajemy graczom karty z literami. Każdy uczestnik zabawy układa z dostępnych kart pięcioliterowe słowo. Kiedy wszyscy ułożą hasła, każdy z graczy tasuje wykorzystane karty liter i przekazuje zakryte osobie obok (rewersem do dołu), a w dalszej kolejności
wpięte w specjalne stojaki (tak, aby wszyscy oprócz Ciebie mogli je zobaczyć). 
Cała zabawa  polega na odgadnięciu wszystkich swoich liter, a następnie ułożeniu z nich słowa, które wymyślił gracz siedzący obok nas po prawej lub lewej stronie. Wszyscy gracze mogą zobaczyć po 1 literze na każdym stojaku (oczywiście swojej litery nie możemy zobaczyć) i starać się ułożyć słowo. Przestrzegając zasad opisanych w instrukcji rozpoczyna się rozmowa na temat swoich podpowiedzi, a potem wybieramy czyja wskazówka jest najlepsza (gracz , który będzie miał najwięcej głosów zostaje podpowiadaczem).  
Naszym celem jest nie tylko odgadnięcie liter, które otrzymaliśmy na początku gry, ale także odgadnięcie hasła, które wymyślił dla nas gracz po lewej. To właśnie tu zaczyna się cała zabawa, zgadywanie, obmyślanie, dedukowanie.
Gra jest nieco skomplikowana i przyswojenie jej zasad zajęło mi trochę czasu. Mimo wszystko po dokładnym zapoznaniu się z regułami i ich przyswojeniu, gra sprawia nam ogromną przyjemność.
"Dżem dobry" bardzo nam przypadł do gustu. Jest to gra na pojedynek słowny, nieco abstrakcyjna, wymagająca od nas gry zespołowej i dedukcji. Zabawa trwa około 45 minut, przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 10 lat, choć naszym dzieciom (9 lat i 8 lat), aż tak bardzo gra nie sprawiała trudności, jedynie to, iż musiały wymyślać i kojarzyć podpowiedzi. Gra świetnie uczy dzieci nieszablonowego  i kreatywnego myślenia, a zarazem kształtuje umiejętność współpracy w większej grupie. Szczerze mówiąc, jedynym zastrzeżeniem są skomplikowane zasad gry, niemniej polecam z czystym sercem "Dżem dobry". Duża frajda ze wspólnej zabawy, bo gra jest naprawdę ciekawą forma gry słownej.
Życzę miłej gry

Pozdrawiam
Sandii


3 komentarze:

  1. Ekstra dzieki za recenzje :) zaraz napisze do Mikołaja w tej sprawie ☺️

    OdpowiedzUsuń
  2. Super :-) sama mam ochotę zagrać🙃

    OdpowiedzUsuń