sobota, 25 marca 2023

Chwila dla Mamy - "Ludzie i ludzie" oraz "Radość życia"

Witajcie.
Dzięki Wydawnictwu Zysk i S-ka <klik> wciąż trafiają do mnie wspaniałe książki.
Chciałam Wam dziś przedstawić  wyjątkowe pozycje.

Jedna z nich to książka, którą traktuję jak album ze zdaniami, które można traktować jak cytaty, a cytaty jak wiecie darzę sympatią. 
Publikacja Adama Kochanowskiego "Ludzie i ludzie" to wyróżniająca się wśród książek pozycja, autor zawarł w niej nietuzinkowe spostrzeżenia dotyczące ludzi, ich zachowania, relacji międzyludzkich, wad i zalet. Całość dopełniają przykuwające wzrok ilustracje Lecha Frąckowiaka. Słowo i obraz tak współgrają, że tworzą razem wyjątkowe dzieło. Zresztą, sami zobaczcie jak pomysłowo i pięknie została wydana ta pozycja:


Drugą książkę, o której chciałam Wam napisać to pozycja Davida T.Burnsa (obecnie emerytowany profesor nadzwyczajny psychiatrii i nauk behawioralnych w Szkole Medycznej Uniwersytetu Stanford) "Radość życia, czyli jak przezwyciężyć depresję. Terapia zaburzeń nastroju." Osobiście nigdy nie przepadałam za takimi "przewodnikami-poradnikami", ale to nie jest typowy poradnik. Podparta fundamentalną wiedzą oraz wynikami badań publikacja jest rzetelnym kompendium wiedzy na temat współczesnej bolączki społeczeństwa- czyli depresji. Wielu z nas zapewne nie jest świadoma tego, że depresja dotyczy także nas. Doktor Burns na ponad 500 stronnicach przybliża nam sposób na radzenie sobie z lękiem, depresją, przedstawia techniki i metody zmiany nastroju. 
Oczywiście nie możemy traktować tego typu publikacji jako terapii zastępczej do farmakologicznej czy innej ze specjalistą, ale myślę, że już tak, jako uzupełnienie wiedzy na temat tego jak sobie radzić ze złością, w jaki sposób pozbyć się poczucia winy, jak radzić sobie z krytyką i wrogością innych, w jaki sposób pokonać uzależnienie od aprobaty i miłości innych, jak zbudować poczucie własnej wartości oraz najważniejsze-jak się dobrze czuć każdego dnia...

Każdy z nas marzy o spokoju w sercu i duszy, o dobrym samopoczuciu. Istnieją sposoby by się tego zwyczajnie nauczyć jak każdej innej czynności w naszym życiu, której wcześniej nie potrafiliśmy.
Skoro potrafiliśmy nauczyć się pisać, czytać, gotować, pływać, prowadzić samochody, obsługiwać różnego rodzaju maszyny, konstruować skomplikowane pojazdy, odkrywać i badać przestrzeń kosmiczną...to jak myślicie...możliwe jest by nauczyć się czegoś tak fundamentalnego jak RADOŚCI ŻYCIA? Tak. To jest możliwe. I autor w tej książce na przykładach, krok po kroku poprowadzi Was ku owej radości, której da się nauczyć, by cieszyć się dobrym samopoczuciem co dnia...

Dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka za możliwość przeczytania książek.
Pozdrawiam Was ciepło!

tynka 1 komentarz: