niedziela, 11 listopada 2018

Świętujemy 11 listopada

Witajcie!
W tym roku świętujemy aż dwa dni i  mamy wyjątkowe święto- 100lecie odzyskania niepodległości.
Ale dlaczego w ogóle świętujemy 11 listopada?


"11 listopada 1918r. to dzień, w którym Józef Piłsudski przejął władzę i dla uczczenia powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym Polaków. Jednak dzień ten był już od 1919 roku obchodzony jako Święto Niepodległości. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i za granicą.
Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, a przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. Dnia 10 listopada 1918 r. do kraju powrócił Józef Piłsudski, który od lipca 1917 r. internowany był przez Niemców w Magdeburgu. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych i w Warszawie rozpoczęło się, trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych."
(tekst: źródło)

My też w naszym zespole świętujemy 11 listopada.

tynka przygotowała patriotyczne deserki.


Jej starsza córka Zosia brała udział w konkursie na samodzielnie wykonane godło Polski.


Etoile brała udział w lokalnych obchodach święta niepodległości- z okazji 100 rocznicy. Dwa tygodnie temu odbył się bieg im. Gen
Stanisława Taczaka, a mieszkańcy zasadzili dwa dęby.Dzisiaj rynek został otoczony 100 metrową biało - czerwoną flagą, pod pomnikiem generała złożono kwiaty. W uroczystości brały udział delegacje m.in. Ochotniczej Staży Pożarnej, czy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Dzieciaki miały swój udział w przygotowaniu szkolnych dekoracji na obchody rocznicy.
Monika wybrała się z córkami na obchody w swoim mieście.


Ania przygotowała się i bierze udział z całą rodziną w pochodzie w Gdańsku.


Mamy nadzieję, że w ciągu tych dwóch dni i wy znajdziecie czas i ochotę na udział w uroczystościach świątecznych, do czego was bardzo zachęcamy.

Zespół
KTM

4 komentarze:

 1. Dziś był wyjątkowy dzień, my też świętowalismy aktywnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo wyjątkowy dzień, my byliśmy dziś na placu Mickiewicza w Poznaniu, tata w domu z Nikosiem przygotowali białoczerwony deser, który był pyszny :) My planujemy w wtorek zrobić orła :). Ostatnio stwierdziłam że żyję w niesamowitych czasach: przeżyłam układ planet w krzyż, czerwony księżyc, zaćmenie słońca, księżyca, jana pawła II, milenium, rocznicę 1000 letnią zjazdu gnieźnieńskiego, teraz setna rocznica Niepodległości Polski, nie wspomnę o zorzy polarnej w Bytomiu, trąby powietrznej w gliwicach, powodzi,czy katastrofy lotniczej nad smoleńskiem. Bardzo dużo dużych wydarzeń miało miejsce w moim krótkim 30 letnim życiu.

  OdpowiedzUsuń
 3. My również świętowaliśmy-nie sposób obok tak pięknego święta i cudnej daty przejść obojętnie:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. I my mieliśmy gdzie swietowac:)

  OdpowiedzUsuń