środa, 4 października 2017

Podróże małe i duże - Gołuchów

Gołuchów jest to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim. 
Na południe od wsi położone jest Jezioro Gołuchowskie, zbiornik utworzony na niewielkiej rzece o nazwie Trzemna, nad zbiornikiem kąpielisko, kemping i ośrodek sportów wodnych.

Znalezione obrazy dla zapytania gołuchów jezioro 

Znalezione obrazy dla zapytania gołuchów jezioro 

Znalezione obrazy dla zapytania gołuchów jezioro 

Główną atrakcją Gołuchowa jest przepiękny zamek otoczony cudownym parkiem w stylu angielskim.Zamek wybudowano w latach 1550 - 1560 i początkowo stanowił on wczesnorenesansową budowlę obronną, w późniejszym okresie został rozbudowy i przybrał wygląd renesansowo-manierystycznej rezydencji magnackiej.Odbudowany i przebudowany przez Izabellę z Czartoryskich Działyńską nabrał charakteru romantycznego, nie tracąc oryginalnych renesansowych cech.
Zamek robi niesamowite wrażenie, kojarzy się z francuskimi zamkami znad Loary. 


Zamek otoczony jest pięknym parkiem w stylu angielskim, o powierzchni 162 ha. Park został zaprojektowany przez Adama Kubaszewskiego i zawiera wiele okazów rzadkich i egzotycznych drzew.  Można w nim również spotkać żubry :)

Z całą pewnością odwiedziny w Zamku i jesienny spacer po tym magicznym parku to wyprawa na cały dzień, jednak dla tych, którym wrażeń wciąż mało polecamy wycieczkę do Kalisza.


Wyjeżdzając z Gołuchowa w kierunku Kalisza można spotkać Kamień św. Jadwigi, jest on szóstym co do wielkości w Polsce, a największym w Wielkopolsce głazem narzutowym. Od 1888 roku jest pod ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej. 


W lesie w pobliżu wsi znajdują się zbiorowe groby i pomnik ku czci zamordowanych przez Niemców na przełomie 1941 i 1942 Żydów i Polaków. 

Kalisz natomiast to jedna z najstarszych miejscowości w Polsce, badania wskazują, że na tym terenie istniał zespół osad o nieprzerwanym osadnictwie od neolitu poprzez epoki brązu, żelaza, okres wpływów rzymskich. Kalisz najprawdopodobniej był ośrodkiem na trasie szlaku bursztynowego i przez Jana Długosza został nazwany najstarszym miastem Polski (chociaż prawa miejskie otrzymał dopiero w połowie XIII wieku). 
Na pewno planując wycieczkę w te strony warto pospacerować po kaliskim rynku :))

Pozdrawiamy serdecznie
Etoile i Ania

7 komentarzy:

 1. UWielbiam klimat zamków, mają swoją duszę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamki są wspaniałe, a tak mało ich się ostało, nienaruszonych przez wojenne zawieruchy. Też je uwielbiam :)

   Usuń
 2. Och, jak tam pięknie! Szkoda, że dla mnie to za daleko jak na wycieczkę jednodniową. Ale może kiedyś wybierzemy się tam na trochę dłuższy wypoczynek. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo wszystkim polecam :) Byłam dwa razy i chyba czas na trzeci :))

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna wycieczka. Zamek prezentuje się rewelacyjnie. Żubry mam też niedaleko w parku - bo w Pszczynie.

  pozdawiam

  OdpowiedzUsuń