poniedziałek, 5 października 2020

Łapka do garnków - Tutorial

Przychodzę dziś do Was z obiecanym tutorialem na szydełkową łapkę do garnków (która również świetnie sprawdzi się jako podkładka) z motywem słonecznika. Myślę, że koc z kwadratów w różnych odcieniach zieleni, brązów i żółtego również byłby piękny :)


Do wykonania naszej łapki/podkładki potrzebujemy bawełnianą włóczkę (aby była łapką do garnków najlepiej żeby była w 100% bawełniana). W moim przypadku wykorzystałam włóczkę bawełnianą i mieszankę bawełny z akrylem. Ważne aby wszystkie włóczki były mniej więcej tej samej grubości. 

Zaczynamy od magicznego oczka i wykonania w nim 8 półsłupków oddzielonych od siebie 1 oczkiem łańcuszka - to jest nasz 1 rząd.

2 rząd: w każdym oczku pomiędzy półsłupkami poprzedniego rzędu robimy po dwa pufy dwa razy nawijane (po angielsku puff stitch - łatwiej znaleźć np. na youtube instrukcję wykonania). Pufy oddzielamy od siebie jednym oczkiem łańcuszka (mamy w tym rzędzie 16 pufków i 16 oczek łańcuszka) 

3 rząd: w każdym oczku z poprzedniego rzędu robimy 1 półsłupek: mamy 32 półsłupki.


Teraz przyszedł czas na płatki słonecznika:
4 rząd: w każdym półsłupku robimy puf trzy razy nawijany. Pufy oddzielamy od siebie oczkami łańcuszka (mamy 32 pufy i 32 oczka łańcuszka)
5 rząd: ponownie robimy 32 pufy oddzielone od siebie oczkiem łańcuszka, z tą różnicą że robimy je w oczkach łańcuszka z poprzedniego rzędu - układają się wtedy na przemian z poprzednimi pufkami.
6 rząd: tak jak w 5 robimy 32 pufki i oddzielamy je dwoma oczkami łańcuszka. Możecie w tym miejscu zrobić pufy nawijane cztery lub pięć razy. W mojej podkładce pozostałam przy trzech nawinięciach.


Zaczniemy opisywać kwadrat na naszym okręgu z płatków. Mamy 32 pufki i 32 przestrzenie z 2 słupków. Na każdy bok wyznaczamy 8 pufek i 8 przestrzeni między nimi. Zazwyczaj zaczynam kolejny rząd mniej więcej na środku boku. 

7 rząd: każdy z 4 boków to patrząc od początku boku: 2 słupki, 6 półsłupków nawijanych, 10 półsłupków, 6 półsłupków nawijanych, 2 słupki.

Nasz kwadrat nie wygląda na tym etapie zbyt okazale:


8 rząd: zaczynając od brzegu: 6 słupków (w tym 1 słupek w narożniku), 4 półsłupki nawijane, 8 półsłupków, 4 półsłupki nawijane, 6 słupków. słupki w narożniku oddzielamy dwoma oczkami łańcuszka.
W ten sposób mamy już kwadratową podkładkę. Czas na wykończenie. Możecie już dowolnie wykonać je słupkami lub półsłupkami. 
W mojej podkładce zrobiłam jeszcze cztery rzędy półsłupkami i półsłupkami nawijanymi. Jeśli chcecie mieć łapkę do garnków, którą możecie powiesić trzeba wykonać uszko - w jednym z ostatnich rzędów, np. z 10 oczek łańcuszka. 
Może przyda się Wam również schemat - rozrysowany odręcznie na kartce ale mam nadzieję, że w miarę czytelny:Miłego dziergania! Jeśli uda się Wam zrobić podkładkę wg powyższych instrukcji pochwalcie się w komentarzu, chętnie Was odwiedzę :))

A tutaj (klik) post, w którym inspirujemy słonecznikowo :)


Pozdrawiam serdecznie

Ania

6 komentarzy:

 1. Taki słonecznik będzie również sam w sobie piękną dekoracją kuchni :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Prześliczna! Ale czy faktycznie przez nia ręka nie czuje gorącego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agatko, one są jak typowe łapski do garnków, z piekarnika raczej nic bym nie wyciągała. Używam takich pojedynczych do pokrywek czy właśnie garnków, które robiłam z bawełny i mnie nie parzy. Możesz też zrobić dwa kwadraty i je ze sobą zeszyć :)

   Usuń
 3. Piękny wzór i wykonanie. Kiedyś z pewnością skorzystam.

  OdpowiedzUsuń