wtorek, 21 marca 2023

Domowy Zielnik: Jak wyhodować avocado w doniczce.

 Avocado. Lubicie? Kupujecie? Próbowaliście wyhodować?

Pokaże Wam mój sposób na wyhodowanie avocado w doniczce. Od razu zaznaczam, że owoców z tego nie będzie ale roślinka jest ładna i  szybko rośnie.

Na początku potrzebna nam będzie pestka, która zostaje po zjedzeniu avocado.

Myjemy ją, osuszamy, zostawiamy na 2 dni. Następnie owijamy ją w papierowy ręcznik, moczymy, odciskamy nadmiar wody, wkładamy w woreczek strunowy , chowamy w szufladzie i zapominamy o nim na ok.3 tygodnie. Tak, to naprawdę działa. Sprawdzone wielokrotnie.

 Możemy do niego zaglądać i sprawdzać czy dalej jest wilgotne. Gdy zobaczymy, że przez papier przebija się korzonek lub łodyżka to czas by pestkę umieścić w pojemniku z wodą (tak by korzonki się zanurzały).Po wypuszczeniu kilku listków możemy avocado przenieś do doniczki.Sprawdziłam 2 metody sadzenia: pestka w całości do ziemi oraz pestka tylko częściowo w ziemi. W obu przypadkach roślinki rosły tak samo.

Można sadzić po kilka w doniczce. A nawet zapleść je ze sobą co jest trudne, bo avocado jest bardzo sztywne. Zakręcenie gałązek wokół siebie może nam ułatwić rolka po folii i patyczki.Avocado bardzo szybko rośnie w pierwszy roku.


Avocado lubi bardzo słoneczne miejsce, trzeba uważać aby bezpośrednie słońce go nie poparzyło. Potrzebuje też dużo wody - podłoże powinno być cały czas wilgotne. Gdy liście oklapną to znak, że ma za mało wody. W zimie avocado chce odpocząć, ale nadal w bardzo jasnym miejscu , najlepiej o niższej temperaturze. Wtedy mniej podlewamy.

Jeśli chcemy aby było bardziej rozłożyste to odcinamy czubek.

Jest minimalna szansa na wyhodowanie po paru latach owoców, ale sama roślinka jest bardzo atrakcyjna i jej uprawą można też zainteresować dzieci.

Spożywanie avocado polecam wszystkim! Pamiętajcie o jego zaletach :

Obniża poziom “złego” cholesterolu, chroniąc tym samym pracę serca.
Obniża ryzyko wystąpienia otyłości, miażdżycy, nadciśnieniu lub cukrzycy.
Poprawia pracę układu nerwowego
 Wykazuje właściwości przeciwzapalne.
Ułatwia wchłanianie wapnia.

Poprawia jakość naszej skóry, odżywia, regeneruje.

Pozdrawiam

Joanna -JB

4 komentarze:

 1. Moja córka zasadziła dwa lata temu w ogrodzie, i w zeszłym roku po zimie nam urósł, ciekawa jestem czy odżyje po zimie, czy nie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Avocado uwielbiam :) Moja córka na szkolnych zajęciach wyhodowała i fajnie nam rósł :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Robimy z avokado krem dodając do niego makrelę wędzoną i czasami jajko na twardo. Mniam 😋

  OdpowiedzUsuń
 4. My nie przepadamy za awokado ale może powinniśmy jeszcze raz do niego podejść z innej strony 😀 a pestkę raz ale nie wykiełkowało. Uważajcie jednak na tą roślinkę bo jest trującą.

  OdpowiedzUsuń